Десять ролей Лії Ахеджакової: Актрисі виповнюється 80 років

Від секретарки Вірочки до японки з долею. Згадуємо найкращі образи королеви другого плану

Десять ролей Лії Ахеджакової: Актрисі виповнюється 80 років
Лія Ахеджакова у фільмі "Службовий роман" Фото з відкритих джерел

Блог про Кіно

Редакційний блог

Від секретарки Вірочки до японки з долею. Згадуємо найкращі образи королеви другого плану

Сьогодні, 9 липня, святкує свій 80-річний ювілей Лія Ахеджакова. Її життєвий шлях був, по суті, зумовлений. Майбутня зірка росла в сім'ї театрального режисера і актриси і досить рано зрозуміла, чим хоче займатися.

Проте, незважаючи на дитячі мрії про сцену, в підлітковому віці Лія вирішила вибрати більш серйозний напрямок. Відразу після школи вона пішла вчитися в інститут кольорових металів і золота, де, втім, швидко переконалась, що це не її шлях. Через півтора роки дівчина поступила в Російський інститут театрального мистецтва, ще до закінчення якого почала виступати в театрі. Роман з останнім триває ось вже майже 60 років.

Лія Ахеджакова у виставі "Мій онук Веніамін" Фото з відкритих джерел

До кіно артистка прийшла дещо пізніше – рокам к 35. Дебют відбувся у фільмі Михайла Богіна "Шукаю людину", участь у якому одразу ж принесла їй призи міжнародних фестивалів. Проте найбільше розкритися на екрані Ахеджаковій допоміг Ельдар Рязанов, творчий дует з яким подарував світу цілих сім видатних робіт. Серед них, звичайно ж, і такі культові фільми, як "Службовий роман" та "Іронія долі, або З легким паром!".

У цілому за свою тривалу кінокар'єру актриса встигла знятися в більш ніж ста стрічках, включаючи телепостановки і короткометражки, багато з яких сьогодні заслужено вважаються класикою. Примітно, що майже всі ролі Ахеджакової – другорядні, за що вона отримала негласне звання королеви другого плану. Втім, всупереч цьому (а, ймовірно, і завдяки) артистка завжди створювала виразні і дуже точні образи, десять з яких ми і пропонуємо згадати.

Дівчина, яка втратила сім'ю

В серйозній драмі "Шукаю людину" (1973), що оповідає про друзів і сім'ї, які були розлучені Другою світовою війною, Ахеджакова виконала свою першу кінороль (до цього на її рахунку значилася тільки пара фільмів-вистав). У картині актриса втілила образ дівчини, яка безуспішно намагається знайти свою матір. Нетривалий монолог Лії виділяється не тільки філігранною точністю виконання, але й чорно-білою формою, явно контрастуючою з кольоровим зображенням усього фільму.

Кадр з фільму "Шукаю людину" Фото з відкритих джерел

Галаслива подруга Таня

Дуже епізодичну, але від цього не менш яскраву роль Ахеджакова зіграла в картині Ельдара Рязанова "Іронія долі, або З легким паром!" (1975), без якої вже більше 40 років складно уявити традиційне новорічне застілля. У фільмі вона втілила образ жвавої подруги головної героїні, яка прийшла в гості з привітаннями.  

Жінка з годинником

У військовій драмі "Двадцять днів без війни" 1976 року, знятої Олексієм Германом, артистці дісталася зовсім крихітна роль, яку, тим не менш, деякі називають найкращою. У фільмі, розповідаючому про фронтового журналіста, який відправився в нетривалу відпустку додому, Лія зіграла жінку, чекаючу чоловіка з війни.

Кадр з фільму "Двадцять днів без війни" Фото з відкритих джерел

Секретарка Вірочка

Легендарну за сьогоднішніми мірками роль Ахеджакова виконала в ліричній комедії "Службовий роман" (1977), яка стала її другою спільною роботою з Рязановим. Безжурна секретарка Вірочка, в яку актриса вклала всю властиву їй чарівність, запам'яталася і полюбилася усім глядачам. А її фрази і манера себе тримати повторювалися після не одним поколінням жінок.

Скромна вчителька

Наївна, світла і нескінченно романтична – саме такою постає артистка в дитячій мелодрамі "Коли я стану велетнем" 1979 року. У картині, присвяченій восьмикласникові Петі Копєйкіну і його друзям, Лія зіграла вчительку англійської мови, яка всією душею віддана своїй справі і намагається прищепити цю любов дітям.

Директор клубу знайомств

Досить цікавий образ актриса приміряла на себе в знаменитій (оскароносній, між іншим) мелодрамі Володимира Меньшова "Москва сльозам не вірить" (1979). В ній Лія спробувала звернути увагу влади на проблеми одиноких людей, а коли раптом дізналася, що приїхавша до неї чиновниця – головна героїня Катерина – не одружена, тут же спробувала запропонувати їй "дефіцитних" женихів.

Борець за справедливість

У своїй сатиричній комедії "Гараж" (1979), герої якої завзято боролися за право володіти однойменним благом цивілізації, Рязанов довірив Ахеджаковій доволі значну роль. Зокрема, вона зіграла молодшого наукового співробітника Олену Павлівну Малаєву, якій, до речі, цей самий гараж дістався. Однак загострене почуття справедливості спонукало жінку встати на захист обділених.

Бездомна художниця

Чергове співробітництво Лії з Рязановим подарувало їй одну з основних ролей у фільмі, яка, в свою чергу, принесла їй премію "Ніка". Зокрема, в соціальній драмі "Небеса обітовані" (1991) актриса зіграла художницю, страждаючу від алкогольної залежності і вимушену в кінці життя жебрати. Саме в цій роботі їй вдалося максимально проявити свій рідкісний трагікомічний талант і створити живий, неймовірно правдивий образ.

Літня японка з долею

Ще одну жінку з нелегкою долею (втім, екранною – йдеться про амплуа персонажа) Лія зіграла в чорній комедії Кірілла Сєрєбрєннікова "Зображуючи жертву" 2006 року. Режисер, з яким у неї також склався чудовий творчий тандем (остання на сьогодні роль Ахеджакової – в його фільмі "Літо"), запропонував актрисі втілити образ працівниці ресторану, вимушеної для залучення клієнтів стати частиною антуражу і зображати японку із значним життєвим досвідом за спиною.

Кадр з фільму "Зображуючи жертву" Фото з відкритих джерел

Жвава матуся

Серед відносно недавніх кіноробіт, які стали для Ахеджакової зовсім вже рідкісною подією, можна відзначити мелодраму "Мами" 2012 року. Фільм складається з восьми невеликих новел, кожна з яких розповідає про чоловіків, які намагаються привітати своїх улюблених мам з 8 березня. Лія в ньому зіграла бойову жінку поважних років, яка не тільки прорвалася в нічний клуб для зустрічі з сином, але й допомогла йому затримати злочинця.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів