Фото з відкритих джерел

Літні Паралімпійські ігри в Ріо підходять до свого завершення. Збірна України впевнено утримує високе третє місце в загальному заліку, і майже кожен українець пильно слідкує за черговою перемогою наших спортсменів. Разом з усіма за перемогами нашої збірної стежать Антон Скачков і Олександр Дрига, які ще не так давно самі приносили Україні медалі Паралімпіад в Сіднеї та Афінах. З бігових доріжок і сектора для стрибків хлопці нині перебрались у кабінети, де працюють в регіональному відділенні інваспорту. Спробуймо дізнатися про їхнє враження від цьогорічних Паралімпійських ігор і зрозуміти секрети успіху нашої збірної.

* * *

Які ваші загальні враження від Паралімпійських ігор, що зараз відбуваються в Бразилії?

Поїхала найчисельніша команда за всю історію України (172 учасники, - ред.). Дуже гарно виступають плавці. Виступ нашої збірної достатньо впевнений - ми в чільній трійці турнірної таблиці. У перші дні відчувалось хвилювання, але зараз ми вже показуємо саме наш - високий рівень.

Приємно, що наш земляк із Черкас Роман Данилюк першим з українців взяв медаль на Паралімпіаді, а першим з олімпійців теж був наш земляк Сергій Куліш.

Новини за темою: Паралімпіада-2016: Медальний залік

Чи зв’язувалися з нашими паралімпійцями в Ріо?

Так, зв'язок тримаємо постійно. Знаємо, що там почалась весна (сміються). Головна відмінність від інших Паралімпіад - це те, що наші спортсмени в основному сидять на базі і побоюються виходити в місто. Адже якщо навіть звичайних олімпійців там грабували, то що говорити про паралімпійців. На жаль, Ріо "славиться" у цьому плані. Хоча ми от у Лондоні або Афінах в свій час могли легко подорожувати - нам видавали картки, з якими ми могли їздити по місту до чи після змагань. У цілому, наші кажуть, що сама база для спортсменів дуже непогана - гарний вигляд, високі гори, повітря, є цілодобова кухня (навіть "Макдональдс"), є ігрові кімнати. Командний дух українців на високому рівні. Цікаво, що чимало наших спортсменів, що поїхали в Ріо, концентруються на 1-2 видах змагань - це така динаміка розвитку паралімпійського руху. Ми в свій час виступали в багатьох видах програм.

Які умови для підготовки в Україні паралімпійських спортсменів? От, наприклад, олімпійці скаржилися, що знаряддя немає, низький рівень фінансування, медичне обслуговування відсутнє.

Раніше, коли ще ми виступали, то проводився один збір на рік, а зараз це 4-5 зборів на рік з можливими додатковими виїздами за кордон. Я ще пам'ятаю, як ми за свій рахунок їздили до Ялти. Тоді був лише розквіт паралімпійського руху. Важливим фактором є персональне фінансування як стимул для спортсменів.

Адміністратори і менеджери збірної також докладають чималих зусиль. Постійно шукають нові місця для тренувань спортсменів.

Трохи підкосила ситуація у південних та східних регіонах України, АТО і збройна агресія Росії. Чудову базу в Євпаторії ми вимушено покинули. Тому я знаю, що наші плавці проводили збори в Миколаєві. Але немає лиха без добра, почали реконструювати інші спортивні об’єкти. Декілька років тому в Черкасах було реконструйовано стадіон. Так от збірна України з легкої атлетики провела тут троє зборів. Виходячи з того, що є в Україні, можна підготувати людей до змагань. Також знаю, що деякі групи спортсменів проводили ще закордонні збори (Польща, Німеччина).

Антон Скачков
Фото з відкритих джерел

Держава платить за перемоги на міжнародних турнірах? Встановлені урядом грошові винагороди за медалі відповідають вкладеним зусиллям?

Десь з 2007-08 рр. ввели державні стипендії (1 місце - 15 тис. грн, 2 місце - 12 тис. грн, 3 місце - 9 тис. грн) за перемогу на чемпіонаті світу на цілий рік, а за перемогу на Паралімпійських іграх - на два роки. Зараз є ще й міські чи обласні стипендії, що стимулює спортсменів.

Яке ставлення в паралімпійському русі України до того, що зняли збірну Росії?

Думали покарати країну або російських чиновників, а покарали інвалідів. Це більш політичне питання. Але можна було б з подвійними допінг-тестами, але спробувати допустити спортсменів. Багато ж спортсменів, які лише прийшли в спорт, і для них це важкий удар, готувалися 4 роки. Знаємо, що для українських спортсменів Росія була б сильним конкурентом.

Чому така країна, як Велика Британія, завжди потужно виступає на кожній Паралімпіаді?

Є великий спорт, а є спорт інвалідів. Паралімпіада - це показник того, як держава підтримує спорт інвалідів. Якщо країна цим займається, шукає інвентар, веде специфічну підготовку, плюс бажання самих спортсменів - тоді й буде результат.

Потрібно ще додати, що Велика Британія - один з родоначальників паралімпійського руху. Це закономірний результат, який готується і підтримується протягом багатьох років. Але на прикладі Великої Британії помітна різниця у ставленні держави до спорту інвалідів, а не лише до інвалідів як таких. Зрозуміло, що в Європі ставлення до життя інвалідів на більш високому рівні, але не всі європейські держави так яскраво представлені на Паралімпіаді, як Велика Британія. В Україні потрібно подякувати Валерію Михайловичу Сушкевичу (президенту Національного паралімпійського комітету України, - ред.), який ще з 1990-х років почав розвивати паралімпійських рух і тепер вивів його на топ-рівень.

Новини за темою: ВВС: У чому секрет успіху української паралімпійської збірної

Дивлячись на результати паралімпійців, не схоже, що гроші мають вирішальний вплив на кількість медалей. Олімпійцям же виділяли більше, а результат набагато гірший. Це що, психологія? В чому феномен успіху українських паралімпійців?

Звісно, порівнювати тут важко, і чи можливо взагалі? Чисто арифметично, у нас просто більше розігрується комплектів нагород (526, а на Олімпіаді - 306). Наприклад, в бігу на 100 м серед олімпійців є дві категорії (чоловіки і жінки), а вже на Паралімпіаді цих категорій близько 10, якщо не більше. Мабуть, тому у нас більше нагород. Але це все відносно.

Яка взагалі конкуренція на Паралімпіадах?

Як я вже зазначав, Паралімпійські ігри - це перш за все результат ставлення і підготовки держави до паралімпійського руху. Саме тому на Іграх завжди потужно виступають Китай, Британія, Росія, США, приємно, що і Україна тримає марку. Це головні наші конкуренти. Виграти чемпіонат Китаю - все рівно, що для нас виграти чемпіонат Європи. У них величезна внутрішня конкуренція. Велика Британія завжди потужно виступає, а конкурувати з росіянами - це вже давня традиція.

А в цілому на конкурентну боротьбу команд звісно впливає їхня екіпіровка, медицина, інструментарій. Тому нам є ще до чого прагнути.

Олександр Дрига
Фото з відкритих джерел

Які проблеми паралімпійського спорту в Україні?

Головна проблема, як і скрізь, - це брак повноцінного фінансування галузі. Хотілося б більшого фінансування з головних статей. Спортивна база - це теж важливий проблемний момент. Ми зараз втратили потужну базу в Євпаторії, але менеджерами збірної знаходяться відповідні бази, але ті умови, що були в Криму, були чудовими. У кожному обласному центрі на пальцях можна перерахувати спортивні бази для паралімпійців, вже не кажучи для олімпійців. Інвентар наших спортсменів - це вже рудимент за великим рахунком. Зараз наші паралімпійці виступають, виходячи з усіх зібраних наявних можливостей.

Серед паралімпійців є такі, що змінюють громадянство?

Бувають такі поодинокі випадки, але це скоріш життєві індивідуальні випадки, а не гучні політичні чи спортивні переходи.

Як живе пересічний паралімпієць у час між Паралімпіадами?

На жаль, паралімпійців, як і ветеранів, згадують лише на свята, тобто під час змагань. Паралімпіада відбувається раз на чотири роки, решту часу спортсмени проводять у звичному режимі. В кого сім’я, в кого робота, але головне - це не "закидати" спортивну форму. Тому постійно відбуваються змагання: міські, обласні, чемпіонати України і тому подібне.

Що підштовхує людей з обмеженими можливостями йти в спорт?

Можна сказати, те ж саме, що й пересічних людей. Але у декого з обмеженими можливостями є й додаткова мотивація - це залишатися серед людей, у когось спорт - це і є весь сенс життя!

В Україні на потреби людей з обмеженими можливостями часто взагалі не зважають – нема пандусів, звукових сигналів на світлофорах і тому подібне. Це взагалі якось впливає на спортсменів?

Спортсмен, неважливо, паралімпієць чи олімпієць, звик до змагань. Для багатьох таких людей кожен день - це змагання, змагання у громадському транспорті, змагання у кабінетах чи в елементарному доступі до магазинів, змагання з самим собою. З іншого боку, спортсмени - ті ж самі люди, і ми бачили, який підхід до цього питання в Європі чи Австралії. Звісно, нам в деяких питаннях ще далеко до такого рівня, але головне - щоб було ставлення людей.

Новини за темою: Українське суспільство починає сприймати паралімпійців як повноцінних спортсменів

А що робити після закінчення спортивної кар’єри?

По-різному виходить. Ми от, наприклад, залишились у спорті і працюємо інструктором-методистом в ДЮСШІ та спеціалістом в обласному інваспорті.

* * *

Довідка:

Антон Скачков – заслужений майстер спорту України, почесний громадянин міста Черкас, дворазовий чемпіон та дворазовий срібний призер Паралімпійських ігор (Сідней 2000, Афіни 2004), багаторазовий чемпіон і рекордсмен світу та Європи. Чемпіон світу 1999 та 2002 років.

Олександр Дрига - заслужений майстер спорту України, дворазовий чемпіон, срібний та дворазовий бронзовий призер ХІІ Паралімпійських ігор (Афіни, Греція). Брав участь у ХIV Паралімпійських іграх 2012 року (Лондон, Велика Британія).

Підготував Володимир Присяжнюк