Кріс Скіннер
Фото з відкритих джерел

Цифрова людина

Ми переживаємо четверту глобальну революцію. Внаслідок першої людина стала людиною, навчилася підтримувати спілкування з собі подібними. Друга зробила нас цивілізованими. З'явилися релігії, ми навчилися молитися, розважатися, з'явилися гроші. Третя - індустріальна революція - принесла комерційні відносини та банки, виробництво і можливість подорожувати по всій Землі на потягах та інших швидких видах транспорту.

Четверта революція – це те, що відбувається зараз. Ключове в ній те, що кожна людина отримала технічну можливість у режимі реального часу спілкуватися з кимось з іншої точки планети (якщо, звичайно, той згодний). І це трансформує всі аспекти нашої реальності, фінансову сферу зокрема.

Відкрийся або помри

Відкритість – символ нашого часу. Саме зараз у фінансовій сфері відбуваються величезні зміни - вона відкривається кожному. Це і відкриття API (програмного інтерфейсу додатків) для сторонніх сервісів, і зміни в законодавстві (в Європі зокрема, що, безумовно, вплине і на Україну), і велика кількість фінтех-стартапів, які фокусуються на одній речі і роблять її добре.

Новини за темою: Майбутнє без паперу: Чи готові українці відмовитися від готівки?

Час кидає виклик великим банкам. Більшість з них – control freaks (маніяки контролю), вони намагаються робити все і посередньо, замість того, щоб робити щось одне і добре. Але їм доведеться навчитися об'єднуватися, співпрацювати з іншими фахівцями або стартапами, щоб покращувати клієнтський досвід.

Деякі банки розуміють це, а деякі - ні. Ті, хто не розуміє, опиняться за бортом протягом найближчих 10 років, тому що клієнти хочуть кращий сервіс, а не середній сервіс у середньому банку.

Непомітний сервіс

Піюш Гапта, голова сингапурського DBS (кращого digital-банку в світі) одного разу сказав, що хоче створити невидимий банк. По суті, клієнту не потрібно "бачити" банк, знати його бренд тощо. Це такий же сервіс, як електрика. Ви ж не думаєте про те, хто постачає вам електрику. У вас просто є світло, гаджети, підключені до мережі. Гроші теж повинні стати такими. Вони повинні стати незалежними, стати поза сервісами.

Новини за темою: Чи можуть безготівкові платежі відродити нашу банківську систему?

Багато банків думають про те, що це вплине на репутацію або довіру до них. Але віра в банки – не те ж саме, що довіра до банків. Ми довіряємо їм, тому що у них є ліцензія, державне регулювання і пристойний запас грошей. Це нікуди не подінеться.

Безготівкове майбутнє

Для України повністю безготівкова економіка звучить як фантастика. У країні зі слабо розвиненим фінтехом, недовірою до банків, браком платіжних терміналів складно уявити собі, що десь у світі є країни, де готівка не в обігу (хоча останнім часом кількість безготівкових розрахунків з використанням карток і зросла майже до 40%). Упродовж наступних п'яти років вже кілька держав планують повністю відмовитися від кешу.

Новини за темою: Українську корупцію знищать технології

У Китаї минулого року через мобільні гаманці було здійснено транзакцій на 15,5 трлн доларів. Це втричі більше, ніж роком раніше, й обсяги будуть зростати в найближчі п'ять років. За прогнозами, більшість великих китайських міст відмовляться від готівки до 2020 року. Туреччина буде безготівковою до 2023 року, Швеція – до 2022. Багато країн інвестують у те, щоб надавати потрібні сервіси за допомогою технологій. Вони стануть безготівковими впродовж найближчих п'яти років.

"Єдина причина, з якої вам потрібен кеш, – це щоб уникнути контролю з боку держави", - стверджує Скіннер.

Головні конкуренти вашого банку – Alibaba, Facebook тощо

Всі великі інтернет-компанії – Google, Amazon, Facebook, Tencent, Badoo, Alibaba – будуть думати про те, як розширити бізнес у рамках своїх платформ. І це розширення включає в себе здійснення платежів більш зручним способом, надання позик і кредитів для користувачів.

По суті, вони не хочуть конкурувати з банками та платіжними системами. Вони хочуть позбавити користувачів необхідності користуватися цим фінансовим інструментом, надаючи можливість здійснювати платежі та отримувати позики безкоштовно. І вони вже почали до цього йти.

Фінтех-революція повсюди

Кріс Скіннер впевнений, що центрами фінтех-революції сьогодні стали міста і регіони по всій земній кулі. Це Сінгапур, Дубай, Тель-Авів, Мексика, Кремнієва Долина. Але Лондон – попереду всіх.

Ніна Глущенко 

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.