banner banner banner

Доброчинність в Україні: Від усвідомленої небайдужості до відсоткової філантропії

Доброчинність в Україні: Від усвідомленої небайдужості до відсоткової філантропії
Фото з відкритих джерел

Андрій Доценко

Підприємець, меценат, засновник МБФ "MANUS DEI"

 

Що довше я і моя команда займаємося благодійністю в Україні, то цікавіше спостерігати й аналізувати досвід більш розвинених країн у сфері меценатства, філантропії та інших форм допомоги людям і підтримки культури.

Кажуть, якщо в серцях людей немає культури, то її ніде не може бути. Тому світова практика за цими напрямами не має ціни для нашої держави. У майбутньому.  

А прив'язуючись до реалій сьогодення України, я би дещо доповнив цю формулу: майбутнє нації базується на своєчасному і доступному медичному обслуговуванні, кардинально новому підході в галузі освіти і, звісно, збереженні та зміцненні культури нашої держави.  

Сьогодні почну з культури. З прив'язкою до благодійності.

Світова благодійність: як у них?

У більшості європейських країн протягом останніх двадцяти років застосовують різноманітні економічні інструменти підтримки культури, а саме: удосконалення механізмів податкової політики та інтенсивний розвиток додаткових джерел фінансування у вигляді дохідних галузей культури і спеціальних податків.

Новини за темою

В усьому світі розвиток інфраструктури благодійної діяльності йде шляхом виникнення нових форм, які дозволяють залучити до донорства якнайбільше людей. Тому особливо цікавим є виявлення певної частини суспільних доходів, які можна спрямувати як у державний, так і в некомерційний сектор культури: наприклад шляхом механізму виділення частки податкових коштів громадян.

Такий підхід максимально реалізується в моделі так званої "відсоткової філантропії", заснованої на принципі "податкового призначення". Що це означає?

Законодавство надає платникові податків право самостійно або шляхом подання заяви до податкових органів переказувати частину сплаченої суми (зазвичай від 0,5 до 2%) податку на доходи фізичних осіб на користь будь-якої бюджетної чи некомерційної організації, яка має право на отримання такого роду пожертвувань.

Важливим є те, що платник сам вибирає одну або кілька організацій, зазначених у спеціальному списку, на свій смак, що йому до душі.

У разі якщо платник податків не зміг або не побажав вибрати конкретну організацію-одержувача, його кошти спрямовують до спеціального фонду, який формуватиметься саме за рахунок цих коштів, а їх розподіл здійснюватиметься на умовах надання грантів, стипендій і субсидій.

У цьому випадку платник податків втрачає можливість безпосередньо відстежувати рух своїх грошей і їх використання, йому буде надано лише можливість впливати на діяльність фонду та знайомитися з його діяльністю.

Для тих, хто не хоче брати участі у фінансуванні соціальної галузі, все залишається так, як і раніше: їхні податки зараховуватимуть у повному обсязі до бюджету, і відповідне міністерство (як правило, Міністерство фінансів) розподілятиме їх. Але, як показує практика, таких громадян з кожним роком меншає.

Європейський досвід "відсоткової" філантропії

Сьогодні у Франції встановлено 13 видів спеціальних податків у галузі культури та близько 40 пільг для різних видів культурної діяльності. Така практика є поширеною в Угорщині, Литві, Польщі, Румунії, Словаччини та Італії. У 1996 році саме Угорщина стала першою країною, яка на законодавчому рівні запровадила модель "відсоткової" філантропії, її приклад наслідувала Словаччина, потім Польща запровадила 1-відсоткову систему, а Литва – 2- відсоткову.

Новини за темою

Модель "відсоткової філантропії" допомагає вирішити одразу декілька важливих завдань: надає громадянам право брати участь в адмініструванні частини свого податку, поступово, але впевнено збільшує ресурси організацій соціально-культурної галузі, розвиває культуру благодійності серед платників податків та рівень фінансової грамотності населення.

Незважаючи на позитивні аспекти, слід враховувати, що функціонування цього механізму пов'язано з низкою потенційних проблем. Наприклад, на початковому етапі явним недоліком є високі витрати на адміністрування відрахувань поряд з невеликими обсягами надходжень на підтримку самих організацій.

"Відсоткова філантропія" як складова благодійності

При цьому "відсоткова філантропія" не замінює інших форм пожертвувань і не зупиняє їх розвиток.  

Просто благодійна діяльність набуває ще однієї безцінної грані, ще однієї форми, яка за умови правильно побудованої системи в державі зможе підтримувати роботу й розвиток установ соціально-культурного сектору.

На думку більшості експертів, законодавчого врегулювання насамперед потребують питання скасування оподаткування благодійної допомоги і запровадження саме "відсоткової філантропії". Тобто потрібно надати платникові право переадресувати певний відсоток свого податку на загальносуспільні потреби, до яких лежить душа: чи то соціальна галузь та допомога людям, чи то інтереси у вигляді культури та мистецтва.  

Новини за темою

Тому потрібно вивчити можливість запровадження інституту "відсоткової філантропії" в Україні з урахуванням необхідних законодавчих та інших змін. Тим паче, що експерти констатують: рівень розвитку благодійності в нашій країні впевнено зростає, й наголошують на необхідності ухвалення закону.

Але.

В Україні ще з 2006 року лобіюють запровадження "відсоткової філантропії". Проект передбачає можливість кожного українця передати 2% сплаченого ним ПДФО на фінансування діяльності некомерційних організацій: університетів, музеїв, державних лікарняних установ. Однак закон досі не винесено на широке обговорення і тим паче на розгляд Верховної Ради.

Поки ми можемо тільки вивчати досвід європейців і втілювати в життя благодійні проекти, спрямовані на найгостріші потреби населення. Як сказав одного разу мій колега, який підтримує життєзабезпечення кількох будинків для стареньких у Київській і Житомирській областях, культура почекає, а нам потрібно забезпечити повноцінне харчування покинутих старих і необхідну кількість дорослих памперсів. Були би живі, а там і до мистецтва дійдемо.

Про це – в наступному блозі.

Андрій Доценко,

підприємець, меценат,

засновник МБФ MANUS DEI

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>