Погрози в Криму, візит до Луганська та самоусунення Януковича: Про що встиг розповісти Порошенко на допиті

Допит президента тривав менше години і завершився достроково – через некоректні, на думку суду, питання до Порошенка

Погрози в Криму, візит до Луганська та самоусунення Януковича: Про що встиг розповісти Порошенко на допиті
Порошенко Українське фото

Допит президента тривав менше години і завершився достроково – через некоректні, на думку суду, питання до Порошенка

Президент України Петро Порошенко сьогодні дав свідчення Оболонському районному суду Києва як свідок сторони обвинувачення в рамках розгляду справи про державну зраду свого попередника Віктора Януковича. Допит Порошенка відбувся у режимі відеоконференції з Адміністрацією президента, про що вона клопотала ще зранку в середу. Така зміна формату допиту пов'язана із питаннями гарантування безпеки для Порошенка під час відвідування суду, а також складним графіком глави держави.

За менш ніж годину допиту Порошенко встиг відповісти лише на декілька запитань суду та прокурорів. Найбільше запитань президенту поставили адвокати обвинуваченого, частину з них було знято. Спілкування з президентом було припинено достроково, враховуючи те, що спочатку допит планували проводити упродовж півтори години. Після запитання про нещодавній відпочинок Порошенка за кордоном суддя оголосив у засіданні перерву до завтра, подякувавши президенту за свідчення.

Що саме важливого та цікавого встиг сказати голова держави - читайте нижче.

Про стосунки з Януковичем

Я був особисто знайомий з обвинуваченим Януковичем. У мене були різні стосунки з Януковичем. Власне кажучи, це все.

Про мету візиту до Криму в лютому 2014 року

27 лютого 2014 року я з'явився до кабінету голови Верховної Ради України, в. о. президента України пана Турчинова О. В. з пропозицією негайно вилетіти в Крим і особисто провести переговори з депутатами Верховної Ради Криму, щоб зупинити ті руйнівні процеси, які почалися зі спроби оголошення незаконного референдуму, переконати депутатів і переконатися самому в процесах і подіях, які в той день відбувалися в Сімферополі і в Криму. Після коротких переговорів з головою ВР я попросив видати мені доручення, оригінал доручення зараз у мене на руках, відрядити народного депутата України Порошенка П. О. до АР Крим, уповноважити Порошенка П. О. від імені ВРУ проводити консультації та переговори щодо стабілізації та врегулювання політичної ситуації в АР Крим. Отримавши зазначене доручення у письмовій формі, я, готовий передати його секретарю суду, я одразу ж вирушив до Сімферополя. Отримавши інформацію, що Сімферополь вже блокований військами і людьми в цивільному, що будуть величезні труднощі для мене щодо того, щоб потрапити до Сімферополя, я прийняв рішення, що все одно поїздка має відбутися.

Про своє перебування у Криму

Прилетівши до Сімферополя, я побачив ланцюг, який очепив аеропорт. З цього приводу є відповідні відео, які знімалися представниками ЗМІ, а камери з мікрофонами, які були розташовані одразу після виходу з аеропорту, розташувалися за цим ланцюгом. Декілька осіб намагалися мене зупинити, зав'язалася сутичка. Я прорвався через очеплення, і коли увійшов у зону зйомки телевізійних камер і журналістів, вони побоялися потрапляти у зону дії камер. Просто там я зробив заяву, з якою метою я прибув до Криму. Суд може долучити це відео до матеріалів суду. Зміст заяви полягав в тому, що Крим є українським, що ми маємо зробити все для того, щоб  перешкоджати провокаторам і не допустити провокацій, ми готові негайно створити робочу групу між депутатами ВР і депутатами кримського парламенту України для того, щоб надзвичайно швидко у робочому режимі вирішити всі питання, які можуть стояти на порядку денному. З цією метою я зідзвонився з головою ВР Криму, паном Константиновим (Володимир Константинов, нині є одним з "керівників Криму", призначених Росією, - ред.), домовився з ним про зустріч і осіб, які мене зустрічали, попросив підвезти мене до Сімферополя, до ВР Криму. Незважаючи на певні перешкоди, ми змогли дістатися до відстані буквально 300-400 м від площі і будинку, де була розташована ВР Криму. Далі рухатися машиною не можна було. Я вийшов з машини і пішки пішов до ВР. Особисто переконавшись, що ВР була зачинена, не працювала, була оточена так званими "маленькими зеленими чоловічками", військовослужбовцями регулярних сил РФ, і ланцюгом осіб у камуфляжі, які називали себе "кримською самообороною", але координувалися офіцерами спецслужб РФ щодо їхніх дій. 

