Гроші на 200 Javelin: Не так страшна та допомога США, як її малюють

На цьому тижні президент США Дональд Трамп повинен підписати Закон про національну оборону на 2018 рік, яким передбачено можливість надання Пентагоном військової допомоги Україні в межах 350 млн дол. Прийняття законопроекту на минулому тижні обома палатами американського парламенту традиційно супроводжувалося заявами про необхідність термінового надання Києву летальної оборонної зброї. Але перспективи такого рішення все ще дуже туманні. Навколо теми озброєння України тривають суперечки на найвищому рівні. Новий оборонний бюджет США в частині, що стосується України, особливо не змінився. А аналіз історії про надання американської допомоги в 2014-2017 рр. змушує сумніватися, що Вашингтон дійсно поставить нам сучасне і якісне озброєння

Гроші на 200 Javelin: Не так страшна та допомога США, як її малюють
Фото з відкритих джерел

Павло Горін

керівник IMEE-analytics

На цьому тижні президент США Дональд Трамп повинен підписати Закон про національну оборону на 2018 рік, яким передбачено можливість надання Пентагоном військової допомоги Україні в межах 350 млн дол. Прийняття законопроекту на минулому тижні обома палатами американського парламенту традиційно супроводжувалося заявами про необхідність термінового надання Києву летальної оборонної зброї. Але перспективи такого рішення все ще дуже туманні. Навколо теми озброєння України тривають суперечки на найвищому рівні. Новий оборонний бюджет США в частині, що стосується України, особливо не змінився. А аналіз історії про надання американської допомоги в 2014-2017 рр. змушує сумніватися, що Вашингтон дійсно поставить нам сучасне і якісне озброєння

Отже, 14 листопада Палата представників Конгресу США прийняла законопроект National defense authorization actf or fiscal year 2018, де передбачила надання військової допомоги Україні в межах 350 млн дол., включаючи постачання оборонних озброєнь. 16 листопада Сенат підтримав його в тій же редакції. Тепер Дональд Трамп повинен підписати білль протягом десяти днів.

Загальна сума асигнувань на оборонні потреби США повинна скласти 700 млрд дол., з яких на протидію Росії в Європі Вашингтон передбачив близько 4,6 млрд дол.

Примітно, що протягом останніх чотирьох років обсяги військової допомоги Україні щорічно зростали. У 2014-2015 роках Штати надали Києву 260 млн дол., у 2016 р. сума зросла до 300 млн дол., а в 2017-му – до 350 млн дол.

У 2018-му Київ розраховував, що зростання збережеться. Президент України Петро Порошенко, перебуваючи з офіційним візитом в США, 19 вересня повідомляв, що Сенат заздалегідь передбачив на підтримку України у сфері безпеки та оборони 500 млн дол. Але після розгляду законопроекту Палатою представників українська частина американського оборонного бюджету залишилася на рівні 2017-го, а в певному сенсі навіть знизилася.

Так, у 2017 р. оборонного відомства США на "стримування Росії" в цілому було виділено 3,4 млрд дол. З них Конгрес дозволив міністерству оборони використовувати на підтримку обороноздатності України 10,3% (350 млн дол.). У бюджеті на 2018 р. на протидію Росії в Європі передбачено близько 4,6 млрд дол., а на Україну можна буде витратити вже 7,6% (350 млн дол.) від цього бюджету.

В позитивну сторону слід відзначити включення в оборонний бюджет чотирьох нових пунктів з надання військової допомоги Україні. Серед них посилення українських військово-морських сил шляхом надання нам американських радіолокаційних систем ППО і берегової оборони, морських мін та засобів розмінування, суден прибережної і берегової оборони. Вперше з'являється можливість безкоштовного лікування українських військовослужбовців в американських медустановах, а також навчання та підготовка українських медпрацівників.

Без зміни залишена фінансова та технічна підтримка в розробці цілісної системи моніторингу державного кордону України і допомога в підготовці штабних офіцерів і вищого військового командування ЗСУ. Крім цього, Пентагону, як і раніше, дається можливість поставити Києву оборонне озброєння (спорядження та екіпірування для військовослужбовців ЗСУ; радари для виявлення артилерії противника; безпілотні авіаційні тактичні системи спостереження; можливості для протидії електронній і комп'ютерній війні), у т. ч. летальна (протитанкові і стрілецька зброя, міномети та боєприпаси до неї).

Але в законі передбачені також і обмеження. Так, глава американського міністерства оборони зможе скористатися за погодженням з Держдепом тільки половиною від визначеної суми. Друга частина буде доступна лише після того, як він запевнить Конгрес у проведенні українською владою "інституційних реформ в оборонній сфері".

Крім цього, не грають на користь української сторони раніше зроблені США поставки несучасного нелетального озброєння, а також суперечки у верхах щодо доцільності виконання положення оборонного закону про надання Україні летальної оборонної зброї.

Так, на початку 2015-го журналіст американського видання The Washington Post Томас Гіббонс-Нефф у своїй статті "Поставлена США військова техніка розвалюється на лінії фронту в Україні" повідомляв, що "США відправили нелетальне озброєння на суму понад 260 млн дол., щоб допомогти уряду України в боротьбі проти бойовиків, але деяка поставлена США техніка, призначена для захисту та транспортування українських військових сил, - не більше, ніж просто сміття". Гіббонс-Нефф стверджував, що поставлені США позашляховики Humvees були зроблені, згідно з серійними номерами на транспортних засобах, у 80-90-х роках. "У трьох позашляховиках Humvees були пластикові вікна та двері – тобто майже відсутній захист. Шини на одній з вантажівок вибухнули після того, як вона проїхала лише кілька сотень кілометрів; один з механіків сказав, що це результат надто тривалого зберігання на складі", - писав він.

