banner banner banner

Депутатам запропонували відкупитися від звинувачень у корупції. Нічого доброго з цього не вийде

Депутатам запропонували відкупитися від звинувачень у корупції. Нічого доброго з цього не вийде
kyiveuromarathon

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Політична, кланова і митна корупція можуть бути ліквідовані вже в цьому півріччі. Про це заявив генеральний прокурор України Юрій Луценко в кінці січня біля будівлі Європарламенту. В хрестовий похід проти політичної корупції включився й український парламент. Народний депутат від фракції "Блок Петра Порошенка" Андрій Антонищак зареєстрував законопроект, згідно з яким депутати і міністри, винні в отриманні хабара, повинні будуть заплатити штраф і позбутися "неправомірної винагороди матеріального характеру". Втім, неофіційна практика прийняття ключових рішень у Верховній Раді та інших органах показує, що незважаючи на низку показових арештів, корупція у вищих ешелонах влади чинить запеклий опір. Вона просто не реагує на заклики в дусі: "Здавайся, ти оточена!". Здається, політична корупція в Україні невитравна.

На сьогодні у Кримінальному Кодексі (стаття 368, - ред.) передбачена відповідальність за одержання неправомірної вигоди посадовою особою, в тому числі наділеною владою. Тобто відповідальність настає за ті самі правопорушення, що пропонує автор законопроекту, оскільки політична корупція, згідно з ним, – це протиправна діяльність, що полягає у використанні особою, наділеною державно-владними повноваженнями у сфері формування державної політики, цих повноважень та пов'язаних з ними можливостей для задоволення власного матеріального або нематеріального інтересу або ж інтересу третіх осіб.

Новини за темою

Згідно з законопроектом Антонищака, який з'явився на сайті парламенту на початку серпня, пропонується полегшувати кишені корупціонерів на 8,5-12 тисяч гривень (500-750 неоподатковуваних мінімумом доходів громадян), а також конфіскувати самі хабарі. По суті, йдеться про декриміналізацію топ-чиновників і депутатів, яких буде визнано винними в корупції. Статтею про правопорушення, що стосуються політичної корупції, автор пропонує доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення. Так, автор вважає, що прийняття законодавчої ініціативи у такому вигляді дозволить збільшити надходження в державний бюджет. Щоправда, чіткий перелік тих, хто підпадає під дію законопроекту, автор не навів.

У відповідності з чинним законодавством, передбачено штраф навіть у більшому розмірі, ніж пропонує автор, а саме 1,5 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 368 Кримінального кодексу). А в разі, якщо на хабарі попадуться депутати чи міністри (особи, які обіймають особливо відповідальне становище, - ред.), відповідно до чинного законодавства вони взагалі ризикують сісти на термін до 12 років.

Тобто номінально сума штрафу знижується вдвічі. Ви скажете, мовляв, зате тепер будуть конфіскувати хабарі. Варто зазначити, що на сьогодні винні в корупції топ-чиновники і так можуть попрощатися з неправедно нажитим - законодавство передбачає процедуру спеціальної конфіскації за такі правопорушення. Ось тільки похвалитись правоохоронцям у цій справі особливо нема чим.

Новини за темою

Згідно з проектом бюджету-2017, уряд розраховував отримати 10,5 мільярда гривень від спецконфіскації. На практиці ж доходи бюджету від цієї статті не вимірювалися і тисячами гривень. Єдиною великою рибою, яку вдалося зловити правоохоронним органам, стали знамениті мільярди Януковича. Та й то кажуть, що є ризик повернення через процесуальні порушення.

Який вигляд це могло б мати на практиці? Підозрюваний чиновник/депутат/міністр відкуповується узгодженою сумою, а домовленість оформлюють рішенням суду, згідно з яким підозрюваний великодушно заплатить штраф, розмір якого, як ми відзначали, знижений порівняно з чинним законодавством. Отримати ж незаконно нажите, як свідчать вітчизняні реалії, практично неможливо. Майно записується на бабусю або більш дальніх родичів. Так, приміром, один з прокурорів написав у декларації, що бабуся подарувала йому автомобіль Porshe Cayen вартістю в десятки тисяч доларів. Як свідчить практика, навіть якщо прокурор надає докази, які вказують на можливість змови, це ще нічого не гарантує. Постраждати можуть незговірливі політичні опоненти/колишні соратники, іншим же "підозрюваним" можна, як в одному вітчизняному гумористичному шоу, запропонувати антикорупційний абонемент.

Питання корупції в політичній системі законопроект не вирішує, та й навряд чи її можна викорінити повністю, адже політична корупція – це переходи політиків з фракції у фракцію в погоні за довгою гривнею/доларом/євро або за владним ресурсом, це купівля місць у виборчих списках, це окремі самовисуванці, які переходять під крило впливових народних обранців, це оплата за "правильні" запитання. Якщо говорити про проходження в парламент, то вартість вхідного квитка для висунення на окрузі від впливової політичної сили обчислюється, за неофіційними даними, сумою з шістьма нулями. В доларах США, звичайно. Це ж стосується і місць у списках. Тобто йдеться про систему, яку можна змінити тільки еволюційно, оскільки це потребує перебудови свідомості. А на це підуть роки.

Ярослав Конощук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>