Економічна криза в Італії загрожує стабільності ЄС

Аналітики не сумніваються, що банкрутство Італії загрожуватиме стабільності єврозони. Італійська економіка (третя в єврозоні) надто велика, щоб її можна було врятувати через Європейський стабілізаційний механізм. Тому наступному урядові, який прийде до влади після парламентських виборів 4 березня, належить вирішувати серйозні завдання

Економічна криза в Італії загрожує стабільності ЄС
Парламент Італії Global Look Press

Дмитро Добров

Історик-сходознавець, фахівець з міжнародних відносин

Аналітики не сумніваються, що банкрутство Італії загрожуватиме стабільності єврозони. Італійська економіка (третя в єврозоні) надто велика, щоб її можна було врятувати через Європейський стабілізаційний механізм. Тому наступному урядові, який прийде до влади після парламентських виборів 4 березня, належить вирішувати серйозні завдання

Оригінал на сторінці ИноСМИ

4 березня в Італії відбудуться загальні парламентські вибори, які багато в чому визначать майбутнє цієї країни і європейського проекту загалом. Вибори проходять на тлі глибокої економічної та соціально-політичної кризи, яка загрожує стабільності Італії і Європейського союзу загалом. Адже йдеться вже не про маленьку Грецію, а про третю економіку єврозони, про одну з країн-засновниць ЄС (у той час — Спільного ринку). Але якщо невелику Грецію вдається тримати на плаву загальноєвропейськими зусиллями, то в разі банкрутства Італії жодна програма допомоги не допоможе. Саме тому наступного уряду, які б партії в нього не увійшли, належить вирішувати серйозні завдання, і поки немає впевненості, що він з ними впорається.

Невдоволення італійців сягнуло вищої точки: згідно з останніми опитуваннями, 74% негативно оцінюють загальну ситуацію в країні, 80% незадоволені економічним становищем, 72% дають негативну оцінку владі та судовій системі, 83% — політичним партіям. Загалом це означає, що вибори можуть перетворитися на вотум недовіри системі: виборці вимагають змін і готові віддати голоси за будь-яку силу (в тому числі ту, що належить до праворадикальної), яка дасть їм надію на покращення.

Різко змінилося ставлення італійців до Європи, хоча раніше Італія була однією з найбільш проєвропейських країн ЄС. 46% італійців висловлюється за вихід з Європейського Союзу і ще більше — за відмову від єдиної європейської валюти євро, незважаючи на те, що італієць Маріо Драгі є головою ЄЦБ і робить все, щоб пом'якшити фінансове становище Італії.

Новини за темою

За попередніми опитуваннями, антисистемний рух "5 зірок", очолюваний популярним коміком Беппе Грілло, може стати найбільшою фракцією парламенту. Проте цей рух не братиме участь у коаліціях і лишиться осторонь від формування уряду. Найбільші шанси — у правої коаліції, очолюваної Сильвіо Берлусконі, лідером партії "Вперед, Італія!". Він уже пообіцяв, що в разі перемоги зробить прем'єром правого центриста Антоніо Таяні, який зараз очолює Європарламент. Однак плани Берлусконі може порушити лідер партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні, який також належить до правої коаліції. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, він буквально наступає на п'яти Берлусконі та може вимагати для себе прем'єрської посади. Сальвіні набагато радикальніший за Берлусконі, його позиції багато в чому збігаються з програмою французького "Національного фронту", зокрема, щодо виходу з ЄС і єврозони. Зрештою, можливі будь-які варіанти, оскільки третина італійських виборців ще не визначилася. Проте абсолютно очевидна криза лівоцентристських партій, значний зсув праворуч усього політичного спектру і посилення євроскептиків, а на регіональному рівні - і неофашистських сил. Криза італійської демократії подібна до аналогічних процесів в інших країнах Заходу, але при цьому має більш радикальні, суто італійські риси.

Корінь усіх проблем в області економіки: стан Італії оцінюється експертами як фактично безвихідь. Країна найбільше постраждала через відмову від ліри і запровадження євро. За даними МВФ, на сьогодні реальні доходи італійців нижчі, ніж до введення євро в 1999 році. Для порівняння, в Німеччині, Франції і навіть Іспанії вони зросли за цей час на 25%. Вивести італійську економіку з глухого кута здатні тільки радикальні реформи, передусім інвестиції у виробництво, освіта, наукові дослідження, інфраструктуру. Однак фінанси не дозволяють цього зробити: держава обтяжена боргами, які перевищують 130% ВВП. Банки також у сумному стані: "погані" кредити паралізують їх діяльність і не дозволяють фінансувати економіку. В цих умовах іноземні інвестори бояться інвестувати в італійські компанії, виникає спіраль економічної деградації. Зважаючи на соціальну безперспективність і високе безробіття (в ЄС — 7,3%, в Італії — 10,8%) розпочався виїзд кваліфікованих кадрів, яких і так бракує. За даними ОЕСР, диплом про вищу освіту в Німеччині має 28% дорослого населення, у Франції — 34%, в Іспанії — 35%, а в Італії — лише 18%.

Особливим негативним фактором став наплив мігрантів: з 2013 року до Італії, за мінімальними оцінками, прибуло 600 тисяч біженців з країн Африки і Близького Сходу, їхня кількість продовжує зростати. Партнери по ЄС не виявили належної солідарності, а країни Східної Європи взагалі відмовилися приймати біженців за квотами. Це значно посилило євроскептичні настрої в Італії.

Новини за темою

Аналітики не сумніваються, що банкрутство Італії буде загрожувати стабільності єврозони. Італійська економіка (третя в єврозоні) надто велика, щоб її можна було врятувати через Європейський стабілізаційний механізм (ЄСМ), спеціально створений для вирішення криз у країнах єврозони. Досі Італії допомагала масова купівля італійських облігацій Європейським центробанком, а також політика низьких ставок. Очільника ЄЦБ Маріо Драгі неодноразово звинувачували в тому, що він проводить таку політику спеціально для підтримки Італії. Однак з його відходом ситуація неминуче зміниться, а новий глава ЄЦБ не робитиме Італії подарунків: підвищення ставок неминуче збільшить розміри італійського боргу.

Новини за темою

Економісти доходять висновку, що за нинішніх умов для Італії можливі лише два варіанти:

  1. Вихід з єврозони й оголошення часткового банкрутства.
  2. Ухвалення радикальної програми реформ, які допоможуть залучити інвестиції та забезпечити економічну стабільність.

Італійський варіант Брекзиту вважається надзвичайно ризикованим, оскільки він спричинить драматичні наслідки не лише для Італії, але й для всієї глобальної економіки. Зважаючи на гігантський обсяг італійських боргів, цей варіант може викликати світову фінансову кризу. Разом з тим відродження італійської економіки можливо тільки з допомогою партнерів по єврозоні, а також за політичної волі в самій Італії. Проте чи є така воля? Сильвіо Берлусконі як завжди обіцяє зробити диво, але він вже давав такі обіцянки в 90-ті роки минулого століття, перед своїм першим терміном на посаді прем'єра. Зрештою він несе чималу відповідальність за нинішню кризу і навряд чи зможе її подолати.

Дмитро Добров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>