Новини за темою

Про фізичний тиск

Як тільки журналісти почали мене знімати, – а це був відеодоказ пустої і не працюючої Верховної Ради, яка не приймала ніяких рішень, – була віддана команда, для того щоб мене заблокувати, оточити і застосувати засоби фізичного впливу. Я намагався не дати їм цього зробити. Після того, як ми завершили зйомку, давши можливість журналістам зняти мене на відеокамери, моя спроба потрапити до Верховної Ради Криму була заблокована зазначеними особами, включаючи військослужбовців Росії, я направився по іншій вулиці до своєї машини. В цей час я був оточений декількома спочатку десятками, потім сотнями людей, частина з них була провокаторами, які намагалися вдарити, тиснути, погрожувати мені. Але частина людей стала на мій захист, і я вважаю, що в той час була безпосередня загроза моєму життю, і дякую тим людям, які своїми діями мене захистили.

Про "референдум", проведений Росією у Криму

Це саме те, чому я намагався перешкоджати, бо я наголошую на тому, що, на моє глибоке переконання, незважаючи на те, що Верховна Рада Криму не мала повноважень щодо оголошення так званого "референдуму", ніякого оголошення не відбувалося. Маніпуляції з датами спочатку 25 травня, потім 16 березня, свідчили про невпевненість, поспішність, незаконність дій російської влади, які у такий спосіб намагалися легітимізувати дії РФ. Координація цих кроків разом з рішенням президента Росії Путіна щодо застосування Збройних сил РФ за межами Росії, звернення до Ради Федерації щодо отримання згоди російського парламенту на використання Збройних сил і дуже поспішне рішення, яке прийняла російська Рада Федерації, свідчить про дуже добре скоординовані дії керівництва Росії, парламенту Росії, президента Росії і військовослужбовців і найманців, які перебували в Криму з метою забезпечення незаконної анексії. Хочу наголосити, що і жертви, які були серед кримських татар, серед українських військовослужбовців яскраво підтверджують ці наміри.

Про перебування в Луганську в квітні 2014 року

Під час мого перебування в Луганську у квітні, коли я прилетів в заблокований луганський аеропорт, в мене була запланована зустріч з професорсько-викладацьким складом Луганського університету, що розташований в 200-300 метрах від захопленого будинку СБУ, де після початку зустрічі було вимкнено світло, молодики спробували заблокувати проведення зустрічі; відчувалося, що їхні дії добре скоординовані. Мною було прийняте рішення відвідати державний кордон України (з Росією, - ред.), Ізварине.

Про обстріл свого автомобіля та порятунок жінки

Моя машина, за повідомленням мого помічника, була обстріляна. І під час проведення зустрічі з мешканцями селища Ізварине також були провокаційні виступи невідомих людей, які перетнули кордон з російського боку. Але я і зараз пам'ятаю і дуже вдячний мешканцям Ізвариного, жінці, що спробувала зупинити провокаторів – після погроз я вимушений був вступитися за неї і попросив притягнути до відповідальності тих, хто намагався завдати шкоду цим людям. На жаль, правоохоронці вчасно не відреагували, обстановка була напружена, і дуже добре координувалася, на мою думку, спецслужбами РФ.

