banner banner banner

ІДІЛ загрожує Ізраїлю, Єгипту і навіть ХАМАС на Синаї та в секторі Газа

Єгипет маршала Ас-Сісі та Ізраїль вже деякий час проводять спільні операції проти "Ісламської держави". Нещодавно до них у цьому приєднався ХАМАС, який зіткнувся із загрозою закріплення ІДІЛ у секторі Газа

ІДІЛ загрожує Ізраїлю, Єгипту і навіть ХАМАС на Синаї та в секторі Газа
"ТАСС"

Єгипет маршала Ас-Сісі та Ізраїль вже деякий час проводять спільні операції проти "Ісламської держави". Нещодавно до них у цьому приєднався ХАМАС, який зіткнувся із загрозою закріплення ІДІЛ у секторі Газа

Оригінал на сайті Atlantico

Варто повернутися трохи назад, у минуле, щоб у повній мірі зрозуміти ту загрозу, яку становить "Ісламська держава" для Синаю і всього регіону. Ця зона завжди відрізнялася відносною нестабільністю, оскільки місцеві племена вважали, що каїрська влада тримає їх в ізоляції. Крім того, бідність підштовхнула їх до незаконної діяльності, зокрема до контрабанди товарів і навіть людей.

У південній туристичній зоні сталася ціла низка великих терактів: у Шарм-еш-Шейху в 1990-х роках, а потім у Табі в 2004 та 2014 роках. Вони приписувалися різним палестинським угрупованням або ж радикальним ісламістським рухам, які досить сильні в Єгипті. "Арабська весна" 2011 року підстьобнула повстання, й урядові сили відійшли з дуже віддаленого на думку влади Синаю. Вибух російського лайнера Airbus A321 31 жовтня 2015 року нарешті привернув увагу міжнародної громадськості до півострова. Відповідальність за нього взяло на себе угруповання "Вілаят Синай", яке підкоряється ІДІЛ.

Мова йде про сформоване в 2011 році салафітське угруповання під назвою "Ансар Байт аль-Макдис", або "Ансер Єрусалим". Його завдання полягає в боротьбі з єгипетською владою і, меншим чином, Ізраїлем. У руху є співчуваючі в секторі Газа, які користуються доброзичливим нейтралітетом ХАМАС.

Новини за темою

Варто зауважити, що в секторі Газа існує кілька угруповань, які підтримують радикальний іслам та ІДІЛ: "Джаїш аль-Іслам" (тісно пов'язане з ХАМАС), "Рада шури моджахедів" з околиць Єрусалима, "Джунд Ансар Аллах", бригада шейха Омара Хадіда тощо. Орієнтуватися тут непросто, тому що багато угруповань постійно змінюють назву в залежності від подій. Однак, поки вони не ставлять під сумнів авторитет ХАМАС, їх терплять. У той же час рух періодично вважає за потрібне нагадати, хто головний у палестинському анклаві та влаштовує енергійні втручання для нейтралізації занадто активних, на його думку, елементів. Так, 14 серпня 2009 року (тобто задовго до появи ІДІЛ) "Джунд Ансар Аллах" спробував проголосити в Газі "ісламський халіфат". Реакція не змусила себе довго чекати: на наступний день було вбито 24 новоспечених активістів "халіфату", у тому числі його еміра - шейха Абделя Латіфа Мусу. 2 червня 2015 року та ж сумна доля спіткала Юніса Хуннара (лідера бригади шейха Омара Хадіда), який назвав себе представником аль-Багдаді в Газі.

10 листопада 2014 року бойовики "Ансар Байт аль-Макдис" офіційно присягнули на вірність ІД і вивели свою діяльність на міжнародний рівень участю у світовому джихаді Абу Бакра аль-Багдаді. Теракт на борту російського лайнера слід розглядати саме в такій перспективі. Відповідальність за нього взяв на себе Абу Усама аль-Масрі (ім'я, безумовно, вигадане), який представився лідером "Вілаят Синай". Імовірно, мова йде про єгипетського імама, який навчався в каїрському університеті Аль-Азхар, а потім зайнявся торгівлею одягом.

Його вже неодноразово оголошували мертвим, проте ніяких доказів надано не було.

"Вілаят Синай" проводить здебільшого повстанські операції в районі міст Рафах, Шейх Заїд і Ель-Аріш. Мова йде в основному про окремі операції із застосуванням саморобних вибухових пристроїв, засідки і нальоти. 16 липня 2015 року єгипетський корабель отримав серйозні пошкодження від випущеної з берега протитанкової ракети, а 26 січня 2014 року був збитий щонайменше один вертоліт. На рахунку "Вілаят Синай" також кілька терактів у каїрському регіоні.

Приблизно раз на півроку проводиться велика операція, яка тягне за собою серйозні втрати (щоразу йдеться про десятки загиблих) серед сил безпеки. Найчастіше мова йде про скоординовані напади на низку об'єктів державної інфраструктури.

Новини за темою

Нарешті, ісламські активісти влаштовують власні блокпости в не контрольованих єгипетською армією регіонах та обробляють місцеве населення, яке відноситься до них прихильно, оскільки втомилося від репресій і сліпих обстрілів. У першу чергу це стосується найбільшого на півночі Синаю племені Ас-Сварка. У результаті отримати розвіддані складно, а бунтівники відчувають себе як риби у воді на всій території та навіть влаштовують там тренувальні табори.

Отже, ІД вже міцно закріпилася у Синаї і користується підтримкою частини населення. Наслідки виглядають катастрофічними не тільки для єгипетських сил (вони стають метою постійних нападів), але й для сусідніх країн. Так, з 2011 року на єгипетському газопроводі, який йде в Ізраїль і Йорданію з Ель-Аріша, було зареєстровано три десятки випадків саботажу.

6 серпня 2012 року в результаті зухвалого нальоту було вбито 16 єгипетських прикордонників біля блокпоста Керем Шалом. Терористи захопили дві бронемашини і спробували провезти їх в Ізраїль, однак їх нейтралізували. Операцію приписали "історичній" "Аль-Каїді", яка, швидше за все, діяла через своє палестинське "представництво" "Джахафіль аль-Тавхід валь-Джихад фі Філастин". Не варто повторювати ту ж помилку, що і в Сирії, де спостерігачам притаманно "забувати" про "Аль-Каїду". Але нехай та і намагається не привертати до себе уваги, в її присутності сумніватися не варто.

Так, у регіоні Каїра і на Синаї діє група "Мурабітун" (так раніше називався рух Мохтара Бельмохтара в Сахелі, що, можливо, аж ніяк не випадковість) на чолі з колишнім офіцером єгипетських спецпідрозділів Хішамом Алі Ашмаві. Вона теж колись входила в "Ансар Байт аль-Макдис", але її емір підтвердив вірність Айману аз-Завахірі. У неї є зв'язки в Лівії, бути може, навіть з "Аль-Каїдою" в ісламському Магрибі".

Що ще тривожніше, за інформацією Вашингтона, якийсь Хусейн Джуятіні, член "Ради шури моджахедів" (я згадував це угруповання у відповіді на перше запитання), займається тим, що "полегшує" ІДІЛ. Він вирушив у Сирію у вересні 2014 року і присягнув аль-Багдаді. Тоді його послали в Газу з дорученням взяти на себе керівництво переправленням активістів між Африкою та іншими театрами операцій халіфату, наприклад, Сирією та Іраком. Якщо ця інформація відповідає дійсності, виходить, що Синай і сектор Газа стали перевалочними пунктами для ісламістів ІДІЛ.

Після зміщення президента Мурсі 3 липня 2013 року стосунки Єгипту та Ізраїлю відчутно покращилися. Єврейська держава співпрацює з урядом президента ас-Сісі. Імовірно, вона навіть веде з Каїром прямий обмін розвідданими про радикальних ісламістів і "Братів-мусульман". Таке співробітництво виникло аж ніяк не вчора: воно існувало ще за Мубарака, але затихло у період "арабської весни", особливо з приходом "Братів-мусульман" до влади в Каїрі.

Новини за темою

Для протистояння загрозі ізраїльтяни дозволили Єгипту розмістити на Синайському півострові більше військ, ніж це прописано за мирним договором 1979 року. У жовтні 2014 року на кордоні між Єгиптом і сектором Газа була створена буферна зона. Єгиптяни навіть затопили тунелі підведеною морською водою.

Ізраїль у свою чергу з 2010 року посилив стіну, яка тягнеться на 245 кілометрів уздовж її кордону з Синаєм від Гази до Ейлата.

З ХАМАС зовсім інша історія. Цей палестинський рух зберігає вороже ставлення до єврейської держави (він вітає будь-які теракти на ізраїльській території) і вважається пріоритетним противником влади Ізраїлю. Між ними регулярно проходять перестрілки: останні були 3 і 5 травня. Однак іноді старий знайомий ворог все ж краще нового. Не можна допустити, щоб ІДІЛ поглинула ХАМАС.

Сьогодні "Вілаят Синай" — одна з найбільш активних зовнішніх "провінцій" ІД нарівні з Лівією, Афганістаном, Єменом, Саудівською Аравією і Кавказом. Нігерія тут — окремий випадок через специфіку "Боко Гарам".

Незважаючи на присягу низки рухів, зокрема "Абу Сайяф" на Філіппінах і відчутної частини "Джемаа Ісламія" в Індонезії, далекий Схід ще не отримав ярлика "вілаяту". Однак це може статися вже в найближчому майбутньому. Все це малює картину активного розширення халіфату: від терористичного ядра в Іраку і Сирії (де формуються нові покоління ісламістів) по всьому світу за допомогою "провінцій"... У війні ще далеко до перемоги, незважаючи на всі гучні прес-релізи.

Як вже зазначалося, Синай і сектор Газа можуть стати перевалочним пунктом між Африкою та іншим світом не тільки для ІДІЛ, але і для "Аль-Каїди". Поки що два цих радикальних рухи змагаються один з одним, але чи довго це триватиме? Саме тому потрібно докладати більше зусиль. Ізраїль нещодавно домігся постійного представництва в НАТО. За словами прем'єра Біньяміна Нетаньягу, "іноземні держави хочуть з нами співпрацювати через нашу рішучість у боротьбі з тероризмом, наші технологічні ноу-хау і нашу розвідку". У даному випадку скажу лише, що давно пора!

Ален Родьє

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>