ГМО в українських продуктах: Ми досі не знаємо, що їмо

В Україні склалася ситуація, коли реєстр дозволених до використання геномів є, натомість він є досі не заповненим. І тому в нас ніби як ГМО дозволено, але де-факто його заборонено. І оскільки це так, належних перевірок щодо вмісту в продукції ГМО ніхто не проводить

ГМО в українських продуктах: Ми досі не знаємо, що їмо
Фото з відкритих джерел

Андрій Вадатурський

Народний депутат України від фракції "Блок Петра Порошенко"

В Україні склалася ситуація, коли реєстр дозволених до використання геномів є, натомість він є досі не заповненим. І тому в нас ніби як ГМО дозволено, але де-факто його заборонено. І оскільки це так, належних перевірок щодо вмісту в продукції ГМО ніхто не проводить

Через законодавчу неврегульованість у сфері поводження з ГМО в Україні українці позбавлені вибору: купуючи продукцію, не знаємо, чи містить вона ГМО і в якій кількості. Нині продаж продуктів з ГМО в Україні де-юре заборонено. Але насправді його вміст ніким не перевіряється. На тлі цих реалій сформувався величезний тіньовий ринок генетично модифікованих сільськогосподарських культур. Щоб врегулювати ситуацію у відповідності з європейським зразком, в Раді є проект закону "Про державний контроль за генетично модифікованою продукцією у сільському господарстві та харчовій промисловості".

Через законодавчу неврегульованість питання з використанням ГМО нині українці позбавлені вибору, який мають, до прикладу, європейці. У жителів ЄС є вибір: вони можуть купувати екологічно чисту продукцію без вмісту ГМО, яка коштує вдвічі чи навіть втричі дорожче за звичайну. Якщо вони хочуть заплатити менше, можуть придбати продукцію з певним вмістом ГМО, чітко знаючи його вміст. В ЄС якщо в маркуванні зазначено, що продукція містить 1% ГМО, то так воно і є. На відміну від Бразилії, Аргентини, США, які лояльні до ГМО, Європа є дуже консервативною. Вона витратила понад десять років і мільярди доларів на проведення досліджень і формування реєстру геномів, використання яких у продукції дозволено.

В Україні ж склалася ситуація, коли реєстр дозволених до використання геномів є, натомість він є досі не заповненим. І тому в нас ніби як ГМО дозволено, але де-факто його заборонено. І оскільки це так, належних перевірок щодо вмісту в продукції ГМО ніхто не проводить. Відповідно, немає механізму, за допомогою якого виробник міг би відповідати в разі виявлення вмісту ГМО в продукції, на маркуванні якої вказано, що вона від цього вільна. Фінансування таких програм в Україні не передбачено. А тому нині маємо ситуацію, коли на продукції пишеться "Без ГМО", а ми віримо в це, не маючи жодної змоги це реально перевірити. Українці їдять продукцію і навіть не знають, містить вона ГМО насправді чи ні. Тому, мабуть, не можна бути до кінця впевненим навіть у продукції, яка продається нині в українських еко-магазинах або під маркуванням "Органічна".

Діє вимога, яка зобов’язує виробників маркувати продукцію на предмет вмісту ГМО. Утім питання, чи дійсно ГМО там немає, якщо про це є напис на лейбі. Ми ж розуміємо, у лабораторіях, що нині діють у країні, можна перевірити вміст тільки одного конкретного геному в продукції. Перевірити весь перелік теоретично можливо, але це дуже дорого, адже для виявлення кожного геному потрібно використати певний реактив. До того ж бізнес у силу особливостей, які виникли через неврегульованість у законодавстві, не вмотивований витрачати кошти на перевірки. Тому й немає попиту на сучасне обладнання, лабораторії для перевірки якості продукції і вмісту в ній ГМО. Це все коштує мільйони доларів, але який сенс їх інвестувати, якщо ніхто не буде приходити і сплачувати за послуги проведення аналізів!

На тлі цієї ситуації в Україні сформувався величезний тіньовий ринок. І дальша неврегульованість, відсутність перевірок продовжує стимулювати його розвиток. Візьмемо для прикладу сою. З вирощеної в Україні сої - до 90% це генетично модифіковані сорти. Забийте у пошук в інтернеті "купити семена ГМО-сої в Україні" - і знайдете сотні посилань на продавців. Така ж ситуація із рапсом, і вже з’являються ГМО-сорти кукурудзи. Я вже не кажу про м’ясо, про корми з ГМО, які в Україні імпортуються. Цю ситуацію потрібно унормовувати, впорядковувати.

Зазначу, що ухвалення в Раді законопроекту "Про державний контроль за генетично модифікованою продукцією у сільському господарстві та харчовій промисловості" не означає, що вже за рік ми будемо їсти ГМО-продукти. Ми не просуваємо ідей вирощування ГМО-продукції або її вжитку. Наша мета - створити умови, за яких взагалі була б можливість відрізняти продукти з ГМО від таких, що його не містять.

Європа надала нам дозвіл на використання переліку геномів, створенню якому передували роки аналізу і мільярдні інвестиції. Також Україна має від ЄС дозвіл на вирощування сортів генетично модифікованих сільськогосподарських культур, геноми яких є в цьому переліку. Ми пропонуємо схему імплементації цього переліку. І нам в Україні для цього не потрібні мільярди доларів, які вже витратила Європа. Для нашої країни використання європейського досвіду щодо ГМО не буде пов’язано з жодними витратами. Законопроектом також передбачено положення, що дозволять зрушити з місця проблему: створять передумови, щоб вміст ГМО реально перевіряли.

Якщо бути відвертим, я не бачив результатів досліджень, які б реально доводили, що ГМО-продукція є небезпечною для здоров’я людей. Натомість, щоб переконатися чи це дійсно так, стосовно кожного з геномів потрібно проводити дослідження протягом 10-15 років. І саме так робили в ЄС. Імплементуючи цей досвід в Україні, ми дамо українцям вибір. Треба, щоб людина в Україні, якщо схоче купувати продукцію без ГМО, могла заплатити трішки дорожче і зробити це. А якщо ні, точно принаймні знатиме вміст ГМО у продукції, яку купує дешевше.

Зокрема, це дасть нові можливості фермерам, які за вирощування екологічно-чистої продукції зможуть отримувати премію, винагороду. Адже її вони зможуть продавати дорожче.

Андрій Вадатурський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>