З відкритих джерел

"Нафтогаз" закликав Україну зменшити обсяги споживання газу у зв'язку із декількома серйозними факторами. Як заявив глава держкомпанії Андрій Коболєв, відмова "Газпрому" постачати газ до України вже вихідними може викликати дефіцит у 10 млн куб. м на добу через морози. НАК збирався купувати в РФ 18-20 млн куб. м на добу, а за рахунок імпорту з ЄС зможе компенсувати лише близько половини цього обсягу, сказав Коболєв. До того ж "Газпром" на 20% знизив тиск на російській ділянці ГТС, і тепер "Нафтогазу" потрібно витрачати більше газу, щоб підтримувати нормальний тиск і продовжувати транзит. Незважаючи на те, що в підземних сховищах газу достатньо, існує проблема: обсяг, який можливо з них підняти, не може бути більше граничного. Якщо б зараз там було 15 млрд куб. м, можна було би піднімати 150 млн куб. м на добу. Але оскільки там зараз 10 млрд куб. м, то ми можемо піднімати менше.

Заява Коболєва про реверсні постачання пов'язана не з фізичними можливостями прокачувати обсяги, а з ціною, яка зараз через аномальні холоди у Європі значно вища від тієї, за якою газ могла постачати Росія. У зв'язку з морозами спотові (поточні) ціни на газ в Європі зараз щонайменше утричі вищі, ніж зазвичай. Звичайно, російський газ був би набагато дешевшим. Зараз ціна доходить до 500-600 євро за 1 тис. куб. м проти 190 євро до холодів. Однак це на 2-3 дні, температура впаде, і ціни повернуться до того рівня, на якому вони були до похолодання, а, можливо, і знизяться ще нижче.

Зазначу, що "Газпром" не вперше викидає подібні фокуси. Досить згадати, що 1 січня 2006 року вони зовсім залишили Україну без газу. І після цього були різні ситуації, зокрема і з пониженням тиску, причому абсолютно навмисним, як і зараз.

Новини за темою: Гройсман заявив, що наразі "Нафтогаз" не проводить жодних переговорів із "Газпромом"

Нинішня ситуація владнається, як тільки температура підніметься хоча б на 5 градусів. Але якщо ситуація затягнеться... При Юлії Тимошенко, коли відбувалося подібне, від газу просто відключалися промислові підприємства або ж їм зменшували обсяги постачань. І зараз такий сценарій може повторитися, якщо аномальні для весни холоду не підуть. У нас є "Укртрансгаз", який може багато речей робити в ручному режимі: до його магістральних трубопроводів безпосередньо підключено деякі великі промислові підприємства. Є РНБО, у якого є інструменти.

І все ж, я думаю, що це малоймовірно. Температура підвищиться, і через 2-3 дні проблема вирішиться сама собою. А от якби така ситуація сталася в грудні або січні, могла б статися катастрофа. Добре, що вона відбулася в березні.

З жалем можу лише констатувати, що у росіян зараз є унікальна можливість продати газ у Європі. Однак замість того, щоб нею скористатися, вони грають у такі ігри. У них надлишок газу, і вони самі себе вбивають - просто рубають гілку, на якій сидять. У них і так зіпсовано імідж, а вони продовжують псувати його ще більше. Імовірно - у "Газпрому" просто істерика, пов'язана з рішенням Стокгольмського арбітражу за транзитним контрактом.

Генадій Кобаль