banner banner banner banner

Голос громадянського сектора у реформуванні України

Олександр Носаль, директор Міжнародного центру реформ

Голос громадянського сектора у реформуванні України
112.ua

Олександр Носаль

Голова «Міжнародного Центру Реформ»

Олександр Носаль, директор Міжнародного центру реформ

Держава потребує кардинальних, всеосяжних і комплексних реформ. Система рідко може сама себе реформувати, їй це не потрібно. Але очевидно, що це потрібно нам, громадянам України. Зараз склалася така ситуація, коли громадянське суспільство є замовником реформ, розробником і дуже часто навіть виконавцем. Волонтери, коли війна тільки почалася, люстрація, боротьба з корупцією – все це маркери того, що наше суспільство дозріло. Зараз, я вважаю, воно навіть сильніше держави. Той же Майдан це довів. Наша мета - це направити всю цю енергію в потрібне русло. Тому основним двигуном реформ стає громадянське суспільство.

Становлення демократії, поділ на гілки влади, громадянські війни - всі ці процеси почалися в класичних демократіях ще в 19 столітті і бурхливо розвивалися в 20-му. На жаль, в Україні протягом 300 років ми перебувала в системі імперських цінностей, будь це царська Росія чи СРСР. 19-20 століття були для нас втрачені, і зараз настав нам час надолужити згаяне. Це звичайно не дуже добре, але з іншого боку багато речей були винайдені до нас, і все, що нам залишається, – це просто скористатися досвідом інших країн. Тут важливо розуміти, що не весь іноземний досвід підходить нам. Саме тому в нашій роботі з іноземними експертами основний акцент ми робимо на Грузії, Польщі та країнах Прибалтики.

Новини за темою

Наприклад, у 2004 році Грузія перебувала в схожій ситуації, у деяких аспектах навіть гіршій ніж ми. Вже тоді у них була окупована третина території. Були провокації на кордонах Абхазії й Осетії. За 10 років команда Саакашвілі показала відмінний результат. Причому цей результат визнаний не просто ними, а визнаний світом – це міжнародні банки, це doing business, міжнародні організації ставлять їх у свої списки мало не в самому топі за рівнем корупції. Наприклад, за реєстрацію власності Грузія в рейтингу doing business на першому місці вже четвертий рік! Та ж ситуація з країнами Прибалтики та Польщею – вони теж знаходилися в сфері впливу Росії, але успішно змогли подолати труднощі і зараз показують хороші результати. У той же час західні експерти, які працюють у нас, – вони не завжди розуміють глибину і об'ємність наших проблем. Вони надто відірвані від нашої дійсності. Якісь концептуальні речі - так, але якщо говорити про практику – тут виникають проблеми.

Нам треба реформувати систему реєстрації як таку. Тому що зараз вона не працює зовсім. Тобто у вас два варіанти, якщо ви хочете щось отримати: перший – це ви довго і болісно збирати якісь папери, робите якісь помилки, ходите з цими паперами в різні відомства і взагалі отримуєте проблеми навіть там, де здавалося б їх бути не може, другий – це ви сплачуєте визначену суму певній людині й отримуєте швидкий та якісний сервіс. Ми зараз склали свій законопроект, своє бачення реформи так сказати. У цьому нам дуже допоміг Джаба Ебаноїдзе, він таку ж реформу вже в Грузії проводив, і його підхід нам дуже подобається – автоматизація процесу створення Front-end і Back-end офісів. Це коли ви заносите документи в спеціальне приміщення - "Будинок Юстиції", там сидить людина і просто реєструє ваш запит, ви документи занесли, які були у списку вказано, заплатили гроші та пішли, а сам запит будуть розглядати вже в Back-end офісі, який може перебувати в іншій частині країни.

Новини за темою

Суть в тому, щоб мінімізувати участь чиновника в цьому процесі, тому що коли є людина, яка за ваше запитання відповідає, вже з'являється вірогідність того, що ви захочете на неї вплинути, ну або вона захоче вашого впливу. Ще ми хочемо передати право первинної реєстрації нотаріусам – це дуже цікавий підхід, Україна займає друге місце в світі за кількістю нотаріусів на тисячу населення, чому б нам цим не скористатися, адже вони і так займаються вторинною реєстрацією. Зате ми виключимо чиновника з цього алгоритму, нотаріус вже буде особисто відповідати за свої дії. Зараз наш законопроект збігається з урядовим десь на 80%. Основна відмінність в тому, що вони хочуть дати право первинної реєстрації ще й органам місцевої влади. Нам це не зрозуміло. Очевидно, що якийсь місцевий царьок захоче підім'яти реєстрацію під себе і знайде способи змусити людей ходити до нього, а не до нотаріуса. Чим чиновник, який отримує гроші з місцевого бюджету, відрізняється від державного?

Ось зараз йде реформа прокуратури, дуже гарна, це можна оцінити хоча б за тим, як прокурори їй чинять опір, але вона проходить десь там, нагорі, і звичайна людина про неї майже не знає. А з реєстрацією стикаються всі! Ось чому реформа поліції хороша? Тим, що кожен бачить її результати – добре одягнених, ввічливих поліцейських на нових машинах. Люди це бачать, бачать, що в країні щось змінюється. Це найважливіше зараз, щоб люди відчували, що щось змінюється в кращий бік. У жовтні закон повинен вступити в силу, і ми зробимо все можливе, щоб у силу вступила наша редакція.

Новини за темою

Розумієте, коли чиновник отримує маленьку зарплату і вічно шукає, де б заробити – його дуже легко контролювати, йому зверху кажуть "ми просто тебе всього знаємо, не будеш робити, що сказано, – ми тебе просто посадимо". Така ж ситуація з бізнесом - зроби все прозорим, і бізнес стане сильним, незалежним, його буде важко контролювати. На жаль, поки що система працює так. Але я впевнений, що їй залишилося не довго – ми, громадянське суспільство, тепер об'єднуємося, продавлюємо якісь хороші речі. Головне зараз, зробити наступний крок – реформувати суди і прокуратуру. Коли в країні буде закон, який один для всіх, подальші реформи підуть стократ швидше. Україна володіє величезним потенціалом, як людським, так і економічним, і ми, українці, про це знаємо.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Підготував Євген Славний
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>