Доля Мілошевича: Україна збирає докази, щоб притягнути Росію до суду

Цього літа українська прокуратура доставила "повідомлення про підозру" Глазьєву і приблизно 20 високопоставленим російським військовослужбовцям, включаючи міністра оборони Сергія Шойгу. За словами Луценка, Україні довелося скористатися кур'єрською службою, оскільки російські відомства відмовилися отримувати звичайну пошту з України

Доля Мілошевича: Україна збирає докази, щоб притягнути Росію до суду
RFE/RL

Цього літа українська прокуратура доставила "повідомлення про підозру" Глазьєву і приблизно 20 високопоставленим російським військовослужбовцям, включаючи міністра оборони Сергія Шойгу. За словами Луценка, Україні довелося скористатися кур'єрською службою, оскільки російські відомства відмовилися отримувати звичайну пошту з України

Оригінал на сайті The Financial Times

Україна збирає докази, щоб порушити справу в Міжнародному кримінальному суду проти низки російських генералів та високопоставлених чиновників. Київ звинувачує їх в анексії Криму і в розпалюванні війни на Східній Україні, яка забрала за два роки вже майже 10 000 життів.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що росіян будуть спершу заочно судити в Україні, а потім справу перенесуть до Гааги, де їх може "чекати доля Мілошевича".

Цим заявам передувала публікація українською прокуратурою потенційно сенсаційних витягів з перехоплених телефонних розмов. Мова йде про переговори радника російського президента Володимира Путіна по Україні Сергія Глазьєва з активістами в Криму і на південному сході Україні, які проходили на початку 2014 року. Глазьєв вказував їм дестабілізувати ситуацію, щоб хвилювання могли послужити приводом для російського військового втручання.

Новини за темою

Під час однієї розмови Глазьєв говорить співрозмовникові, що перебуває на південному сході України: "У мене пряме доручення керівництва — піднімати людей в Україні... Значить, треба виводити на вулиці... Народ повинен зібратися на площі, вимагати звернутися до Росії за допомогою" проти нового уряду в Києві.

В іншій, більш пізній, розмові з одеським активістом він підкреслює: "Дуже важливо, щоб були звернення людей до Путіна. Масові звернення, безпосередньо до нього, з проханням захистити".

Хоча судовий шлях довгий і ненадійний, Київ сподівається отримати таким чином важелі проти оточення Путіна на тлі спроб укласти міцне перемир'я з підтримуваними Кремлем сепаратистами на Донбасі.

"Ведення агресивної війни, заборонені методи війни, ведення війни з мирним населенням, масштабні порушення прав людини, тортури ... все це, безумовно, підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду", — заявив Луценко.

Путін спочатку заперечував, що "зелені чоловічки" у формі без розпізнавальних знаків, що з'явилися в Криму через кілька днів після того, як український президент Віктор Янукович був повалений в лютому 2014 року внаслідок вуличних протестів, були російськими військовими, однак пізніше це визнав.

При цьому Москва завжди заперечувала, що вона дестабілізувала ситуацію на сході України, на Донбасі були присутні чинні російські військовослужбовці, які надавали допомогу місцевим сепаратистам.

На публікацію Києвом записів міжнародна преса звернула мало уваги, так як відволіклася на тривожне посилення російських військових контингентів на українському кордоні. Між тим, як зазначає німецький політолог Андреас Умланд, який працює в Києві, записи демонструють, що "соціальний конфлікт, що передував збройному конфлікту [на Донбасі], таємно організовувався та фінансувався з Москви".

Новини за темою

Якщо записи справжні, вони також доводять, що спочатку Росія намагалася влаштувати заворушення в цілому ряді переважно російськомовних українських регіонів — від Харкова на сході до південного портового міста Одеси. Це підтверджує версію про те, що Путін планував захопити набагато більшу частину українських територій, яку він називав "Новоросією".

Глазьєв, економіст за фахом і колишній лідер націоналістичної партії, назвав як самі записи, так і твердження української прокуратури "нонсенсом". Тим не менш багато аналітиків у Росії та Україні вважають записи справжніми. За словами Луценка, автентичність записів підтверджується проведеним експертами аналізом голосів.

Цього літа українська прокуратура доставила "повідомлення про підозру" Глазьєву і приблизно 20 високопоставленим російським військовим, включаючи міністра оборони Сергія Шойгу. За словами Луценка, Україні довелося скористатися кур'єрською службою, оскільки російські відомства відмовилися отримувати звичайну пошту з України.

Новини за темоюНа одному із записів Глазьєв, імовірно, говорить з Костянтином Затуліним — впливовим російським політичним діячем, який відповідає за відносини з колишніми радянськими республіками. Розмова, мабуть, проходила в лютому 2014 року. Затулін в ній повідомляє, що він їде в Крим, щоб "втрутитися... наскільки це можливо" в процес формування нової виконавчої влади на півострові, парламент якого був тільки що захоплений озброєними бойовиками.

Днем пізніше радник Путіна обговорював з новим лідером Криму Сергієм Аксьоновим формулювання питань планованого референдуму про незалежність. Аксьонов заявив кремлівському чиновнику: "Тут висадилися ж п'ять груп. Тобто ніби ваших співвітчизників, там з різних організацій, які привезли, в тому числі, і готові матеріали".

Пізніше Затулін повідомляє Глазьєву, що Росія "профінансувала" заворушення в Харкові та Одесі. В ході іншої розмови Глазьєв запитує у активіста з південного сходу України: "А Запоріжжя чого мовчить, куди вони поділися? Ми точно знаємо, що у нього півтори тисячі людей".

Починаючи з 2014 року, Київ неодноразово затримував на Донбасі російських військових, які таємно діяли там. Луценко також посилався на отримані за допомогою супутників зображення і демонстрував перехоплені телефонні дзвінки — імовірно, від російських офіцерів, які проводили операції на Донбасі.

"Ми бачимо причетність Росії до організації заворушень... Потім ми бачимо, що вона озброює сепаратистів. Ми бачимо діяльність радників та присутність російських військових контингентів спершу в Криму і пізніше на Донбасі. Тепер ми пов'язуємо ці ланки в єдиний ланцюг — і у нас є докази".

Новини за темою

Він визнав, що спроби переслідувати підлеглих Путіна в Гаазькому суді можуть зайняти багато років, однак зазначив, що Київ вже надав суду докази і сподівається, що той буде розглядати ці справи.

"Чиновники ніколи особливо не бояться, що їхньому уряду доведеться платити штрафи. Вони бояться, що їх чекатиме доля... Мілошевича або, як мінімум, що вони не зможуть їздити за кордон, — підкреслив Луценко. — Їхні діти і всі їхні родини живуть на Заході. Засудження буде означати конфіскацію їхніх активів".

Роман Олеарчик, Ніл Баклі

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів