Глухий кут: Перенаселення може вбити планету вже в найближчому майбутньому

Відкритий лист групи вчених, стривожених вибуховим демографічним ростом на Землі

Глухий кут: Перенаселення може вбити планету вже в найближчому майбутньому
Фото з відкритих джерел

Le Monde

Французьке видання

Відкритий лист групи вчених, стривожених вибуховим демографічним ростом на Землі

Оригінал на сайті Le Monde

Протягом кількох останніх тижнів після відставки Ніколя Юло (Nicolas Hulot був міністром комплексних екологічних перетворень, пішов у відставку наприкінці серпня 2018 року, — прим. ред.) в газетах з'являється дедалі більше тривожних маніфестів і статей, які закликають державні органи влади негайно вжити активних екологічних заходів: скоротити споживання енергоносіїв, що викликають забруднення, і кількість відходів, підвищити екологічність виробництва тощо.

Що б там не було, але ми здивовані, що демографічне зростання не потрапило до переліку цих вимог (ніби демографія та довкілля ізольовані один від одного, хоча насправді між ними є нерозривний зв'язок).

Новини за темою

Заходи підвищення екологічної ефективності розвинених країн залишаються першочерговим завданням у короткостроковій перспективі, тоді як у більш віддаленому майбутньому спільний ефект зростання населення і неминучого підвищення обсягів споживання на одного жителя (у розвинених й особливо в країнах, що розвиваються) обернеться справжньою катастрофою для планети. Йдеться про знищення біологічного різноманіття, загрозу для водних ресурсів, підйом рівня моря внаслідок танення льодів, виснаження рибних та земельних ресурсів, потепління на 5ºС у Франції до 2100 року з температурними піками понад 50ºС, масова імміграція.

Щоб уникнути катастрофи, знадобиться (насамперед розвиненим країнам) істотно скоротити викиди парникових газів: необхідним є енергетичний перехідний процес. Як би там не було, ми не можемо миритися із сліпою ситуацією в тому, що стосується зростання населення світу: йдеться про демографічний перехідний процес, який не завершено в більшості регіонів світу.

11,2 млрд людей у 2100 році?

Новини за темою

Населення світу вже росло за експонентою: з 2 до 7,6 млрд з 1950 по 2017 рік! За останніми демографічними прогнозами ООН (2017 рік), населення світу досягне 8,6 млрд до 2030 року, 9,8 млрд - до 2050 року і 11,2 млрд  - до 2100 року (і це ще середня гіпотеза). Варто зазначити, що цифри цих прогнозів тільки зростають: у 2010 році в ООН говорили про 10,1 млрд жителів до 2100 року… Ця тенденція стосується всіх континентів, проте на Африку доведеться трохи більш ніж 50% зростання до 2050 року і понад 85% - до 2100 року (за таким сценарієм населення Африки складе 4,3 млрд людей до 2100 року).

На кліматичній конференції, що відбулася в Бонні в 2017 році, 15 тис. науковців з усього світу оприлюднили екстрений заклик, який стосується придатності нашої планети для життя. Зокрема, в ньому є рекомендації щодо значного зниження народжуваності. Це стосується декількох регіонів світу, однак ми пропонуємо розглянути приклад Африки у зв'язку з її культурною близькістю до Франції, а також через важливу подію там, на яку ми пропонуємо відреагувати позитивно.

Йдеться про конференцію, яка відбулася в липні минулого року в Уагадугу (Буркіна-Фасо) і завершилася опрацюванням хартії з цієї проблематики спікерами парламентів 15 країн ECOWAS (Економічне співтовариство країн Західної Африки), Чада і Мавританії. Вони усвідомлюють, що занадто високе демографічне зростання стає перешкодою для розвитку їхньої економіки, та зобов'язалися докласти зусиль для скорочення народжуваності до трьох дітей на жінку до 2030 року.

Новини за темою

Вони виходять з того, що жінки самі мають вирішувати, скільки, коли і з ким вони заводитимуть дітей. Проте вони мають бути освіченими і мати доступ до широкого спектру контрацептивів. Передбачено трансляцію аудіозвернень до спільнот різними діалектами, зокрема за допомогою мобільних телефонів.

Все це можливо. Деякі країни, як, наприклад, Ефіопія, виділили необхідні кошти і досягли приголомшливих результатів.

Використання фінансування за паризькими угодами

Все це коштує недешево, проте може фінансуватися в межах вже визначених бюджетів, без додаткових зобов'язань. Підписанти цього звернення закликають Францію та Європу допомогти цим відважним державам у реалізації програми зниження народжуваності. У рамках підписаних у Парижі в 2015 році угод багаті країни зобов'язалися виділити менш заможним державам 100 млрд дол. на рік на боротьбу з потеплінням клімату.

Оскільки демографія, як видно, впливає на підвищення вмісту вуглекислого газу і клімат, було б абсолютно виправданим виділити істотну частину цієї допомоги на програми "репродуктивного здоров'я", як інакше називають контрацепцію і планування сім'ї. Така політика дозволила б покращити добробут і якість життя жінок, які найчастіше стають першими жертвами нинішнього стану речей.

Крім того, потрібно зробити все для сприяння економічному розвитку бідних регіонів з високою народжуваністю, оскільки це найкращий спосіб змінити поведінку жінок (зокрема, за допомогою освіти) і зменшити кількість дітей у них.

У цьому, без сумніву, полягає найбільша проблема, яку ми маємо колективно вирішити протягом найближчих 20 років. Загальмувати зростання населення — абсолютна необхідність, якщо ми хочемо врятувати нашу планету від катастрофи, що нависла. Запасної планети у нас немає.

Список підписантів:

Жан-Клод Андре, член Академії наук

Жак Бентц, президент "Текнет партисипасьон"

Жан-Лу Берто, планетолог

Альбер Бижауи, астрофізик

Жак Бламон, радник президента Національного центру космічних досліджень

Філіп Блім, глава підприємства

Крістіан Борді, фізик

Роже-Моріс Бонні, колишній директор Європейського космічного агентства

Гі Брассер, директор Національного центру атмосферних досліджень (США)

Марі-Ліз Шанен, член Академії наук

Брюно Давид, директор Національного музею природної історії

Бернар Эзамбер, президент Інституту Жоржа Помпіду

Франсуа Форже, планетолог

Ален Ошкорн, член Академії повітря і космосу

Жорж Жобер, почесний професор Інституту П'єра і Марі Кюрі

Розін Лальман, член Академії наук США і Росії

Серж Мишайлоф, співробітник Інституту міжнародних і стратегічних досліджень

Мішель Пеберо, член Академії моральних і політичних наук

Жан-Клод Пекера, астрофізик

Філіп Вальдтефель, старший науковий співробітник Національного центру наукових досліджень

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів