Гепатит А: Що це таке і як його лікувати

Усю підступність хвороби, особливо в дорослих, обумовлено наявністю переджовтяничного періоду, коли діагноз майже ніколи вчасно не встановлюють. Дійсно, хто подумає про гепатит А за підвищення температури тіла, наприклад, тепер, коли триває зростання респіраторних захворювань? А температура підвищується до достатньо високих цифр, може і до понад 39 градусів

Гепатит А: Що це таке і як його лікувати
Фото з відкритих джерел

Ольга Голубовська

головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України

Усю підступність хвороби, особливо в дорослих, обумовлено наявністю переджовтяничного періоду, коли діагноз майже ніколи вчасно не встановлюють. Дійсно, хто подумає про гепатит А за підвищення температури тіла, наприклад, тепер, коли триває зростання респіраторних захворювань? А температура підвищується до достатньо високих цифр, може і до понад 39 градусів

Оригінал на сторінці Ольги Голубовської у Facebook

Давно хотіла написати з різних причин пост про такий часто нешкідливий, але іноді смертельний гепатит А, а тут якраз трапилась нагода - спалах у Миколаївській області. Заодно спробую відповісти на деякі запитання колег з регіонів і журналістів.

Насамперед, хочу зазначити, що ще з 2016 р. в Європі та Америці, благополучних у принципі за гепатитом А, спостерігається незвичайне збільшення кількості випадків цього захворювання, переважно серед чоловіків, які практикують секс із чоловіками (ЧСЧ). Станом на 16 травня 2017 р. у 15 країнах Європейського регіону (Австрії, Бельгії, Данії, Німеччині, Ірландії, Іспанії, Італії, Нідерландах, Норвегії, Португалії, Словенії, Великій Британії, Фінляндії, Франції та Швеції) було зареєстровано 1173 випадки хвороби.

Новини за темою

На сьогодні велика кількість випадків захворювання спостерігається і в нашій країні, в Миколаївській області: спалах, пов'язаний із продажем інфікованих напоїв у пунктах розливання (!), хоча тепер цим уже нікого не здивуєш.

Отже, що потрібно знати про цей вірус?

Відповідно до сучасної номенклатури вірус гепатиту А належить до роду гепатовірусів, раніше - ентеровірусів, як і всім уже відомий Коксакі, у зв'язку з чим має з ним багато спільного. Наприклад, також достатньо стійкий у зовнішньому середовищі, що визначає його контагіозність (заразність): за кімнатної температури зберігається декілька тижнів, за 40 градусів - ще більше, чому це захворювання і є поширеним у жарких країнах. Крім того, навіть за кип'ятіння вірус гине тільки через 5 хв, зате під дією УФО і дезінфікуючих засобів - дуже швидко.

Джерелом інфекції є тільки людина, за два тижні до появи жовтяниці вірус активно виділяється в зовнішнє середовище, і людина в цей час стає надзвичайно заразною - саме тоді, коли ніхто і не підозрює про жодний гепатит, бо жовтяниці ще немає. З моменту появи жовтяниці вірус припиняє виділятися в зовнішнє середовище, і людина стає безпечною для оточуючих, така ось цікава біологічна особливість, що свідчить про найтонші пристосувальні можливості мікроорганізмів.

Передається вірус через воду, їжу, предмети вжитку, як і всі кишкові інфекції. Сприйнятливість є дуже високою. Треба пам'ятати про те, що діти хворіють на легкі, безжовтяничні форми, через що дорослі можуть навіть не знати про те, що в дитинстві в них був гепатит А. Щоб це дізнатися, можна здати аналіз на антитіла до збудника - антиHAV IgG. Якщо вони є, отже, людина була інфікована свого часу та одужала, вакцинувати її не потрібно. Хронічних форм захворювання немає, хоча наслідки гепатиту, який був, можуть нагадувати про себе все життя і пов'язані найчастіше з ураженням сусідніх органів - жовчного міхура, підшлункової залози.

Новини за темою

Звичайний сезон - літо та осінь, але тепер, можливо, у зв’язку з незвичайними погодними умовами, спостерігається зсув у бік і зимового періоду.

Імунітет після захворювання, яке було, стійкий, довічний.

Які основні клінічні симптоми?

Інкубаційний період (від моменту зараження до появи перших ознак хвороби) становить від 14 до 50 днів, достатньо тривалий, тому заразитися можна, ще перебуваючи десь на відпочинку в серпні, а захворіти - вже в жовтні, коли і забув уже про це.

У клінічному перебігу захворювання виокремлюють декілька періодів: переджовтяничний, жовтяничний і реконвалесценції. Переджовтяничний період триває близько тижня, розпочинається найчастіше з підвищення температури тіла (так званий псевдогрипозний варіант), можуть спостерігатися зниження апетиту, слабкість. Жовтяничний період триває зазвичай близько 3 тижнів, характеризується розвитком різної за інтенсивністю жовтяниці, ступінь тяжкості захворювання визначають, у тому числі, за змінами лабораторних показників печінкових проб.

У чому небезпека захворювання та якою є його профілактика?

Усю підступність хвороби, особливо в дорослих, обумовлено наявністю переджовтяничного періоду, коли діагноз майже ніколи вчасно не встановлюють. Дійсно, хто подумає про гепатит А за підвищення температури тіла, наприклад, тепер, коли триває зростання респіраторних захворювань? А температура підвищується до достатньо високих цифр, може і до понад 39 градусів. І що в такий момент роблять наші пацієнти, та й лікарі? Призначають вживання жарознижувальних засобів, п'ють їх безконтрольно, часто збиваючи температуру до нормальних величин. А багато жарознижувальних засобів містять парацетамол - один з найбільш гепатотоксичних препаратів... Якщо до цього додати те, що дорослі хворіють важче, як і всіма дитячими інфекціями, що в дорослих частіше бувають різні супутні захворювання печінки, про які вони і не знають (гепатит, стеатоз), стає зрозумілим, що таке лікування може для них закінчитися фатально внаслідок розвитку печінкової недостатності, що, на жаль, ми і спостерігаємо щосезону. Наприклад, минулого року в нас лікувалася група друзів, які разом відпочивали, захворіли на гепатит А, і, на жаль, для одного з них, сорокарічного чоловіка, це захворювання закінчилося смертельно. Виявилося, що він був інфікований на гепатит С, про що не знав, і вживав багато гепатотоксичних препаратів не тільки в дебюті хвороби, а й взагалі по життю любив пити таблетки з різного приводу і без. Тому пам'ятайте: будь-яке лікування має бути обґрунтованим.

Таким чином, основна група ризику - це дорослі люди із супутньою патологією печінки, включаючи хворих на цироз. Серед них найнебезпечніша - це пацієнти з компенсованим цирозом, який діагностується дуже погано в клініці з причини відсутності надійних клініко-лабораторних критеріїв, і пацієнти часто взагалі не підозрюють, що мають серйозні проблеми. Тому порада лікарів, особливо сімейним: намагайтеся якомога раніше виявляти таких пацієнтів, робіть тестування на гемоконтактні гепатити щонайменше 1 раз на два роки, якщо високою є група ризику інфікування - раз на півроку, якщо щось незрозуміло - рекомендуйте звертатися до спеціалізованих відділень. У випадку наявності БУДЬ-ЯКОЇ супутньої патології печінки НАСТІЙНО рекомендуйте таким пацієнтам вакцинацію від гепатиту А, та і В теж, якщо їх не інфіковано цими вірусами. Крім того, вакцинація необхідна споживачам рекреаційних (психоактивних) препаратів, людям, які здійснювали поїздки до місць, де гепатит А є поширеним захворюванням та ЧСЧ. Вакцина є інактивованою, має хороший профіль ефективності й безпеки. Її можна вводити один раз, особливо в обмежених ресурсах, а можна повторити протягом приблизно 5-8 років після первинної вакцинації. Для дітей віком до одного року ліцензованих вакцин немає.

У всіх хворих імунітет формується протягом одного місяця після введення однієї дози.

Якщо людина вже контактувала із хворим на гепатит А, їй можна ввести одну дозу імуноглобуліну людського (взагалі краще після 40 років), можна використати також вакцину, особливо якщо імуноглобулін не в доступі.

Для мандрівників до зон з високою і середньою поширеністю захворювання вакцинацію показано за 2 тижні до події, деяким категоріям (похилого віку, ослабленим людям, із хронічними захворюваннями печінки тощо) рекомендовано одночасно з вакциною вводити одну дозу імуноглобуліну (в іншу анатомічну область).

Неспецифічна профілактика - це дотримання особистої гігієни, питво безпечної води тощо.
Пацієнти повинні пам'ятати, що підвищення температури тіла - це не завжди грип, і якщо у вас у цей період немає жодних катаральних явищ, звертайтеся до лікаря, будьте обережні з самолікуванням, особливо тепер, у період зростання захворюваності і на кір, і на гепатит А.

Яке лікування гепатиту А?

Оскільки гепатит А є самообмежувальним захворюванням, лікування неускладнених його форм зводиться до спокою (це важливо), дієти з обмеженням тугоплавких жирів, гострого, копченого тощо (це дуже важливо), можна і потрібно багато пити, вживати сорбенти. Лікарям хочу нагадати, що поліпрагмазія є вкрай небезпечною, "покапатися" без показань теж не слід; абсолютно зайві препарати, що не мають відношення до лікування, можуть спричинити появу жорстокого холестазу, особливо в дорослих - одну з найбільш неприємних форм перебігу частіше за все або ятрогенного ґенезу, або за рахунок суперінфекції іншими збудниками, або за рахунок супутніх токсичних уражень печінки; білірубін за таких форм може підвищуватися до понад 1000 мкМоль/л, виникає маса неприємних суб'єктивних відчуттів, особливо свербіж, який доводить пацієнтів до знемоги, найголовніше - наші можливості лікування таких форм є вкрай обмеженими.

Ольга Голубовська

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>