banner banner banner banner

Головні фактори розвитку країни - демографія та технологія

Олександр Гончаров, директор Інституту розвитку економіки України

Головні фактори розвитку країни - демографія та технологія
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Олександр Гончаров, директор Інституту розвитку економіки України

Нам треба мати на увазі, що вже давно в українській економіці були структурні проблеми. Траєкторія  макроекономічних показників задовго до сьогоднішнього дня йшла по спадаючій. А головні причини, які обмежують економічний розвиток, в принципі, відомі, оскільки у нас четвертий квартал поспіль рецесія. Чим викликане таке падіння ВВП? По-перше, це кон'юнктурний спад. По-друге, це масштабні геополітичні шоки, включаючи АТО. По-третє, це структурний уповільнення, викликане або зниженням ефективності використання праці і капіталу, або неможливістю додаткового їх залучення в українську економіку.

Новини за темою

Ось чому, спостерігаючи за розвитком подій, не важко зрозуміти, що у нас і далі будуть вичерпуватися золотовалютні резерви, імпорт – дорожчати, гривня – знецінюватися, зарплати – зменшуватися. Дії і заяви влади не свідчать про відповідальному розумінні ситуації, а політична система в країні та її кадрове наповнення за великим рахунком, є головною перешкодою на шляху вирішення назрілих, що не терплять зволікань, проблем: різко загострилися – старих і нових, пов'язаних з АТО на сході країни.

Новини за темою

Національна еліта в її нинішньому вигляді в принципі не здатна впоратися з кризою, тим більше вивести Україну з системного глухого кута, в який ми потрапили не тільки внаслідок внутрішніх дисбалансів, а більшою мірою завдяки багаторічним зусиллям пануючих у нас фінансово-промислових груп. Схоже, що і владі зараз переходять від наступу до оборони. Єдиної антикризової політики як і раніше немає.  

У цьому контексті мені легко говорити про те, що треба робити, наприклад, з податками. Якщо підвищувати податки в умовах кон'юнктурного спаду бізнес-циклу, як це зробив КМУ, то це груба помилка. Тому що в таких випадках податки знижують, щоб стимулювати економіку. І при структурному уповільнення треба також знижувати податки, хоча наш Кабмін надійшов з точністю до навпаки.

У той же час нам зараз надзвичайно важливо домогтися макроекономічної збалансованості для економічної стабілізації. Без цього всі зусилля будуть марними. І тут, на мій погляд, треба починати не з податків, як вчинив КМУ, а з витрат. У нас занадто багато неефективних державних видатків. Бюджет-2015 просто перекошений і не може стимулювати малий і середній бізнес. Порушена збалансованість та місцевих бюджетів, за що врешті-решт буде відповідати Київ.

Старанно намагаюся знайти аргументи для оптимізму. І ось до чого логічно прийшов. А що якщо наше суспільство замахнеться на, здавалося б, неймовірне – візьметься за реалізацію двоєдиного завдання: перше – відродити українську багатодітну сім'ю, друге – підняти міцне селянське (фермерське) господарство. Згадайте, головний фактор руху вгору – це, насамперед, демографія і технологія. Треба обов'язково підтримувати їх розвиток.

Новини за темою

А ось стрімке зростання держборгу України вимагає сьогодні від влади створення ефективного і цілісного механізму управління ним. І в основі такої політики управління повинна лежати середньострокова (до 5-10 років) концепція. Основа цього документа, на моє переконання, повинна складатися з трьох складових частин:

     - організації ефективного функціонування ринку державних цінних паперів;

     - мінімізації витрат запозичення;

     - координації політики управління держборгом з економічною політикою КМУ в цілому.

І ще одна економічна ініціатива. Треба почати ефективну і результативну боротьбу з офшорами, так як сьогодні це найголовніше умова виживання української економіки. І, безумовно, слід продовжувати вливати ліквідність на внутрішній ринок, але переважно через  підтримку громадян (для утримання споживчого попиту). При цьому для осіб, які втратили роботу або значну частину доходів, треба надавати право на списання до 3 000 грн з суми споживчих та інших кредитів, отриманих ними до 1 січня 2014 року.

Що ж, наше життя мало не щодня підтверджує, що перешкоди і опора знаходяться всередині нас, а не зовні. У цьому зв'язку пошлюся на Біблію. Як сказав Христос: якщо ви будете мати віру, хоча б з гірчичне зерно, немає неможливого в цьому світі.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтесь із правилами публікацій пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>