Денис Вороненков і його дружина Марія Максакова
Ведомости

Оригінал на сайті Bloomberg

45-річний Вороненков є типовим представником нової еліти, що виникла за президентства Володимира Путіна. Будучи військовим юристом, який служив в агентстві з наркоконтролю, яким тоді керував давній соратник Путіна і якого більше не існує, зробив політичну кар'єру в багатому нафтою регіоні і потрапив до Державної думи в результаті нечесних виборів 2011 р. Вороненков ніколи не працював у приватному секторі. Менше з тим йому якимось чином вдалося обзавестися кількома надзвичайно дорогими об'єктами нерухомості та безліччю дорогих автомобілів. У період роботи в парламенті він одружився з Марією Максаковою, відомою оперною співачкою з петербурзького Маріїнського театру і членом путінської партії "Єдина Росія". Тодішній спікер парламенту Сергій Наришкін, який тепер очолює російську службу іноземної розвідки, заспівав на весіллі Вороненкова і Максакової.

Найвідомішим законотворчим звершенням Вороненкова стала участь у розробці законопроекту 2014 р., що забороняє іноземним громадянам володіти російськими ЗМІ. Можливо, це стало найбільш згубною подією в путінській Росії, яка трапилася зі свободою преси як інститутом. Після того як Путін підписав цей закон, такі видавці, як Dow Jones, Hearst і німецький Axel Springer були змушені піти з Росії, продавши місцевим гравцям всі свої російські активи, у тому числі найбільш критично налаштовані видання, за заниженими цінами.

Новини за темою: Стало відомо, що свідчення проти Януковича в ГПУ дав екс-депутат Держдуми від КПРФ Денис Вороненков

Колишній депутат-комуніст також ополчився на офшорні компанії — ще одну улюблену мішень Путіна. "Росія — багата країна, але не можна ж нескінченно грабувати її, виводячи мільярди! — сказав Вороненков, звертаючись до парламенту. — Не тільки президент, а й вся країна чекає від нас антиофшорних поправок до законодавства".

Однак така публічна позиція не завадила Вороненкову фігурувати в "панамських документах" як акціонеру компанії, яку зареєстровано на Британських Віргінських островах і яка працює у Швейцарії.

Подібно багатьом іншим представникам еліти, що плавала в каламутних водах російського кланового капіталізму, час від часу Вороненков мав проблеми з тим, що в Росії називається законом: у різний час його звинувачували в незаконному захопленні однієї московської будівлі, у хабарництві і навіть в організації замовного вбивства. Однак його жодного разу не притягали до суду і, відповідно, не визнавали винним у скоєнні будь-яких злочинів. Але в 2016 р. він програв на виборах, і йому було пред'явлено звинувачення у справі про захоплення московської будівлі. Він негайно переїхав до Києва, і за два місяці після закінчення терміну депутатської недоторканності він вже був громадянином України згідно з указом президента Петра Порошенка.

Цього тижня Вороненков дав дуже докладне інтерв'ю виданню Censor.net — українському вебсайту, який російський уряд вирішив заблокувати. "Ситуація в Росії зараз — як у нацистській Німеччині Гітлера, — сказав він. — Ціла держава з'їхала з глузду саме в псевдопатріотичному угарі". Коли йому нагадали про те, що він проголосував за те, щоб незаконно анексований Крим став частиною Росії, Вороненков відповів, що він цього не робив, і що хтось просто скористався його карткою для голосування.

Новини за темою: Екс-депутат Держдуми Вороненков зміг отримати громадянство через родичів в Україні

Тепер Вороненков є рішучим критиком Путіна. Стверджують, що ФСБ вигнала його з країни. За його словами, він був натхнений народними протестами проти фальсифікацій результатів виборів 2011 р., в результаті яких він, до речі, потрапив до парламенту, і він завжди підтримував українську Революцію гідності, що обернулася поваленням президента Віктора Януковича в 2014 р. У Києві він дав свідчення проти Януковича, якого звинувачують у державній зраді. Вочевидь, саме ці свідчення проти Януковича й очевидна готовність Вороненкова розповісти все, що він знає про політику Москви, і дозволили йому отримати українське громадянство, а це дуже велика честь, і добровольцям, що б'ються на сході України на боці Києва, доводиться докладати значно більших зусиль, щоб удостоїтися її.

Подвійне громадянство Вороненкова носить символічний характер. Однак воно також має і практичне значення. Зганьблені представники путінської еліти, що потрапили у великі неприємності, раніше бігли на Захід, воліючи залишатись у Сполученому Королівстві. Тепер київський маршрут виглядає набагато більш простим варіантом: якщо зайняти певну позицію, то можна вже не боятися екстрадиції, а життя в Україні майже нічим не відрізняється від життя в Росії. "Україна приймає всіх, хто вірить у неї, — сказав Вороненков у своєму інтерв'ю. — В Європі ти завжди будеш чужим". Жоден продавець, який рекламує Україну корумпованим російським чиновникам, які мають проблеми із законом, не зміг би висловити цю думку краще.

Новини за темою: Дружину Вороненкова виключать з "Єдиної Росії" через подвійне громадянство

Суть конфлікту між Росією і Україною, який розділяє ці дві країни з 2014 р. і який запустив активну фазу геополітичної конфронтації Путіна із Заходом, полягає у виборі цивілізаційної моделі. Прості українці, які скинули Януковича, вважали, що їхня країна залишає за плечима тінь проросійського корумпованого режиму і починає рух до європейського майбутнього. Деякі російські ліберали навіть переїхали до Києва, сподіваючись, що Україна стане прикладом для Росії в тому, як потрібно створювати відкриту економіку, демократичну політичну систему і встановлювати диктатуру закону. Цим мріям не судилося матеріалізуватися, однак уряд Порошенка домігся відносного успіху в своїх намаганнях видати ненависть до Путіна за прагнення до реформ.

Вороненков і Максакова процвітатимуть в Україні так само, як вони процвітали в Росії: вони говоритимуть те, чого від них вимагають, і грати за тими правилами, за якими вони грали завжди. Замість того щоб перетворитися на прозахідну пост-Росію, Україна прийняла форму анти-Росії, зберігши при цьому пострадянський стиль керування з його обов'язковим лицемірством.

Леонід Бершидський

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.