banner banner banner banner

Дилема молоді: бути чи не бути в Україні

Більшість міжнародних та українських соціологічних досліджень, проведених у 2015 р., показують, що тенденція виїзду молоді з України зростає стрімкими темпами

Дилема молоді: бути чи не бути в Україні
112.ua

Дмитро Дума

PR-менеджер Інформаційного Агентства 112.ua

Більшість міжнародних та українських соціологічних досліджень, проведених у 2015 р., показують, що тенденція виїзду молоді з України зростає стрімкими темпами

У мережі інтернет все частіше з’являються матеріали, в яких порушується тема "відтоку мізків з України" та "трудової міграції українців". Давайте спробуємо більш детально проаналізувати причини та ймовірні наслідки даного тренду.

Факти говорять самі за себе. Оцінка рівня життя

Міжнародна соціологічна служба Gallup на початку 2016 р. опублікувала дослідження рейтингу життя в Україні. За десятибальною шкалою українці оцінили рейтинг свого життя у 2015 р. на рівні 4.0, а очікування на подальші п’ять років не перевищували позначки в 5.2. Для прикладу, в 2014 р. показники були такими: 4.3 – рейтинг життя та 5.4 – очікування на найближчі роки.

112.ua

Загальний відсоток людей, які задоволенні своїм життям, значно знизився за останній час. Якщо торік задоволених рівнем життя було 27 %, то зараз залишилось всього 17%. Своєю чергою відсоток українців, які визначають ситуацію в державі як "погану", виріс із 62% в 2014 р. до 79% в 2015 р.

Як бачимо, тенденція далеко невтішна і пояснюється насамперед низьким рівнем життя та постійними кризами, в яких перебуває населення України. А такі категорії населення, як молодь та люди похилого віку є найбільш вразливими у цьому контексті. Адже молодь не має достатніх фінансових можливостей (розмір мінімальної звичайної академічної стипендії для учнів професійно-технічних навчальних закладів становить 311 грн на місяць, для студентів вищих навчальних закладів - 825 грн), а люди похилого віку отримують мізерні пенсії (мінімальний розмір пенсії в 2016 р. – 1 074 грн).

Фінансові потреби та "фінансовий оптимізм"

Наприкінці 2015 р. був опублікований аналіз результатів дослідження "Молодь України-2015", проведеного компанією GfK Ukraine на замовлення Міністерства молоді та спорту України. Як зазначають замовники, цільовою групою дослідження була молодь України – громадяни віком від 14 до 35 років, що постійно проживають на території України (за виключенням тимчасово окупованих та непідконтрольних територій). Один із пунктів дослідження репрезентує фінансові потреби та фінансовий оптимізм молоді. Забігаючи наперед, можна з упевненістю сказати, що молодим  людям, які долають щоденні труднощі, залишатися оптимістами, та ще й у фінансовому аспекті, досить важко. Чому так? Давайте поміркуємо.

112.ua

У 88% людей виникають труднощі з тим, щоб придбати будь-які речі тривалого вжитку: меблі, холодильник, телевізор, персональний комп’ютер тощо. А для того щоб навчатись, розвиватись та тримати руку на пульсі життя, молодій людині потрібні, щонайменше, комп’ютер, електронна книга чи планшет. Не говорячи вже про спортивні товари, які наразі є радще розкішшю, ніж необхідністю. Наприклад, спортивний велосипед середньої якості коштує в середньому як 12-15 мінімальних стипендій студента вишу.

Для 82% не вистачає коштів на проведення дозвілля. А це ж той самий спортивний розвиток та організація вільного від навчання часу. Більш ніж 68% молодих людей не мають власного житла та, скоріш за все, не матимуть змоги його отримати в майбутньому. Адже мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум з 01.01.2016 р. становить рівно 1 378 грн, а середня – 4 821 грн. Як при такому рівні оплати праці придбати власне житло?!

Та це ще не всі "позитивні" фінансові показники даного дослідження. 34% молоді впродовж останніх 12 місяців не вистачало грошей на власне лікування або лікування чоловіка/дружини/дитини. А 9% взагалі не мали можливості придбати навіть необхідні продукти.

Як ви вважаєте, чи є великою мотивація молодої людини працювати та розвиватись в Україні за таких умов? За відповіддю на дане запитання звернімося до результатів соціологічного опитування, проведеного дослідницьким центром кадрового порталу HeadHunter в 2015 р.

Чому українці виїжджають працювати за кордон?

Не зважаючи на те, що велика кількість українців бажають розвиватись у власній країні, кожен п’ятий житель рішуче налаштований покинути Батьківщину. Звичайно, що більшість людей, які налаштовані емігрувати, – це молодь.

Спробуємо розібратись в ситуації та звернемось до статистичних показників дослідження. Отже, отримуючи відповіді на запитання: "Чому українці їдуть працювати за кордон?", портал отримав такі результати:
- 72% респондентів не бачать свого майбутнього та майбутнього своєї сім’ї в Україні;
- 61% вважають критичною економічну ситуацію;
- 60% стверджують, що в Україні занадто низькі для життя зарплати;
- 55% вважають, що в країні нестабільна політична ситуація;
- 40% стверджують, що за кордоном можна добре заробляти, навіть виконуючи не завжди престижну роботу.

Замість висновку. MustHave: гідна робота

Нам варто робити своєчасні висновки, враховуючи вищезазначене. Адже час не стоїть на місці. Умови життя для більшості категорій населення не покращуються. Можливостей для якісного навчання, пошуку першого робочого місця та організації власного дозвілля стає все менше. З кожним днем все більше і більше молодих людей отримують путівку в іншу реальність, наприклад, на навчання до Польщі або інших Центрально-європейських країн. І де гарантії, що ці молоді люди потім повернуться?

Що ж може стримати або хоча б трішки сповільнити цей загрозливий темп "відтоку мізків" з України? Питання складне, і завданням саме цієї статті є спровокувати дискусію і спробувати спільно поміркувати над стратегією нашого майбутнього.  У цій стратегії зі 100-відсотковою впевненістю можна сказати, що чільне місце посідатиме РОБОТА. І не просто робота, а гідна робота.

Поняття "гідна робота" є багатозначним, і кожен його може трактувати по-різному. Для випускників навчальних закладів та молодих спеціалістів це насамперед перспектива отримати перше робоче місце, яке відповідатиме їхній спеціалізації та власним амбіціям. Для молодих сімей – це такі умови роботи та рівень заробітної плати, які даватимуть змогу придбати власне житло, не хвилюватись про "завтрашній день" їхніх дітей, і мати необхідний матеріальний базис. Для працівників зі стажем роботи – це можливість розпочати та безперешкодно розвивати власну справу і нарешті почати розвивати прошарок середнього класу в Україні.  

Потрібно розуміти, що саме можливість реалізації власного потенціалу у себе вдома убезпечить країну від загрозливих темпів міграції та допоможе зберегти надію, що в України все ж таки ще є шанс!

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>