banner banner banner banner

Економічні тренди Європи впродовж найближчих років

На відміну від України економіка Європейського Союзу в чудовому стані

Економічні тренди Європи впродовж найближчих років
Фото з відкритих джерел

Тимур Чмерук

Підприємець

На відміну від України економіка Європейського Союзу в чудовому стані

На жаль, незважаючи на те що Україна прямує в бік Європи, українці не дуже обізнані внутрішньою політикою ЄС, особливо у сфері економіки. А даремно, адже нам ще є багато чому вчитися в європейських партнерів. Крім того, якщо казати відверто, сьогоднішня економіка нашої країни є доволі залежною від Європейського Союзу, тож внутрішні плани і тренди західних сусідів безпосередньо відображатимуться на нас. Я підготував, враховуючи свої спостереження, головні тренди впродовж найближчих років в економіці ЄС.

За даними Eurostat 112.ua

Рівень безробіття

В Україні звикли, що головним індикатором успіхів або невдач країни є рівень ВВП, а для ЄС більш важливим фактором є рівень зайнятості громадян. Адже саме від низького рівня безробіття залежать добробут індивідів та їхня впевненість у майбутньому, а не тільки від сумарної кількості товарів і послуг. Безробіття в ЄС поступово знижується, але його рівень є диференційованим залежно від країни: якщо в Німеччині він дорівнює 4,1%, то в Греції він становить аж 23,6%. Загалом у планах ЄС досягти рівня зайнятості 75% до 2020 року.

За даними Eurostat 112.ua

Рівень ВВП

І хоча зростання ВВП не є пріоритетом в економічній політиці ЄС, воно безпосередньо відображає рівень зростання економіки, яке своєю чергою дає можливість поліпшувати рівень та якість життя громадян. Особливо це важливо після криз минулих років. З 2013 року загальний рівень країн ЄС поступово зростає, і тепер я не бачу якихось передумов для зміни цього тренду.

Зміна реального ВВП ЄС (%)

За даними Eurostat 112.ua

На відміну від України, де сам факт зростання ВВП вважають позитивним, в ЄС зростання має супроводжуватися турботою про навколишнє середовище, покращуючи якість життя європейців. І це вдається, незважаючи на розвиток економіки: рівень викидів парникових газів і частка поновлюваних джерел в енергетиці наближуються до планових показників.

За даними Eurostat 112.ua

Для України це означатиме два важливих фактори: по-перше, скоріше за все, об’єм взаємної торгівлі буде і надалі зростати; по-друге, строгі екологічні правила ЄС стимулюватимуть європейців виводити частину виробництва за кордони Союзу. Україна в цьому разі може стати інвестиційно привабливим варіантом.

За даними Eurostat 112.ua

Зростання експорту

Не є секретом, що товари, які виробляють у ЄС, є достатньо конкурентоспроможними на світових ринках, тож торгівельний баланс є позитивним уже 3 роки поспіль. До того ж майже третина експортної торгівлі припадає саме на ринок послуг. Але і рівень імпорту до країн ЄС досі є доволі високим і становить приблизно 2,5 трлн євро. Завдяки Угоді про асоціацію та сусідству Україна має всі шанси збільшувати об’єми експорту до ЄС, але, щоб продавати товари з доданою вартістю, потрібно витримувати жорстку конкуренцію на цьому ринку та відповідати високим стандартам якості. Крім того, зниження рівня безробіття збільшує рівень заробітних плат. Враховуючи низькі кредитні ставки в країнах Європи, бізнесу вигідніше модернізувати виробництво та наймати меншу кількість, однак висококваліфікованих працівників. Натомість в Україні спостерігається повністю протилежна ситуація: банківські ставки є дуже високими, а оплата праці – низькою. Це призводить до створення на території України підприємств (які потребують великої кількості працівників), орієнтованих саме на постачання товарів і послуг до ЄС. Простіше кажучи, Україна поступово стає головним аутсорс-майданчиком для країн Європи.

За даними Eurostat 112.ua

Зростання бюджету та зменшення дефіциту

Не потрібно плутати, бюджет Європейського Союзу — це не сумарний бюджет усіх країн-членів. Одною з головних функцій бюджету є перерозподіл фінансів між більш та менш розвиненими країнами-членами. Країн-донорів бюджету менше, ніж країн-отримувачів, і вихід з ЄС Великої Британії, яка приносила близько 5 млрд євро в бюджет, потенційно може стати проблемою. Однак Німеччина, яка має профіцит бюджету в 14 млрд євро, скоріше за все, зможе покрити втрати. Цікавим є те, що дотації з бюджету ЄС стають інструментом впливу на країни, які порушують європейські норми. Проте найбільший одержувач коштів (Польща) отримала всі потрібні їй кошти, незважаючи на претензії єврочиновників до реформи судів та міграційної політики.

Міграційна політика

Європа помітно старіє. Середній вік у Євросоюзі вже становить майже 43 роки. Щоб хоч якось виправити ситуацію, кожній жінці в таких країнах, як Італія, Іспанія, Греція, Португалія та Польща, потрібно народити хоча б одну дитину. На фоні зростання економіки виникає дефіцит робочої сили. Тому достатньо велика кількість європейських країн доволі лояльно ставиться до трудових мігрантів. Традиційно основний потік мігрантів йде з Близького Сходу та Африки. Але після отримання Україною безвізу та враховуючи нестабільність усередині країни, міграція з України до ЄС буде зростати. Наприклад, та сама Польща охоче залучає культурно близьких українців, і поступово ця тенденція розширюється далі на захід. Загалом станом на 2016 рік кількість мігрантів до ЄС становила 1,54 млн осіб, з яких 1,26 млн отримали статус біженця. Для порівняння в 2012 році ці цифри були такими — 0,89 млн та 0,34 млн відповідно.

Загалом, зі всіх наведених цифр я можу зробити такі висновки. На відміну від України економіка Європейського Союзу в чудовому стані. І на сьогодні немає дійсно суттєвих причин для зміни тренду зростання. Однак потрібно враховувати зростання проблеми старіння населення і міграції. Тож для України ЄС має і надалі бути потужним та надійним економічним партнером. Але, щоб розширювати це партнерство і далі, нам потрібно ще багато працювати над реформами всередині країни, щоб стати більш інвестиційно привабливими. Якщо ми все ж таки виконаємо "домашнє завдання", ми маємо всі шанси, щоб економічний добробут ЄС поширився і на нашу країну.

Тимур Чмерук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>