До чого призведе чергове підвищення облікової ставки НБУ

Цикл підвищення облікової ставки, який здійснює правління НБУ, негативно впливатиме на динаміку ВВП у поточному році

До чого призведе чергове підвищення облікової ставки НБУ
З відкритих джерел

Цикл підвищення облікової ставки, який здійснює правління НБУ, негативно впливатиме на динаміку ВВП у поточному році

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина у Facebook

Як науковець підвищення облікової ставки НБУ до 17% з 2 березня сприймаю неоднозначно. Так, починаючи з другої половини літа 2017 р., траєкторія цінової динаміки свідчила про необхідність швидкого переходу до більш жорсткої монетарної політики, основним інструментом якої є облікова ставка НБУ. Рада НБУ своєчасно – у липні 2017 р. – про це попередила і запропонувала правлінню НБУ задіяти всі інструменти монетарної політики задля досягнення цілей щодо інфляції, які містилися в Основних засадах грошово-кредитної політики на 2017 р.

Проте правління НБУ із запізненням перейшло до зміни монетарної політики, розпочавши цикл підвищення облікової ставки лише наприкінці жовтня 2017 р. У тому числі, через це споживча інфляція в Україні торік становила 13,7%, суттєво перевищивши цільовий орієнтир (8%±2 п. п.), установлений Основними засадами грошово-кредитної політики на 2017 р.

Новини за темою

Перехід до більш жорсткої монетарної політики, який було здійснено правлінням із суттєвим запізненням, призвів не лише до того, що цілі щодо інфляції за минулий рік не було виконано, а й до того, що тепер повернення показника споживчої інфляції до цільового діапазону очікують не раніше середини 2019 р.

Як я неодноразово зазначав, правління НБУ спізнилося із циклом підвищень облікової ставки і досі перебуває в ар’єргарді макроекономічної політики. Саме тому чергове збільшення ключової ставки суттєво не вплине на уповільнення темпів росту споживчих цін, принаймні протягом найближчих 6 місяців. Про це свідчать також дані інфляції за січень поточного року. Так, інфляція на споживчому ринку в січні 2018 р. порівняно з попереднім місяцем зросла на 1,5%, а порівняно з січнем 2017 р. – на 14,1%.

Інфляція у виробництві в січні 2018 р. порівняно з попереднім місяцем зросла на 4,4%, порівняно ж із січнем 2017 р. – на 22%.

Укотре зазначу, що причинами інфляції, у тому числі, можуть бути немонетарні складові. Тому підвищення облікової ставки НБУ, особливо з урахуванням того, що до цих дій правління НБУ вдалося із запізненням, не матиме ефективного впливу на утримання інфляції у межах, передбачених Основними засадами грошово-кредитної політики на 2018 рік, та середньострокової перспективи. Проте цикл підвищення облікової ставки, який здійснює правління НБУ, негативно впливатиме на динаміку ВВП у поточному році.

Новини за темою

Водночас збільшення облікової ставки зазвичай має наслідком підвищення дохідності облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) України. Нагадаю, у 2018 році НБУ вже двічі збільшував облікову ставку (до 16% - з 26 січня, до 17% - з 2 березня). Зростання дохідності ОВДП, яке позитивно корелює із підвищенням облікової ставки НБУ, мало наслідком різке збільшення портфелю ОВДП (номінованих у гривні) нерезидентів – у 2,65 разу (з 5,2 млрд грн станом на 1 січня до 13,77 млрд грн станом на 28 лютого). Левова частка нарощування нерезидентами портфелю ОВДП припадає на короткострокові цінні папери – три- і шестимісячні.

Зважаючи на те, що останніми роками гривня протягом лютого-липня демонструє сезонне укріплення, до України надходить капітал неінвестиційного характеру. Підвищуючи облікову ставку, що приводить до збільшення дохідності ОВДП, правління НБУ створює сприятливі умови для нерезидентів щодо отримання доходу від короткотермінових високодохідних операцій. Юридичні особи, які продавали валюту в січні-лютому поточного року для придбання гривневих ОВДП, прогнозовано отримають подвійну вигоду за рахунок відносно високої дохідності державних цінних паперів (вона перевищує 16% річних) та за рахунок коливань курсу, оскільки у квітні-липні гривня історично ревальвує.

Як приклад, ОВДП строком на 3 місяці можуть забезпечити для іноземних інвесторів значний прибуток: продаж валюти у січні по 28,5 грн за дол., розміщення гривні під 16% у ОВДП, у разі купівлі у квітні валюти по 27,2 грн за дол. (такий курс є вельми ймовірним, зважаючи на сезонне укріплення гривні), забезпечать прибуток упродовж 3 місяців у розмірі 37% річних. Нагадаю, що джерелом виплат доходу нерезидентам є державний бюджет України.

Також слід зазначити, що нерезиденти, усвідомлюючи сезонність укріплення нацвалюти України, у серпні-вересні будуть фіксувати отриманий дохід за шестимісячними ОВДП та купувати іноземну валюту за гривню. Це може додатково посилити тиск на гривню саме під час її сезонного послаблення, яке зазвичай відбувається на початку осені.

Таким чином, чергове підвищення облікової ставки НБУ, окрім негативного впливу на економічне зростання, може опосередковано призвести і до посилення курсових коливань (зниження курсу гривні).

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів