Енергетичну галузь України піднімати хтось думає?

Енергетичну галузь України піднімати хтось думає?
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Наприкінці минулого місяця Антимонопольний комітет все-таки дав дозвіл ТОВ "ДТЕК Нафтогаз" на придбання у керівної компанії "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна" мажоритарних пакетів акцій "Київобленерго" й "Одесаобленерго", що відповідно забезпечить контроль 93,99% та 68,29% акціонерного капіталу в цих підприємствах.

Таким чином, енергетичний холдинг Ріната Ахметова перевищить поріг у 35% на українському ринку постачання електроенергії, що, на думку низки експертів, може стати структурною ознакою монополії на ринку (ДТЕК нині контролює передачу і збут 37% усієї електроенергії, а після купівлі цих двох обленерго частка може зрости до 48%).

Проте, слід згадати, що ще кілька років тому співвласниками "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна", яка володіє "Чернівціобленерго", "Київобленерго", "Житомиробленерго", "Одесаобленерго", "Кіровоградобленерго", "Рівнеобленерго", "Херсонобленерго" і "Севастопольенерго", ЗМІ називали російських громадян: сенатора РФ Олександра Бабакова, включеного в санкційний список США, а також Євгенія Гінера і Михайла Воєводіна.

Новини за темою

Щоправда, зараз кінцевими бенефіціарами вищеназваних українських енергопостачальних компаній VS Energy International NV (є 100% власником "ВС Енерджі Інтернейшнл Україна") стали громадяни Німеччини та Латвії. Ну, це і зрозуміло, чому сталися такі радикальні зміни.

Але все ж не про власників наших обленерго хотілося б писати, а про те, як ці енергопостачальні підприємства сприяють розвитку української економіки, зокрема зростанню галузей високого технологічного переділу, які є не такими енергоємними, як виробництво базових матеріалів – сталь, чавун, цемент та інше.

Відповідно в собівартості продукції і товарів підприємств зарплати працівників практично не ростуть, а середні ціни на енергоресурси у нас, як і раніше, залишаються дуже високими. Адже давно відомо, що частка витрат на енергопостачання у ВВП майже всіх держав однакова.

Тобто країна, в якій, наприклад, удвічі вищі ціни на енергоносії, ніж у інших, не зможе мотивувати бізнес до того, щоб відбувалася технологічна модернізація.

І в цьому зв'язку, що ми бачимо останнім часом в Україні? Бачимо нестримне збільшення навантаження на населення та промислові підприємства. Але якщо і далі підвищувати ціни на електроенергію і тепло, то це призведе до ще більшої кількості бідних домогосподарств і юросіб-банкрутів, не здатних оплачувати рахунки і захмарні тарифи. При цьому різко зросла кількість підприємств і компаній, які працюють не на прибуток, а збиток.

А що робити, якщо частка енерговитрат у собівартості продукції у нас вища, ніж у наших контрагентів з Євросоюзу. Окрім сировини, ми не конкурентоспроможні. Малий і середній бізнес Кабмін Володимира Гройсмана просто ошелешує, як удар обуха в тім'я, все новими і новими підвищеннями цін, у тому числі і на електроенергію. Однак енергетичний сервіс не поліпшується, старі системи енергопостачання не модернізуються, застаріле обладнання не оновлюється.

Хочеться вірити, що оператори мереж (обленерго), отримавши вирішальний вплив на господарську діяльність постачальників електроенергії, нарешті, за прикладом розвинутих країн і за підтримки нового президента та Кабміну розроблять і впровадять спеціальні програми, де не будуть виділятися субсидії, а буде надаватися допомога з метою зниження навантаження на оплату енергоресурсів і тарифів ЖКГ.

Такі програми є в США, Великій Британії і в багатьох європейських країнах. Так, для цього потрібна технологічна модернізація, потрібні будуть чималі гроші для інвестицій. Адже і вартість придбання пакетів акцій, за неофіційною інформацією, "Київобленерго" й "Одесаобленерго" склала 250 млн доларів (180 млн доларів за акції "Київобленерго" і 70 млн доларів за цінні папери "Одесаобленерго").

Угода перспективна. Очікується, що виручка підприємств енергопостачання буде тільки зростати, оскільки в нас іде постійне насичення домогосподарств різними електроприладами. Також, згідно зі статистикою, в Україні збільшується частка споживання більш дорогих енергоресурсів – електроенергії і бензину для особистих автомобілів. Ось чому уряд з національними обленерго повинні чітко визначити пороги економічної доступності, зокрема електроенергії.

Також необхідно запустити сучасні програми з енергозбереження та енергоефективності. Якщо ж трапиться переступити через ці пороги – тоді загальмується розвиток українського бізнесу, знизяться обсяги купівлі побутової електроніки та автомобілів, що відразу негативно позначиться на економічному розвитку країни.

Новини за темою

І хоча народний депутат Вікторія Войціцька звернулася до Ради національної безпеки України розглянути ситуацію з "енергетичною гіпермонополією Ріната Ахметова" (наприклад, контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля), все ж радив би нашим чиновникам зосередитися не на "обрізанні" активів, а на підвищенні ефективності їхнього використання.

Для чого б виділив три головні напрямки діяльності: по-перше, вдосконалення нормативно-правової бази в енергетичному секторі економіки України, включаючи вимоги Антимонопольного комітету; по-друге, забезпечення державної підтримки для розвитку сучасного енергетичного сервісу (на ці цілі ми витрачаємо в 20-50 разів менше коштів, ніж у США, Китаї та країнах Євросоюзу); по-третє, підготовка висококваліфікованих кадрів для енергетичної галузі, які володіли б необхідними компетенціями і знаннями.

Плюс чимало провідних аналітиків у цій сфері енергетики зазначають, що ключові завдання тут будуть виконуватись не за допомогою локальних рішень окремих операторів мереж (обленерго), а за рахунок найбільших технологічних зрушень, ініційованих урядом і новим складом Верховної Ради. Головне, щоб ми сильно не відстали від процесів, які динамічно розвиваються, на світових енергетичних ринках.

Нарешті, час нам відкрити фінансовий та енергетичний ринки для міжнародної конкуренції і прямих іноземних інвестицій. Час нам вчитися у США та країн Євросоюзу залученню довгих інвестиційних грошей. Для чого маємо хоча б ухвалити проект закону України "Про ринки капіталу".

Так, для енергетики України сьогодні потрібні прямі інвестиції, які принесуть із собою професійний менеджмент, нові технології, досконале обладнання і, звичайно, сучасний енергетичний сервіс.

Але все це досі не принесли в національну енергетичну галузь російські акціонери наших обленерго. Що ж, залишається надія на місцевих співвласників.

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>