Гончарук запропонував українцям зіграти в газову рулетку. Пояснюємо, чому це типовий "розводняк"

Мабуть, все ж таки мав рацію Герус, кажучи, що Володимир Зеленський "жартував про тарифи і не обіцяв їх знизити". У владі взагалі підібралася компанія "злих жартівників"

Гончарук запропонував українцям зіграти в газову рулетку. Пояснюємо, чому це типовий "розводняк"
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Мабуть, все ж таки мав рацію Герус, кажучи, що Володимир Зеленський "жартував про тарифи і не обіцяв їх знизити". У владі взагалі підібралася компанія "злих жартівників"

Прем'єр-міністр Гончарук, мабуть, уявив себе ватажком "Нічного дозору" і бастардом "верховного лорда". У всякому разі звернувся він до співгромадян належним чином: "Зима наближається". На цьому схожість із Джоном Сноу закінчилася. Судячи зі сказаного, він більше схожий на любителів золота Тіреллів або Ланністерів. Дослівна цитата керівника уряду: "Ми повинні були переконатися в тому, що українці будуть захищені від можливих коливань цін на газ, які могли би теоретично спричинити зростання тарифів. Цього не буде. Цієї зими українець буде захищений від коливання ціни на газ. Відповідне рішення щодо гарантованої ціни на газ ми на уряді ухвалили. У нас повне взаєморозуміння з "Нафтогазом".

Останні п'ять років навчили українців простої, сірячинної правди життя: коли який-небудь чиновник заявляє, що має "повне взаєморозуміння з "Нафтогазом" - значить, будуть "грабувати".

Новини за темою

Цього разу українцям запропонували пограти у веселу гру – вгадай тариф. Для цього потрібно просто "підключитися" до спеціальної програми Кабміну "Гарантована ціна на газ". Дамо слово прем'єру: "Це означає, що ціна на газ у платіжках буде на рівні 8 грн за куб. м протягом всього опалювального періоду. Це рекордно низька ціна для опалювального сезону за останні два роки", – радісно повідомив він. А на брифінгу ще й уточнив, щоб не марніла благородна патина прем'єра-лібертаріанця: "Це не є втручанням у ринкове ціноутворення, оскільки сторони між собою домовляться. Якщо споживачеві ця пропозиція не підходить, він може від неї відмовитися. Але за замовчуванням ми створюємо умови, за яких кожен українець фактично отримує ціну на газ нижчу, ніж вона може бути в січні-лютому".

Наскільки є обґрунтованими радісні епістоли прем'єра? Тут можна провести одну цікаву паралель: тарифна політика та екстерналії. Під останніми слід розуміти ефекти від транзакцій, які впливають на треті сторони. Нині в системі цін на газ створюється саме така "екстерналія". Є "Нафтогаз" і "Газпром". Вони можуть домовитися про транзит, а можуть і не домовитися. Залежно від цього ринкова ціна на газ в Європі може бути як високою, так і низькою. Що робить "Нафтогаз"? Він пропонує населенню "сезонну ціну". Якщо транзитний договір підпишуть, то ті, хто куплять "газ за "страховою ціною", програють, якщо ні, то, можливо, виграють. Це типова екстерналія - дії "Газпрому" і "Нафтогазу" впливають на споживачів поза їхньої волі. Свого часу нобелівський лауреат Джозеф Стігліц сформулював параметри екстерналій: 1) рішення ухвалює обмежене коло осіб, але вони впливають на всіх інших; 2) достовірною інформацією володіють одиниці; 3) більшість ніяк не може захеджувати свої ризики. Це цілком можна віднести і до "страхової ціни": по суті, це ніяка не страховка, а звичайна рулетка з імовірністю 50/50, як у відомому жарті з теорії ризиків про те, чи "живі динозаври". Чи варто згадувати, що не населення, а НАК володіє всією повнотою інформації щодо перспектив переговорів? Все б нічого, але "Нафтогаз" - це державна компанія, яка грає зі своїм населенням у "тарифну рулетку", формуючи за його рахунок (і бюджету в частині субсидій) жировий прошарок, заявляючи, що навіть у випадку падіння цін ті, хто не купуватимуть "страховий пакет", платитимуть "вище ринку", щоб мінімізувати "сезонний фактор". А таких буде більшість. Тобто замість соціального вирівнювання цін з використанням наявного потенціалу з видобутку, транзиту та збуту газу державна компанія робить все можливе, щоб створити цінову дискримінацію внутрішніх споживачів. Є такий термін у кардіології "екстрасистола", яка порушує ритм серця. Нинішній "Нафтогаз" - це одна довга "екстрасистола" нашої економіки, і потрібен дуже досвідчений "кардіохірург" для її лікування. Хвороба, схоже, вже є запущеною.

Насправді ми зіткнулися не з турботою про "маленьких українців", а зі звичайним цинізмом влади, зведеної в абсолют. Дамо слово цифрам.