Крім позашляховиків Humvees максимум, що отримував Київ від американців останнім часом – так це близько 70 застарілих безпілотних літальних апаратів "Raven", 4 контрбатарейні радарні системи AN/TPQ-36 і 10 систем AN/TPQ-49. Так і з тим, що дісталося Україні, теж було не все гаразд, стверджує Комсомольська правда в Україні. "Наші військові вже виявили, що, наприклад, американські дрони "Raven" – це застаріла техніка, яка не дозволяє ефективно виконувати поставлені перед ними завдання. Ці безпілотники використовують аналоговий сигнал передачі даних, який противник може досить легко перехопити, заглушити і відстежити по ньому місце запуску апарату", - пише видання.

З постачаннями летальної зброї справи ще складніші. Україна з початку військової агресії Росії навесні 2014 року веде переговори з західними країнами про постачання летальної зброї, але поки безуспішно, хоча міжнародна підтримка була значною.

У лютому 2016-го колишній командувач силами НАТО в Європі генерал Філіп Бридлав подав рекомендації уряду США про надання Україні летальної зброї. У травні 2017-го таку ж пораду новій адміністрації Білого дому дав колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен. Спеціальний представник Держдепартаменту США Курт Волкер 25 липня в інтерв'ю BBC сказав, що Вашингтон активно розглядає питання про можливу поставку зброї в Україну. 31 липня видання The Wall Street Journal пише, що в США розробили план поставки оборонного озброєння Україні . Мова йде про передачу протитанкових ракетних комплексів Javelin і засобів протиповітряної оборони. 4 серпня канал NBC News з посиланням на джерела повідомив, що Пентагон запропонував Білому дому надати Україні військову допомогу на 50 млн дол., в тому числі і протитанкові комплекси Javelin.

Потім під час розгляду оборонного закону Палатою представників питання про надання Україні летальної зброї знову актуалізувалося.

10 листопада газета The Wall Street Journal з посиланням на джерела в Білому домі повідомила, що адміністрація Трампа, нібито, дала дозвіл на поставки зброї Україні, в тому числі переносних протитанкових ракетних комплексів Javelin. При цьому, видання уточнило, що мова йде поки лише про принципову згоду адміністрації, і конкретні терміни можливих поставок на даний момент не визначені. А Вашингтон може використовувати постачання зброї як сигнал Москві про свою готовність збільшувати військову підтримку Києва у разі провалу спроб мирного вирішення конфлікту в Донбасі, в тому числі через залучення миротворчої місії. Потім повідомлення WSJ було спростовано РИА "Новости" з посиланням на представника Білого дому Майкла Ентона.

15 листопада представник Держдепу США Уес Мітчелл, перебуваючи в Києві, також запевнив українців у намірі Вашингтона продовжити розгляд можливих варіантів про надання Україні летальної зброї. 16 листопада аналогічну позицію висловив сенатор-республіканець Джим Інгофф. Під час слухань у сенатському комітеті по збройних силах він заявив про можливу зміну американської політики в питанні про надання Україні оборонного летального озброєння. На цих слуханнях сенатора підтримав претендент на посаду заступника з питань політики міністра оборони США Джон Руд, який у своєму виступі зазначив, що "важливо підтримати Україну перед обличчям агресії Росії... важливо направити президенту Путіну і іншим сигнал, що ми готові підтримати українців у цьому питанні". В цей же час, на "сторінках" видання The Washington Times з'явилася стаття екс-послів США в Україні Стівена Пайфера і Джона Хербста із закликом до президента Трампа відмовитися від невдалої політики Обами щодо України і схвалити надання їй летальної військової допомоги. І в завершенні минулого тижня, 17 листопада ABC News повідомило, що Рада національної безпеки США запропонує президенту Трампу рекомендації по фінансуванню і продажу протитанкових ракет українському уряду, шляхом виділення грантового пакета в розмірі 47 млн дол. уряду України на купівлю американської військового зброї, включаючи потужні протитанкові ракети Javelin.

Для всіх вищевказаних заяв характерним стало те, що вони поки звучать з вуст американських політиків, чиновників і дипломатів, які в реальності не уповноважені приймати відповідних рішень, а їх заяви є простими обіцянками, або мають не більше ніж рекомендаційний характер для Трампа. Тому сприймати їх всерйоз поки що не варто.

Але якщо все-таки припустити, що останні рекомендації Ради національної безпеки США подіють на Трампа і він погодиться на виділення Києву гранту в розмірі 47 млн дол., то варто розуміти, що вартість однієї ракети Javelin при закупівлі Міноборони США становить не менше 100 тис. дол., а вартість пускової установки - 130 тис. дол. При таких цінах, Україна зможе закупити в середньому близько 200 од. Javelin і 200 од. боєприпасів до нього. Чи вирішить це проблему військового конфлікту на сході України? Навряд чи. Але, безумовно, американцям вдасться направити президенту Путіну потрібний сигнал.

Павло Горін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів