banner banner banner banner

Для центробанків настав вирішальний момент

Для центробанків настав вирішальний момент
З відкритих джерел

Оригінал на сайті Project Syndicate

У своєму відомому дослідженні Golden Fetters ("Золоті кайдани"), присвяченому краху золотого стандарту в міжвоєнний період, американський історик економіки Баррі Ейхенгрін зазначив, що важливі політичні та соціальні зміни, зокрема розширення франшизи, унеможливили збереження системи. Електорати більше не бажали терпіти жорстку економію, якщо цього вимагало дотримання золотого стандарту.

Новини за темою

Переважний режим грошово-кредитної політики було зметено новим політичним ландшафтом. Деякі країни, такі як США і Велика Британія, досить швидко пристосувалися до нових реалій, і їхны економіки досягли успіху. Інші, такі як Франція та Швейцарія, відреагували повільно і постраждали від наслідків.

Сьогодні центральні банки наближаються до "золотих кайданів" нового часу. Менш ніж за десять років глобальна фінансова криза, зміна клімату і пандемія Covid-19 змінили середовище, в якому вони функціонують, і громадська думка також не на їхньому боці.

Особливо очевидні дві зміни в настрої громадської думки. По-перше, громадськість загалом згодна з тим, що глобальне потепління є реальним і що погіршення стану довілля є серйозною загрозою. Багато хто вважає, що уряди, зокрема й центральні банки, повинні зробити все можливе для розв`язання цих проблем.

По-друге, відповідна реакція центральних банків на фінансову кризу і пандемію викликала величезне зростання майнової нерівності. За допомогою зниження процентних ставок до нуля або нижче і скупки величезної кількості державних облігацій центральні банки збили процентні ставки на кривій прибутковості до безпрецедентно низьких рівнів. У деяких країнах, особливо в Німеччині, прибутковість за всіма термінами погашення державного боргу впала нижче нуля.

Хоча ці заходи були важливі для того, щоб дати економіці вкрай необхідний поштовх, їх було зроблено за рахунок підвищення цін практично на всі активи, зокрема акції, облігації та житлову нерухомість. Так працює грошово-кредитна політика. Але більша частина населення вважає вкрай несправедливим, що тоді як багато хто з них постраждав від безробіття та економічних труднощів унаслідок цих двох криз, власники активів отримали величезні вигоди.

Деякі директивні органи, що визначають грошово-кредитну політику, стверджували, що незалежно від зрушень у громадській думці, їхні повноваження не надають їм достатньо підстав для усунення нерівності та екологічних загроз. І в будь-якому випадку, стверджують вони, наявні в їхньому розпорядженні інструменти не годні ефективно розв`язати ці проблеми. У цих аргументах, безсумнівно, є частка правди, але чимало людей вважають їх позбавленими уяви і непереконливими.

Президент Європейського центрального банку Крістін Лагард взяла на себе провідну роль у протистоянні новій реальності, наполягаючи на внесенні проблеми зміни клімату до стратегічного огляду системи грошово-кредитної політики ЄЦБ. Цей огляд може дійти висновку, що ЄЦБ повинен враховувати екологічні міркування при ухваленні рішення щодо того, які активи приймати як застави своїх грошових операцій і як він повинен їх оцінювати.

Європейські банківські регулятори можуть згодом знизити нарахування на капітал для "зелених" активів або збільшити їх для "коричневих" на тій підставі, що чинне законодавство недооцінює ступінь ризику несприятливих для клімату холдингів.

Загалом, судячи з усього, якщо вони того побажають,  центральні банки і фінансові регулятори мають декілька способів внести екологічні міркування до своєї політики. І оскільки ЄЦБ має "підтримувати загальну економічну політику в союзі", однією з яких є обмеження зміни клімату, він, схоже, в цьому займає тверду правову позицію. Важливо зазначити, що центральні банки визнають, що можуть сприяти екологізації економіки, не випускаючи з уваги своїх основних цілей грошово-кредитної політики та фінансової стабільності.

Федеральна резервна система США нещодавно доповнила це прагнення, ставши першим великим центральним банком, що вніс міркування нерівності до своєї політики. Оголошуючи про підсумки огляду грошово-кредитної політики ФРС минулого місяця, голова ФРС Джером Пауелл зазначив, що чорношкірі та латиноамериканські громади Америки також отримали вигоду від жорсткої кон'юнктури ринків праці до того, як вибухнув Covid-19.

Пауелл зауважив, що при розробленні політики ФРС буде націлена тільки на скорочення зайнятості від її максимального рівня і менше перейматиметься ситуаціями, коли зайнятість перевищує оцінки свого пікового стійкого рівня. Це відображає поширену думку про те, що дуже низький рівень безробіття навряд чи спричинить інфляцію і принесе велику користь домашнім господарствам із низьким і помірним доходом.

Оскільки ЄЦБ стурбований екологічними ризиками, а ФРС – перспективами меншин на ринку праці, стає очевидним, що часи для центральних банків змінюються. Інші директивні органи, що визначають грошово-кредитну політику, наслідують їхній приклад, а тим, хто не бачить у цьому необхідності або не поспішає реагувати, як наслідок, буде завдано шкоди репутації.

Сьогоднішнім центробанкам варто було би дослухатися до поради останнього президента Радянського Союзу Михайла Горбачова. Коли Горбачов зустрівся з комуністичними лідерами Східної Німеччини в Берліні в жовтні 1989 року, він попередив їх, що життя карає тих, хто приходить занадто пізно. За місяць, сторони, що приймали, та їхні режими було зметено.

Стефан Герлах

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>