Епідемія кору: Що треба знати про вакцинацію

Вакцинація може супроводжуватися певними реакціями, використовується живий ослаблений штам, більш того - іноді й вакциновані можуть захворіти, проте це аж ніяк не можна порівняти зі справжнім захворюванням

Епідемія кору: Що треба знати про вакцинацію
Фото з відкритих джерел

Ольга Голубовська

головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України

Вакцинація може супроводжуватися певними реакціями, використовується живий ослаблений штам, більш того - іноді й вакциновані можуть захворіти, проте це аж ніяк не можна порівняти зі справжнім захворюванням

Оригінал на сторінці Ольги Голубовської у Facebook

Усім батькам, які приймають рішення про вакцинацію своїх дітей, треба пам'ятати таке: кір - досить тяжке інфекційне захворювання, що супроводжується зміною кількох періодів хвороби, довгостроково протікає (це не грип, де за три-п'ять днів можна вже одужати) і має низку важких ускладнень. Крім того, кір дуже заразний: практично всі, хто має справу з вірусом і не має імунітету, хворіють. З іншого боку, ми маємо специфічну профілактику, яка набагато ефективніша, ніж, наприклад, вакцинопрофілактика грипу.

Хто найбільш схильний до ризику важкого перебігу кору?

- діти, молодші за 5 років;
- дорослі, старші за 20 років;
- вагітні жінки;
- люди з будь-якими імунодефіцитними станами.

Програма вакцинації проти кору в світі почалася в 1963 році, у нас трохи пізніше - з 1968 року. До запровадження програм імунізації у США на кір хворіли від 3 до 4 мільйонів осіб на рік, до 500 (!) хворих гинуло, в приблизно 1000 розвивався енцефаліт. Широке застосування вакцини призвело до скорочення випадків кору в США на 99% і, нарешті, у вересні 2016 року Панамериканська організація ВООЗ оголосила, що Північна і Південна Америка є першими регіонами у світі, що ліквідували кір.

Однак кір залишився в інших країнах, у зв'язку з чим можливе його потенційне завезення куди завгодно, і якщо це відбувається в країнах з низьким рівнем вакцинації, як у нас, це дає поштовх до розвитку епідемії.

Вакцинація від кору входить у наш календар щеплень, роблять її в 1 рік і повторно - у 6 років. Якщо з різних причин вакцинацію не зроблено, її роблять дітям у будь-якому віці, краще - двічі (на перше введення антитіла формуються у 85-93% людей, на друге - у 97%) з інтервалом між щепленнями мінімум 28 днів.

Для того, щоб достовірно з'ясувати, чи має людина антитіла проти кору чи ні (можна перенести захворювання на субклінічному рівні й не знати про це), необхідно зробити відповідний аналіз крові (анти - measles IgG). Якщо цей аналіз недоступний або нема змоги його зробити, допустимими критеріями, що дозволяють вважати людину імунною до захворювання, є такі:

- позначки про проведення планової вакцинації в повному обсязі (двічі) за календарем (або поза ним) медичної документації; на жаль, у нашій країні ця рекомендація не завжди може бути надійною через недбалість деяких медичних працівників;
- ЛАБОРАТОРНЕ підтвердження про захворювання на кір в анамнезі;
- люди, народжені до 1957 року.

Новини за темою

Відповідно до рекомендацій CDC для дорослих можна рекомендувати вакцинацію в таких випадках:

1. Студентам після закінчення школи без підтвердження імунітету проти кору.
2. Людям, народженим під час або після 1957 року, у яких немає доказів імунітету (наявності антитіл); їм необхідно зробити хоча б одну дозу вакцини.

За нашим календарем вакцинацію дорослим проводять до 30-річного віку за відсутності у них імунітету.

Якщо планується міжнародна подорож, особливо до країн з високою поширеністю кору, рекомендується вакцинація, починаючи з шестимісячного віку (з 6 до 11 місяців - одноразово).

ЕКСТРЕНА вакцинопрофілактика показана неімунним дітям протягом перших 3-х діб після контакту з хворим на кір.

Кому вакцинація протипоказана?

- людям із загрозливою для життя алергічною реакцією на неоміцин або інший компонент вакцини, яка виникла на первинне введення;
- якщо людина хвора на момент вакцинації, її треба відкласти до одужання;
- вагітним жінкам; крім того, після вакцинації необхідно уникати вагітності протягом 4 тижнів після вакцинації.

Також лікаря слід поінформувати про таке:

- наявність будь-якого імунодефіцитного стану, включаючи онкозахворювання, прийом хіміопрепаратів та/або променевої терапії;
- чи отримував пацієнт якусь вакцину протягом останніх 4-х тижнів;
- чи отримував найближчим часом препарати крові;
- чи було колись зниження рівня тромбоцитів.

Всі ці останні положення можуть бути причиною для відмови або відтермінування вакцинації.

В нашій країні зазвичай доступні комбіновані вакцини з корьовим компонентом (разом з краснухою, епід. паротитом)

Для дорослих застосовують ті ж вакцини, що й для дітей.

На завершення хочу сказати, що вакцинація може супроводжуватися певними реакціями, використовується живий ослаблений штам, більш того - іноді й вакциновані можуть захворіти (див. вище відсоток формування антитіл), проте це аж ніяк не можна порівняти зі справжнім захворюванням, ще на початку грудня я писала, що, за багатьма клінічними ознаками, цей спалах буде тяжким.

Новини за темою

Тому краще без паніки: вирішуйте з вашими докторами індивідуально щодо доцільності вакцинації і вчасно звертайтеся до лікаря при підвищенні температури тіла до 38 градусів і вище для своєчасного встановлення діагнозу, особливо якщо ви не щеплені чи в групі ризику.

Ольга Голубовська

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>