banner banner banner banner banner

Держгеонадра "до" і "після": 9 важливих кроків

Стосовно аудиту моєї роботи, який ініціює уряд – мені до перевірок не звикати. За весь період, поки я виконував обов'язки голови Держгеонадр, я мало не щодня мав такі "атракціони". Як з’ясувалося, коли інформацію про роботу Держгеонадр у ЗМІ не висвітлювали – все було спокійно. Як тільки нам вдалося зробити діяльність Служби відкритою – посипались перевірки

Держгеонадра "до" і "після": 9 важливих кроків
Микола Бояркін Forbes

Микола Бояркін

т.в.о.голови Державної служби геології та надр України

Стосовно аудиту моєї роботи, який ініціює уряд – мені до перевірок не звикати. За весь період, поки я виконував обов'язки голови Держгеонадр, я мало не щодня мав такі "атракціони". Як з’ясувалося, коли інформацію про роботу Держгеонадр у ЗМІ не висвітлювали – все було спокійно. Як тільки нам вдалося зробити діяльність Служби відкритою – посипались перевірки

Я неодноразово звітував та говорив з журналістами про аудит Держгеонадр за період моєї роботи. Проте підсумую вкотре.

Почну з теми, яка найбільше всіх цікавить.

Продаж спецдозволів на аукціонах

Зазначу, що Держгеонадра – це інституція, яка має працювати над залученням інвестицій в Україну. І тому за ці два роки і чотири місяці ми запровадили практику проведення аукціонів на українському ринку надрокористування. Для цього командою Служби було проаналізовано кращий світовий досвід, зокрема Канади – лідера у сфері геологічного розвитку. Адже аукціони – це передусім здорова конкуренція, залучення в Україну інвестицій і наповнення державного бюджету. За цей час вдалося провести 6 аукціонів.

Плюс мільярд до держбюджету

Держгеонадра за цей час видала 1304 спецдозволів на користування надрами. Якщо проаналізувати надходження до державного бюджету – то Держгеонадрам вдалося залучити майже мільярд гривень! Це завдяки системній роботі, в тому числі завдяки проведенню аукціонів. За цей час ми двічі перевиконали план наповнення бюджету. А за перший квартал цього року було залучено понад 300 млн грн, замість планових 260.

Прес-служба Державної служби геології та надр України

Аукціони онлайн

Ще одним кроком вперед стало те, що Держгеонадрам вдалося спростити саму процедуру отримання спецдозволів на користування надрами, яку застосовували багато років. Це означає, що кожен етап торгів – від подання заяви до моменту прийняття рішення членами аукціонної комісії став відкритий. Разом з тим, Держгеонадра на законодавчому рівні внесла зміни й до правил проведення аукціонів. Термін підготовки документів потенційних надрокористувачів збільшився з 15-ти до 75-ти днів, що дало можливість коригувати помилки, допущені під час формування пакету документів.

Діалог з регіонами

Команда Держгеонадр поставила собі мету – налагодити співпрацю з обласними радами, які часто роками не давали свого погодження потенційному інвестору на користування надрами. І в цьому напрямку вдалося досягти результатів. Адже тепер представники місцевих громад зобов’язалися надавати відповідь стосовно надання в користування надр протягом 90-денного терміну. Крім того, Держгеонадра підписала меморандум про співпрацю з обласними радами, відтак Львівщина, Закарпаття та Київщина – стали регіонами, з якими Служба успішно співпрацює стосовно вирішення профільних питань.

Серед ініціатив Держгеонадр також і впорядкування звітності обліку запасів корисних копалин, регуляція обліку видобутку підземної води на законодавчому рівні та багато іншого.

Залучення надрокористувачів до формування Кодексу про надра

За два роки Держгеонадрам вдалося зрушити і питання нового Кодексу про надра. Робота над цим розпочалася ще в 2015 році. І цього року галузь мала б отримати нову законодавчу базу, пристосовану до потреб сьогодення. До речі, до процесу формування Кодексу про надра вперше в геологічній галузі було залучено самих надрокористувачів.

Оцифрування геологічних карт

Без сумніву назву досягненням Держгеонадр те, що команда Служби почала роботу над оцифруванням геологічних даних і створенням єдиної геологічної бібліотеки України. Зараз оцифровано понад 30% геологічної інформації. За нашими планами, вже цього року галузь мала б мати сучасні інтерактивні геологічні карти, які будуть доступні для громадськості в цифровому форматі (гео-PDF). В цьому напрямку Служба заручилася підтримкою Канади.

Співпраця з міжнародними спільнотами

Окремої уваги потребує співпраця Держгеонадр із представниками міжнародної спільноти. Ми тісно співпрацювали з Асоціацією геологічних служб Європи. Вперше за історію Європейського Союзу, АГСЄ провели виїзне засідання в Україні. Геологічна спільнота обговорила низку проектів, де Україна займає паритетну позицію. Також в рамках проекту "GeoERА" Україна долучилася до створення єдиної геологічної асоціації Європи, а саме Європейського дослідницького середовища (European Research Area Network – ERA-NET). Не менш успішною є наша співпраця з Канадою. Разом із представниками канадської державної структури Alberta Energy Regulator та геологічної служби Канади в рамках меморандуму ми працюємо над оцифровуванням геологічної інформації України. А ще ми отримали можливість стати офіційним учасником Raw Materials Supply Group. Це можливість співпраці між Україною та ЄС у пошуку джерел постачання критичних сировинних матеріалів.

Після довгої перерви в рейс вийшло науково-дослідницьке судно "Искатель"

В межах виконання програми уряду 2020 щодо енергонезалежності Держгеонадра відновила пошук нафти та газу на північно-західному шельфі Чорного моря. У цьому році Служба спільно з регіональним підприємством реалізувала потужний проект з відновлення пошуку нафти та газу – вперше за останні три роки в рейс вийшло унікальне науково-дослідницьке судно "Искатель". До слова, за оцінками науковців, запаси газу становлять не менше 40 млрд кубометрів газу на площі 7 тисяч метрів квадратних.

"Єдине вікно" та електронний документообіг

Також важливою в розвитку галузі стала робота Держгеонадр за принципом "Єдиного вікна", який Служба впровадила в 2016 році. Це блокує корупційну складову і зберігає час потенційному надрокористувачу. Наша команда постарила мету – перетворити Держгеонадра у відкриту сервісну службу для надрокористувачів. Також Служба спростила систему зберігання та передачі інформації, запустивши внутрішній електронний документообіг. Це значно пришвидшило виконання урядових доручень.

* * *

Всі ці процеси, ініціативи не живуть в паралельних площинах. Впроваджуючи одну ідею, Держгеонадра вирішували іншу. Наприклад, факт того, що Служба стала лідером з оперативності та змістовності наданої інформації EITI (Інституту прозорості видобувних галузей). Ми мали офіційну зустріч із місією Світового банку. Таким чином ми обговорили можливість та алгоритм включення питання розвитку геологічної галузі у переговорний процес Світового банку з урядом України.

Працюючи над питаннями зовнішніми, ми активно працювали і над внутрішніми. Таким чином 2016 рік став рекордним за кількістю виданих спецдозволів.

Окрім запуску та реалізації за останні кілька років у Держгеонадрах вищезгаданих ініціатив, їх список можна продовжувати. Наприклад, про те, що Служба разом із науковцями почала шукати вирішення проблеми дефіциту фахівців геологічної галузі. Бо він катастрофічний.

І ще. Мабуть, до мене одним із перших буде питання про призупинення спецдозволів ряду надрокористувачів. Просто ще раз нагадаю, компанії не виконували умов договору, який підписували із державою, здебільшого йшлося про мільйонну несплату ренти. І ми постійно про це говорили.

Але я готовий до таких питань. І до можливого аудиту теж.

Микола Бояркін

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>