Економічні проблеми України: Завдання для команди нового президента
28.17 | 34.12 |
Серпень – традиційно поганий місяць для ринків і наповнення казни. І перший переляк український ринок нам незабаром покаже на рішення Федеральної резервної системи США від 31 липня цього року щодо зниження ставки на 0,25 процентних пунктів (з 1 серпня ставку федеральних фондів, що регулює по всьому світу вартість доларових кредитів, встановлено на рівні 2-2,25% річних).
У своєму прес-релізі ФРС чітко вказує на загрози, які виходять від торгових воєн, через які обіг світової торгівлі рекордно стиснувся з 2009 року. Ттакож економіка Євросоюзу застрягла в стагнації, економіка КНР сповільнилася до мінімуму за останні 27 років, а ряд країн, зокрема Південна Корея і Бразилія, різко скотилися в рецесію.
У мене слізне прохання до команди Володимира Зеленського: тільки ви не скачуйтеся в кампанійщину і не відмовляйтеся від неупередженого сприйняття економічної ситуації, будь ласка, адекватно реагуйте на виклики та фінансові загрози, що посилилися.
До того ж Україна сьогодні – країна бідна і непередбачувана, може спалахнути в будь-який момент. Щоправда, поки все йде відносно спокійно до формування керівництва Верховної Ради і затвердження нового складу Кабміну. Навіть зміна "смотрящих" у держструктурах відбувається доволі мирно і без зайвого шуму.
Однак "Слугам народу" і насамперед президенту Володимиру Зеленському доведеться постійно пам'ятати, що дії закредитованих по самі вуха олігархів і виплеканих ними цинічних політиків і далі посилюватимуть і без того важке становище в економіці, загострюючи до межі ще й демографічну кризу.
У зв'язку з цим нагадаю висновок провідного аналітика Warsaw Enterprise Institute Анджея Талагі: "Дохід пересічного українця впав нижче рівня жителів країн Північної Африки. Масштаб занепаду настільки великий, що вимагає радикального плану рішучої міжнародної підтримки. Але нічого такого не відбувається".
І найгірше те, що переважна більшість місцевих підприємців хочуть з кінцями продати свій бізнес в Україні. Відверто кажучи, у нас нині неможливо вести успішний бізнес і при цьому бути чесним і патріотом. Всі прибуткові угоди спочатку "мутяться" на корупційних схемах.
Ось таку спадщину залишили Петро Порошенко, Володимир Гройсман та Андрій Парубій. Кон'юнктура на українських ринках огидна, у людей немає грошей, а якість активів, виставлених на продаж, вкрай низька. Що робити? "Слугам народу" і президенту Зеленському треба терміново стимулювати розвиток малого і середнього бізнесу.
Так, це невеликі компанії і підприємства, на відміну від фінансово-промислових груп олігархів, натомість стає важливим ефект масштабу для наповнення дохідної частини бюджету і швидкого зростання економіки.
Масштабувати цей процес не складно, була би тільки зацікавленість в цьому "вгорі". Особливо актуальною ця задача стає зараз, в умовах, коли Володимир Гройсман нас дуже міцно підсадив на кредитну голку. Судіть самі. Кредити МВФ та позики від розміщення держоблігацій (ОВДП) Кабмін Гройсмана витратив, а з кризи ми так і не вийшли. Ось у чому проблема (поки, в усякому разі).
Держборг і безробіття в Україні так само занадто високі, рівні прямих іноземних інвестицій та ділової активності так само низькі. Наприклад, лише портфель ОВДП нерезидентів 26 липня зріс на 1,013 млрд грн - до 73,99 млрд грн. І віддавати ці борги доведеться всім нам з величезними відсотками.
Для президента Володимира Зеленського ось така вийшла картина малом: становище в українській економіці гірше нікуди, грошей у бюджеті немає, доводиться жити в борг, а кредитори не мають совісті. Нагадаю, в червні Україна розмістила на ринку запозичень 7-річні єврооблігації на 1 млрд євро під 6,75% річних (це був перший за останні 15 років випуск суверенних українських єврооблігацій в євро)!
Деруть з нас європейські друзі сім шкур, тоді як у них Європейський центробанк за підсумками засідання, що завершилося 25 липня цього 2019 року, зберіг базові рівні: 0% - ключова ставка, 0,4% - депозитна ставка.
Чого приховувати, гідно відповідають європейські лідери на заклики прем'єр-міністра Володимира Гройсмана: "Допоможіть нам не словом, допоможіть нам кредитними грошима, точніше, мільярдами євро". І допомагають. Ну що тут сказати! Є хороша серед бізнесменів приказка: "Всі скаржаться на брак грошей, ніхто не скаржиться на брак розуму".
Чи не тому Офіс президента в особі заступника керівника ОП Олексія Гончарука цього тижня анонсував масштабний розпродаж з прицілом насамперед на наші державні банки? А також він наголосив, що майбутній Кабмін буде змушений дозволити велику і всеосяжну приватизацію, яка торкнеться навіть "Укрзалізниці" та "Укрпошти".
Звісно, ці політики "вгорі" розуміють, що наше суспільство несамовито шукає виходу, причому виходу дуже швидкого, і воно вже погоджується з тим, що "казкове зцілення" економіки України може бути досягнуто лише шляхом повного розпродажу всього, що ще ворушиться.
Чи ще хтось проти необмеженої приватизації в країні? Ось тільки гризуть мене сумніви: чи зуміють імпотентні, корумповані та наглухо бездарні держструктури з цим впоратися? Нарешті, важливо усвідомити "Слугам народу": не почавши робити привабливим ще вчора інвестиційний клімат у країні, ви, ставши нардепами 9-го скликання, будете змушені рятувати Україну від голодних бунтів і нещадних розправ з багатими.
І вже не доведеться довго випробовувати терпіння озброєних жебраків, загнаних у глухий кут через неможливість зводити кінці з кінцями.
Так, велика політика визначається великою економікою. Починайте ухвалювати такі закони, які би стимулювали різке підвищення зарплат найманим працівникам, зниження тарифів ЖКГ та цін на енергоресурси. Робіть це в найближчі місяці, інакше в усіх топ-чиновників вивернуть всі кишені.
У зв'язку з цим мій прогноз: тривале погіршення стану економіки України стає дедалі передбачуваним (відповідно, краще прогнозованим з погляду експертів). І не треба обманюватися, у нас немає ніякого дна, яке ми намацали. Воно ще попереду.
Питання, чи досягнемо ми дна до кінця 2019 року? У мене великі сумніви з цього приводу. Все говорить за те, що ситуація не заспокоїться, рух вниз триватиме. Просто він стає дедалі більшій кількості людей зрозумілим. І вже, власне, цей ефект відчуття того, що картина набагато гірша від тієї, до якої готувалися, може викликати справжній шторм на українських ринках.
Тому вже зараз, наприклад, в "Асоціації учасників ринків капіталу" починають обговорювати, як далі жити підприємствам за нестачі обігових коштів. Як до цього пристосуватися?
Плюс звертають увагу колег на те, що у нас економіка, особливо сіра і тіньова, накачується доларовою готівкою і, найпевніше (це мій ще один прогноз), нас в Україні чекає доларова інфляція. Це перспектива на 2020 рік. І, безсумнівно, загроза дефолту стає очевидною.
На жаль, чудес в економіці не буває.
Олександр Гончаров
Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть кнопку "повідомити про помилку", щоб повідомити про це редакцію