Президент України Петро Порошенко дає свідчення в суді по справі про держзраду Януковича, 21 лютого 2018 Українське фото

Про причини своєї сьогоднішньої неявки до Оболонського суду

Я не думаю, що це належить до компетенції адвоката, але з повагою до суду я готовий розкрити частину свого графіку. Сьогодні зранку відбулася нарада з керівництвом ЗСУ по імплементації підписаного вчора закону про реінтеграцію Донбасу, бо ми маємо протягом буквально кількох днів перебудувати – це надтерміново – управління обороною держави на сході створенням оперативного штабу й іншого. Деталі я розкривати не буду. Завершилося це о 13:40. З 14:00, відповідно до рішення суду, я беру участь у засіданні суду. О 15:30 у мене перша міжнародна зустріч. Можу сказати, що мова йде про керівництво зовнішньополітичного відомства Данії. Після цього передбачено один публічний захід і два міжнародних, в тому числі ті, які будуть висвітлюватися у прямому ефірі. Можете на них подивитися. І я такий відвертий для того, щоб показати, що я роблю це з повною повагою до суду.

Новини за темою

Про самоусунення Януковича

У зв'язку з самоусуненням обов'язки президента були покладені на голову Верховної Ради. Можу наголосити на тому, що у зв'язку з відсутністю президента, самоусунення або інших причин, обов'язки покладаються на голову ВР. Але саме в цьому і полягає висока місія суду, щоб вивчити і встановити обставини. Я би не хотів ні тлумачити Конституцію, ні давати юридичні роз'яснення. Якби у когось були будь-які сумніви щодо конституційності зазначеної постанови аж до дати президентських виборів, він міг оскаржити це в Конституційному суді. Наскільки мені відомо, цього факту не відбулося. 

Про постанову щодо самоусунення Януковича та голосування за неї

Я не маю високої честі бути автором цієї постанови, я, як народний депутат, лише голосував за. І підставою для покладання обов'язків на голову ВР була відсутність зв'язку з президентом, відсутність президента на робочому місці і втрата керівництвом країни в умовах агресії РФ в Криму, що почалася. На моє переконання, існувало достатньо підстав для мене, як народного депутата, щоб натиснути кнопку "за".

Президент України Петро Порошенко дає свідчення в суді по справі про держзраду Януковича, 21 лютого 2018 Українське фото

Про призначення Турчинова та місце перебування Януковича

Моєю мотивацією щодо голосування за постанову по покладенню обов'язків на Турчинова – я ще раз наголошую, постановою про покладення обов'язків – не припинялися повноваження президента Януковича у зв'язку з тим, що він зник. І як він зник? Тому що з ним немає зв'язку. А чому з ним немає зв'язку? Тому що ніхто не знає, де він. Чи у Сімферополі, чи у Севастополі, чи в Анапі, чи в Красноярському краї, чи в Ростові – ніхто цього не знає. А проти нашої країни здійснюється агресія. І з боку Верховної Ради, народних депутатів, які керуються, в тому числі, волею своїх виборців, це була б безвідповідальність або бездіяльність, якщо б ми своєчасно не реагували на виклики, які постали перед країною, в тому числі внаслідок агресії.

Новини за темою

****

Допит президента був припинений після чергового запитання, поставленого адвокатом Януковича Віталієм Сердюком. Воно має такий вигляд: Чому в той час, коли Ви перебували у зимовій відпустці, і ніхто не знав, де Ви знаходитеся протягом тижня, не було прийнято жодних постанов про Ваше самоусунення?

Відзначимо, це питання було черговим з серії питань захисту до Порошенка, які стосувалися процедури усунення від посади Януковича у лютому 2014 року. Попередні питання, які не стосувалися справи про державну зраду Януковича, знімалися з розгляду суддею після протестів прокурорів. Відповісти на вказане запитання Порошенко не встиг і цього разу - головуючий суддя достроково перервав допит, подякувавши президентові за участь у ньому. Після цього у судовому засіданні було оголошено перерву до 10-ї години ранку четверга, 22 лютого.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>