"Думаємо не про комфорт, а про виживання": Як живуть бійці АТО на передовій

Маємо уже четвертий рік війни. Багато змін сталось за цей час. Армія з босої і голодної перетворилась на більш-менш укомплектовану організацію. Звісно, є ще багато проблем, які потрібно вирішувати, але воюємо, боремось з насущними негараздами, які з кожною порою року нові

"Думаємо не про комфорт, а про виживання": Як живуть бійці АТО на передовій
112.ua

Михайло Ухман

Журналіст, доброволець

Маємо уже четвертий рік війни. Багато змін сталось за цей час. Армія з босої і голодної перетворилась на більш-менш укомплектовану організацію. Звісно, є ще багато проблем, які потрібно вирішувати, але воюємо, боремось з насущними негараздами, які з кожною порою року нові

З настанням холодів хлопцям складніше воювати. Сніг, морози вперемішку з дощами і грязюкою роблять життя нестерпним. Мокрий одяг, у якому доводиться годинами бути на холоді, душу не гріє. В'язкі окопи, в яких болота по коліна, теж комфорту не додають. На передовій навіть ніхто не говорить про комфорт – лишень за виживання. Тому військові зимовий період переживають особливо гостро. Доводиться запасатись теплими речами, дровами, замовляти буржуйки.

Заходжу в один з бліндажів. Тепло. При вході стоїть чудернацький камін, по кутах оздоблений різьбою. Видно, що це не проста штуковина. Біля нього стіл з документами, на ньому державний прапор.

- В одному з розвалених будинків знайшли цей чудовий камін. В наш бліндаж він вписався чудово, - розповідає боєць 57-ї бригади з позивним "Дрон", помітивши мій здивований погляд. - Шкода тільки, що захисне скло розбилося, тому змушені затуляти все бляхою. Тепло дає величезне. Інколи сидимо перед ним і відчуваємо себе благородними рицарями. В іншу частину бліндажу, де у нас хлопці зробили сауну, ми поклали буржуйку, яку передали волонтери. Теж непогано нагріває. Єдина проблема - це дрова. Тобто вони є, але потрібно багато рубати. Тепер ті, хто хоче митися, рубають їх. Щоб вистачило натопити камін і саму лазню.

112.ua

Новини за темою

- Чи є проблеми з формою, теплою натільною білизною? - запитую я бійця з позивним "Фічер".

- Нам видають зимову форму. Теплі костюми з флісу, які ми одягаємо під верхній одяг. Берці, гумові чоботи. Тож в принципі проблем, які були в 2014 чи 2015 роках, немає. Але всього на сезон не вистачає. Буквально на днях стояв на позиції близько шести годин. Доводилося відстрілюватися. А дощ лив як з відра. Коли все закінчилося, пішов у бліндаж, щоб переодягнутися. Добре, що мав запасний комплект форми, який придбав за власні кошти. А тут знову розпочався бій. Кругом болото, форма намокла знову. Сухої вже нема. Довелося натягувати літню форму і так бігати… Війна! Потім хлопці натопили в бліндажі, буржуйка добра попалася. Вже легше.

Продовжую екскурсію далі. Широкі окопи дають можливість вільно проходити всюди. Біля бліндажних віконечок стоїть готова до бою зброя. Боєць, який відмовився називати себе, провів мене у вищезгадану баню. Нічого особливого – декілька великих каструль, бочка, в якій кип'ятиться вода. Все простенько, зате хлопцям житиметься легше. Принаймні вологими серветками вони вже більше не будуть митися.

112.ua

А тепер йдемо в приміщення, де хлопці живуть. Все, як у військовому бліндажі: патрони валяються разом з печивом, багато різного одягу. Але все-таки видно, що тут прибирають. Навіть двох'ярусні ліжка не роблять приміщення громіздким. На ліжку лежить форма, зимова. Це що, хтось голий побіг на вулицю?

- За законом, військовим в АТО видають одну зимову форму на два роки, а літню – раз на чотири місяці, - відповідає на моє подивування ще один боєць бригади з позивним "Арчі". - Якщо форма постраждала, її можуть замінити. Але тоді потрібно складати акт, доводити, що вона згоріла чи її погризли миші. Там, у штабі, не думають головою. Вони не живуть на позиціях, не знають, що таке війна. Тому ми купуємо все за гроші, якщо чогось не вистачає. Тому це моя запасна форма. Часто виручає.

Переходжу на іншу позицію. Там триває робота з насипу колод зверху на бліндаж. Біля нього хлопці активно рубають дрова.

112.ua

Новини за темою

- Поки бойовики мовчать, маємо можливість підготуватися, - каже боєць з позивним "Ваня", активно махаючи сокирою. – Є в цій ситуації мінуси: ці гади теж окопуються, накладають черговий шар дерев на бліндажі. Тож пробити їх буде ще важче.

Заходжу всередину бліндажа. До болю знайома картина: двох'ярусні ліжка, одяг, зброя, іконки повсюди. А ще кішка, яка сидить на буржуйці. До речі, дуже часто коти живуть у бліндажах – не мерзнути ж тваринам на холоді.

112.ua

Проходжу далі і опиняюся на кухні. Незвична: хлопці зробили її великою, може вмістити до 10 бійців одночасно.

- Поклали сюди величезну металеву буржуйку, готуємо на ній, одночасно вона обігріває нас. Купуємо собі газовий балон, маємо плитку, розігріваємо їжу на ній чи просто воду кип'ятимо. Самі усе зробили, покращили собі життя, - розповідає Костя, боєць 57-ї бригади.

Підготував Михайло Ухман

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів