banner banner banner

Диявол у медалях: Звіт Bellingcat про російських солдатів в Україні

Швидше за все, у бойових операціях на сході України взяло участь набагато більше десяти тисяч російських військовиків

Диявол у медалях: Звіт Bellingcat про російських солдатів в Україні
bellingcat.com

Швидше за все, у бойових операціях на сході України взяло участь набагато більше десяти тисяч російських військовиків

Оригінал на сайті Bellingcat

Військові дії на сході України називають по-різному, найчастіше зустрічаються формулювання типу "громадянська війна в Україні" або "український конфлікт". Така характеристика має на увазі, що конфлікт має виключно внутрішню природу, але багато хто не згоден з цією думкою і вказує на активну участь у ньому Росії. Незважаючи на наявність прямих і неспростовних доказів того, що з літа 2014 року російські військові і формування ЗС РФ брали участь у боях на сході України, визначити точну кількість задіяних російських солдатів (про яку існують різні припущення) за даними з відкритих джерел не вдалося.

Новини за темою

В силу характеру даних, що публікуються у відкритих джерелах, вказати точну кількість російських військовослужбовців, які брали участь у боях на сході України, без додаткової інформації неможливо. Користувач @Askai707 і команда InformNapalm провели аналіз інформації з відкритих джерел, результати якого свідчать про участь в конфлікті кількох сотень (як мінімум) російських військовослужбовців. Джерелом достовірної інформації могли б стати офіційні документи російського уряду. Але така інформація, ймовірно, є державною таємницею, і у відкритих джерелах немає. Існують інші дані, за допомогою яких можна оцінити масштаб російської військової присутності в Україні, – офіційна статистика. Ці дані можна знайти у проведеному раніше аналізі матеріалів окремих російських військовослужбовців.

В опублікованих раніше результатах інших досліджень вказані російські військовослужбовці, які опублікували фотографії отриманих медалей. Цінність цих фотографій полягає в тому, що більшості державних нагород Росії присвоюється порядковий номер, за яким можна точно визначити кількість нагороджених осіб. Тобто з фотографій двох медалей, вручених в різний час, ми можемо дізнатися, скільки всього медалей було вручено за цей період. У цьому звіті ми проаналізуємо чотири медалі.

bellingcat.com

Новини за темою

Звичайно, цей підхід має певні недоліки, тому що не всі медалі були вручені тим військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях в Україні. Більш того, нагороди, про які ми говоримо, дають не тільки за військові заслуги і не тільки тим, хто несе дійсну службу в російській армії. Отже, кількість вручених медалей необхідно інтерпретувати з обережністю. Також слід врахувати, що нам відомо тільки кількість вручених медалей, а чисельність російських військовослужбовців, які брали участь у боях в Україні, доведеться оцінювати на основі цих даних.

Детальний опис окремих медалей

Нижче ми коротко розповімо про чотири російські медалі. Одна з них – нагороджувальна відзнака Міністерства оборони РФ, інші три – державні нагороди. Їхня загальна риса – наявність порядкового номера кожної врученої медалі.

"За бойові заслуги" – одна з медалей Збройних сил Російської Федерації. Її вручають лише військовослужбовцям і тільки за участь у військових діях чи виконання бойових завдань. Ця медаль була заснована 31.03.2003.

bellingcat.com

Таким чином, медаль цілком підходить для цілей нашого дослідження. На ній проставляється порядковий номер, вона була заснована після двох чеченських воєн і вручається тільки російським військовослужбовцям і тільки за участь у військових діях чи виконання бойових завдань. Це означає, що медаль повинні були вручати тільки за участь у зіткненнях на Кавказі в період після чеченського конфлікту і за участь у російсько-грузинській війні 2008 р. Якщо врахувати, що до вересня 2015 року російські війська офіційно не брали участь в жодному збройному конфлікті, в 2014 році і в першій половині 2015 року кількість вручених медалей не повинно було зрости.

Тим не менш ми бачимо різке збільшення цієї кількості в період з 2014 до 2016 рр. (див. таблицю 1). Велика частина медалей була вручена до 01.09.2015.

bellingcat.com

Наприклад, 07.11.2014 була вручена медаль "За бойові заслуги" No 2464. Ми бачимо, що протягом наступних місяців кількість вручених медалей сильно зросла: 26.03.2015 була вручена медаль No 5507, 06.08.2105 – медаль No 5741, а 28.02.2016 – медаль No 6802. Посвідчення до цих чотирьох медалей зображені на мал. 2. В цілому з 07.11.2014 за 18.02.2016 було видано понад 4 300 медалей "За бойові заслуги", з них близько 3 600 – в період з листопада 2014 року по вересень 2015 року. Це суперечить нашому припущенню про кількість вручених нагород, побудованому на підставі принципу вручення та офіційних заяв Кремля.

Новини за темою

Зверніть увагу, що медаль No 5387 вибивається із загальної картини. Її номер не відповідає даті вручення, тому що медалі з наступними номерами вже були видані раніше. Зважаючи на це, ми не стали включати її у загальний аналіз. Причину такого розходження номера та дати встановити не вдалося. По три медалі є неповна інформація, так як прочитати дату вручення на наявних знімках неможливо. Що стосується медалей No 3261 і No 3380, було вирішено не включати їх до розслідування, тому що у нас є достатній обсяг інформації за цей період. В цілях аналізу ми припустимо, що медаль No 6076 була вручена 15.09.2015.

bellingcat.com

В ході аналізу, за результатами якого складено цей звіт, нам не вдалося знайти джерело, в якому було б зазначено кількість медалей "За бойові заслуги", вручених за участь у російсько-грузинській війні 2008 р. Однак ми виявили джерело, в якому зазначено кількість нагород, вручених з 2003 по 2008 рр. У ньому говориться, що 492 медалі "За бойові заслуги" було вручено в період з 25.08.2003 по 01.06.2008, з них 253 – за участь в контртерористичних операціях в Північно-Кавказькому регіоні.

Таким чином, з 25.08.2003 по 01.06.2008 на один день в середньому припадає менше ніж 0,3 вручених медалей, а з 25.08.2003 за 07.11.2014 – близько 0,6 вручених медалей. Остання цифра охоплює російсько-грузинську війну 2008 р., а також, можливо, включає певну кількість медалей, вручених у другій половині 2014 року. Тим не менш вона здається незначною порівняно із середнім показником 9,3 медалей в день в період з 07.11.2014 до 18.02.2016.

Детальніше про кількість вручених медалей "За бойові заслуги" див. на мал. 3. Для графіка використовується тільки останній номер медалі з числа вручених в певний день. На малюнку зліва відзначено збільшення загальної кількості медалей, а на малюнку праворуч показано кількість медалей, розраховану за допомогою різниці номерів медалей та кількості днів, що минули між датами.

bellingcat.com

У 2014 році в період між першими двома відомими датами кількість медалей на день дуже велика (>60 медалей/день). Цей показник перебував на високому рівні протягом усього листопада і грудня 2014 року. Найвищий показник був зафіксований у період з 10.12.2014 до 16.12.2014 (>>70 медалей/день). У перші три місяці 2015 року знову спостерігається відносно велика кількість медалей (>>10 медалей на день), вона різко збільшується в другій половині березня 2015 року. У період з березня 2015 року по квітень 2015 року кількість медалей на день відносно невелика, але тим не менш помітно більша, ніж з 25.08.2003 до 07.11.2014. Цей показник збільшується в серпні 2015 року і на початку вересня 2015 року, проте все ще значно нижчий, ніж у березні 2015 року. З вересня 2015 року по лютий 2016 року він становить близько п'яти медалей на день.

Отже, незважаючи на те що у нас відносно небагато даних, ми можемо зробити досить багато висновків. Вражає те, що можна простежити зв'язок між кількістю медалей на день і подіями на сході України. В серпні і на початку вересня 2014 року на сході України кипіли найзапекліші бої. Через кілька місяців противники української армії почали зимовий наступ, в ході якого захопили донецький аеропорт та Дебальцеве. Цей період характеризується значною кількістю медалей. Відносне затишшя у другому кварталі 2015 року також характеризується порівняно невеликою кількістю медалей. При цьому за різким загостренням конфлікту в серпні 2015 року йде  зростання середньої кількості медалей, що вручаються за день. Недостатня кількість даних після вересня 2015 року не дозволяє детально проаналізувати цей період. Крім того, можливо, деякі нагороди були вручені за участь у російській операції в Сирії.

Повний текст дослідження читайте на сайті bellingcat.com

Підсумки

Ми можемо довести, що в 2014 і 2015 року кількість усіх медалей раптово і різко зросла порівняно з кількістю медалей, які вручали до 2014 р. Значну кількість медалей "За бойові заслуги" – з 07.11.2014 за 18.02.2016 було вручено 4 300 таких нагород – вказує на те, що в цей період російська армія брала активну участь у найбільших бойових діях. Таким чином, представлені дані вказують на те, що в розглянутий період було вручено понад 10 тисяч медалей всіх чотирьох типів. Відповідно, можна зробити наступний висновок:

- В 2014-2015 рр. тисячі російських військовослужбовців брали участь у бойових діях і були нагороджені медалями за свою діяльність у ході цих операцій.

Новини за темою

Враховуючи наявні докази присутності російської армії на сході України та її участі у воєнних діях, а також враховуючи, що до нагороди навряд чи були представлені всі російські військовослужбовці, що брали участь в українському конфлікті, ми можемо зробити наступні висновки:

- Швидше за все, у бойових операціях на сході України взяло участь набагато більше десяти тисяч російських військових.

- Швидше за все, у конфлікті на сході України брали участь або вносили в нього внесок десятки тисяч російських військовослужбовців.

Підводячи підсумок: інформація, виявлена в ході цього розслідування, підтверджує заяви, що на сході України діяли тисячі російських військовослужбовців. Ця інформація також дозволяє підвищити нижню планку числа російських військових, які брали участь у бойових діях на сході України, підтверджену виключно даними з відкритих джерел.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>