112.ua

Середньозважена ціна місячного ресурсу природного газу для газового місяця продажу/поставки, зафіксована за результатами електронних біржових торгів на Товарній біржі "Українська енергетична біржа" у 2019 році, постійно знижувалася. Якщо в січні вона становила з ПДВ 9,82 тис. грн за тисячу кубів, то вже до початку літа знизилася до 6,66 тис. У жовтні ціновий індикатор перебував на унікальному ціновому мінімальному екстремумі – всього 5,14 тис. грн, що нехарактерно для періоду перед початком опалювального сезону. Основні причини: ціни на газ на європейському ринку "лягли" на 12-річні мінімуми внаслідок теплої осені, значних запасів газу в підземних сховищах і збільшення поставок СПГ морським шляхом. Крім того, сировинні енергетичні товари (такі, як нафта) також пішли в "бічний" ціновий тренд, передчуваючи уповільнення світової економіки, хоча кореляція цін на газ і нафтопродукти останнім часом дещо ослабла. Саме тому ресурс на грудень цього року на КЕБ котирується на рівні 5,43 тис. грн, що навіть нижче показників листопада.

112.ua

Та сама ситуація на європейських хабах, адже у нас працює прив'язка до імпортного паритету, який було встановлено ще минулою владою: так званий принцип "Дюссельдорф +", тобто зниження цін на газ на європейському ринку має корелювати з динамікою і внутрішніх цінових параметрів в Україні.

Новини за темою

На хабі NCG, який є нашим цінових бенчмарком, ціна на кінець листопада в перерахунку на гривню становила трохи більш ніж 4 тис. за тис. куб. м. Додамо сюди ПДВ, плату за транзит, ціну за вхід в систему – й отримаємо параметр ціни газу на кордоні Україна – ЄС. Але це явно не 8 тис., запропоновані прем'єром, навіть якщо збільшити ціну на вартість транспортування територією України і плату за розподіл. Тож кореляцію поки відчула тільки промисловість, адже в уряді набагато більше "емісарів" великих ФПГ, ніж простого люду.

Довгий час експерти ламали списи довкола ціни на газ українського видобутку, доводячи владі, що вона не повинна "прив'язуватися" до імпортного паритету. Навпаки, експерти-"боти" Нафтогазу " і "друзі Сороса" розповідали нам зворушливі історії про ціни на краби й ананаси, намагаючись провести паралель між своїм раціоном і газом на опалення сільської халупи. І не помічаючи, що у світі подібні аналогії не працюють. Наприклад, ціна на природний газ в американських газових хабах досягла 2,41 дол. за мільйон британських теплових одиниць. У перерахунку на тисячі кубічних метрів виходить, що ціна газу знизилася до 86 дол. за тис. куб. м. І це значно дешевше, ніж у Європі. Не кажучи вже про Україну. І американська економіка начебто є більш ринковою, ніж наша, і явно не потребує кадрового посилення за рахунок десанту українських младореформаторів, які могли би розповісти американцям, чому газ у них повинен коштувати, "як в усьому світі".

Але ось настав момент торжества лібертаріанства: якщо ціни прив'язані до імпортного паритету, то вони повинні так само знижуватися, як і зростали. Та ба! В Україні ціни для населення рухаються дуже специфічно. Для промислових споживачів цей взаємозв'язок вже працює, але чому такий вибірковий підхід до побутових? Справа в тому, що населення та підприємства теплокомуненерго опосередковано купують газ у "Нафтогазу", а підприємства – переважно у приватних постачальників. Житлові та газові тарифи давно перетворилися для держави на сурогатну форму оподаткування середнього класу та на механізм перерозподілу бюджетних потоків через систему субсидій. У такій моделі Гончарук встановив межу зростання ціни на газ, підвищивши її в "сезонному пакеті" до максимально можливих величин. Це "стеля"- пастка, коли просто нікуди більше зростати. У цьому контексті його обіцянка "більше не підвищувати" скидається на жорстке "садо" щодо виборців: чи реально обґрунтувати ціну, яка в півтора раза вище ринкової? Якими ринковими, не ринковими, та якими завгодно факторами це можна виправдати? Мабуть, все ж таки мав рацію Герус, кажучи, що Володимир Зеленський "жартував про тарифи і не обіцяв їх знизити". У владі взагалі підібралася компанія "злих жартівників".

Загалом, як і у випадку зі зміцненням долара і "незниженням" цін на імпортні товари на адекватну величину, так і з ціною на газ і похідними тарифами ринкові механізми у нас не працюють, хоча непогано "лопатять" у разі девальвації. Так завжди відбувається, коли ринкові механізми перетворюються на димову завісу для нарощування "жиру" на навколовладних елітах, які задавили монопольною плитою тих, хто ще платить, – населення, коли інфраструктурні мережі (вода, газ, тепло) перетворюються на африканські методи збору неоколоніальної ренти з кожного жителя країни. Це тарифний "троянський кінь", який заходить до кожного будинку під заколисувальні обіцянки чиновників. У "Нафтогазі" вже заявили, що не бачать можливості знижувати ціни на газ адекватно до ринкового падіння, позаяк не хочуть активувати сезонний фактор "дешевизни". Простими словами, нема чого народу до "халяви" звикати, навіть якщо ця "халява" з ринковими котируваннями. Тим паче у світлі туманних перспектив на продовження транзитного договору треба ж десь "топ-менеджерам" надприбуток знімати, так чому би не з населення. Хороша зв'язка виходить: у "Нафтогазі" "порахували", в уряді "освятили", у президента – скромно промовчали.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>