До чого призведе заміна паперових гривень на монети

Вартість чеканки монет вища за друк, але в середньостроковій та довгостроковій перспективі держава буде економити на цьому, оскільки монета є практично вічною

До чого призведе заміна паперових гривень на монети
Нові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень НБУ

Олексій Дорошенко

Засновник і директор  Української Асоціації постачальників торговельних мереж, депутат Київської обласної ради

Вартість чеканки монет вища за друк, але в середньостроковій та довгостроковій перспективі держава буде економити на цьому, оскільки монета є практично вічною

Оригінал на сторінці Олексія Дорошенка в Facebook

НБУ повідомив про бажання замінити паперову гривню монетами номіналом 1, 2, 5 та 10. Це говорить про перспективу інфляції у найближчі три роки. Тобто ми повинні готуватись до того, що ціни будуть складатися з цілого числа гривень.

Новини за темою

Оскільки рівень цін у країні призвів до виведення з обігу дрібних грошей, ще в листопаді 2017 року Національний банк почав дискусію про можливе виведення з обігу копійок номіналами 1, 2, 5 та 25, натомість залишаючи лише монети номіналом 10 та 50 копійок. Сьогоднішній крок регулятора – це продовження процесу, який почався минулого року.

Новини за темою

Вартість чеканки монет вища за друк, але в середньостроковій та довгостроковій перспективі держава буде економити на цьому, оскільки монета є практично вічною. Ми ніколи не бачили даних Нацбанку щодо терміну життя кожної банкноти окремо. Дані інших центробанків показують, що найдрібніші паперові гроші живуть в середньому 1,5 роки, як наприклад, купюра в 1 дол. Купюра в 10 дол. – в середньому 3 роки, а найбільша в 100 дол. – 9 років. Тому за декілька циклів обігу вартість випуску та підтримки найдрібніших купюр зрівняється з вартістю випуску монет. А потім держава буде вже на цьому економити.

Що стосується супроводу монет, то він може коштувати дорожче, ніж супровід банкнот, оскільки перевезення монет теоретично потребуватиме більшої кількості автомобілів інкасаторів. Проте це врівноважує кількість електронних платежів, що збільшується та призводить до все меншого використання готівки. Єдиний вид розрахунків у тіньовій економіці – це готівка. Тому держава зацікавлена у тому, щоб повністю перевести громадян та бізнес лише на електронні та безготівкові розрахунки. Фіскальні та регуляторні органи все більше просувають встановлення терміналів оплати банківськими картками для роздрібних продавців. Усе це вкупі значно впливає на наші звички.

Олексій Дорошенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів