banner banner banner banner

Депопуляція може стати для України набагато більшою загрозою, ніж корупція і Кремль

Відтік українців в Центральну і Східну Європу створює серйозні проблеми для України, серйозно підвищуючи перспективи демографічної кризи

Депопуляція може стати для України набагато більшою загрозою, ніж корупція і Кремль
Фото з відкритих джерел

Відтік українців в Центральну і Східну Європу створює серйозні проблеми для України, серйозно підвищуючи перспективи демографічної кризи

Оригінал на сторінці Atlantic Council

У січні чеський уряд оголосив про свої плани подвоїти щорічну квоту для трудових мігрантів з України з 9 тисяч 600 до 19 тисяч 600 осіб. Три роки тому ця квота становила всього 3 тисячі 800 осіб. Меседж з Праги гранично ясний: українським робітникам не просто раді, вони життєво важливі для економіки Чеської Республіки.

У Центральній та Східній Європі не тільки чехи прагнуть залучити більше українських мігрантів. У країнах Балтики та на Балканах національні уряди також спрощують правила на ринку зайнятості та шукають способи, як закріпити на місцях українських робітників. Багато хто активно рекрутують робочих всередині України. Білборди в різних містах країни розповідають про привабливість як сезонних робіт за кордоном, так і еміграції за спрощеною схемою. Відкрито спеціальні агентства та розпочато мультимедійні кампанії. Всі вони борються за людський ресурс — клондайк висококваліфікованої і сильно недооціненої робочої сили в Україні.

Новини за темою

Нескладно зрозуміти, чому ідея імпорту робочих настільки популярна у всьому регіоні. Центральна і Східна Європа переживають "демографічний шторм" - яма, що загрожує підірвати політичний, економічний прогрес, досягнутий за минулу чверть століття. Низькі показники народжуваності, високий рівень смертності і масштабний відтік молоді в більш багаті країни Західної Європи, створюють умови для скорочення чисельності населення. Найближчим часом у країнах регіону кількість пенсіонерів може перевищити кількість людей працездатного віку.

Новини за темою

Це явище робить регіон унікальним. За даними ООН, десять країн світу з населенням, яке найшвидше скорочується — це всі країни колишнього Східного блоку. Україна також у цьому списку поряд з Болгарією, Хорватією, Сербією, Угорщиною, Латвією, Литвою, Молдовою, Румунією та Польщею. Протягом наступних 30 років кожна з цих країн зіткнеться з перспективою скорочення чисельності населення на 15%. Експерти з демографії кажуть, що таке падіння чисельності населення — нечувано і можливо хіба що у воєнні часи.

Новини за темою

Так чому Центральна і Східна Європа звертаються до України, щоб вирішити свої демографічні проблеми? Ціна питання, професійні навички, а також близькість країн роблять українців економічно вигідними мігрантами. Економічний спад, який стався в країні після Революції гідності в 2014 році, і подальша гібридна війна з Росією сприяли посиленню існуючої економічної диспропорції між Україною та її сусідами по ЄС. В українців найнижчі середні зарплати по Європі. Тому навіть скромні доходи, пропоновані в Центральній Європі, здаються їм пристойним кушем. Географічна близькість також робить Україну привабливим варіантом - українські робітники можуть приїхати в найкоротші терміни. В українців позитивна репутація, вони вважаються високоосвіченими співробітниками і належним чином ставляться до своєї роботи.

Новини за темою

Але, можливо, найбільша комерційна перевага українських мігрантів їх культурна сумісність. Західна Європа давно звикла до ідеї закрити свої демографічні прогалини за допомогою масової імміграції з країн Африки та Азії. Але такий варіант є політично токсичним для більшості країн Центральної та Східної Європи. Виборці там не раз демонстрували, що вони негативно налаштовані до міграції не з країн Європи і не готові миритися з мультикультуралізмом. Це поширене ставлення до міграції призвело до розриву між старою і новою Європою, що, в свою чергу, стало причиною посилення конфронтації всередині ЄС і зростання популістського націоналізму в Польщі та Угорщині.

Українські мігранти виявилися "найменшим злом" для регіону, який відчайдушно потребує нових робітників, але боїться втратити свою історичну ідентичність. Українців сприймають позитивно, вони найбільш близькі в етнічному, релігійному і соціально-культурному відношенні до своїх центрально-європейських сусідів.

Новини за темою

Популярність українських мігрантів очевидна в Польщі. Польський уряд сприяв тому, щоб з 2014 року більше мільйона українців отримали дозвіл на роботу в Польщі. І це стало одним з основних напрямків польської економічної політики, що дозволяє країні підтримувати темпи економічного зростання, навіть незважаючи на брак робочої сили. Такий підхід поставив тенденцію у всьому регіоні.

Новини за темою

Але Польща також прагне отримати геополітичні вигоди від українців, виставляючи їх в якості біженців. Польські політики дуже люблять говорити про те, що ЄС повинен дякувати Варшаві за те, що поляки рятують так багато українців від російської агресії. Це позбавляє Польщу від тиску ЄС з питання прийняття сирійських біженців. Цей аргумент звучить малопереконливо для Брюсселя. Більше того, багатьох він дратує. Насправді практично ніхто з українців, які виїхали з 2014 року в Польщу, не претендує на статус біженців. Вони є економічними мігрантами, яких залучили обіцянки високих зарплат і більш яскравих перспектив. З цих же причин мільйони поляків покидають свою країну, переїжджаючи в Західну Європу.

Дискусія з приводу статусу української громади у Польщі триває. Але немає ніяких сумнівів в тому, що швидке зростання цієї спільноти трансформує польське суспільство. Сьогодні українські громади стають нормою в усіх країнах Східної та Центральної Європи. Українці вже є самою численною меншістю в Чеській Республіці. Протягом найближчого десятиліття вони будуть домінуючою нацменшиною в містах по всьому регіону.

Новини за темою

Але відтік українців в Центральну і Східну Європу створює серйозні проблеми для самої України, підвищуючи перспективи демографічної кризи.

Влада України прагне запобігти можливій катастрофі, але у неї немає способу виправити ситуацію, не закриваючи кордони. Врегулювання конфлікту на Донбасі могло б допомогти в короткостроковій перспективі знизити відтік людей, але поки рівень життя і заробітної плати в Україні не наблизиться до стандартів сусідніх європейських країн, люди будуть їхати.

Ця тенденція найсильніше вдарить по невеликих населених пунктах України. З моменту розпаду Радянського Союзу українське село зіткнулося зі стрімким відтоком населення, там як і раніше застаріла інфраструктура та відсутність економічної активності. В цих реаліях процес децентралізації не втрачає своєї актуальності.

Новини за темою

Після Майдану завдяки децентралізації у місцевих громад набагато більше доступу до державних ресурсів. Це дасть Україні шанс і дозволить заповзятливим місцевим керівникам зробити окремі райони більш привабливими для життя. Також необхідні скоординовані загальнонаціональні зусилля, щоб підтримувати місцеві громади і переконувати українців у тому, що вони можуть побудувати більш привабливе майбутнє для своїх дітей у своїй власній країні. Якісні дороги, школи, система охорони здоров'я спонукають людей створювати сім'ї і залишатися на батьківщині, навіть якщо зарплата там не така висока, як в інших містах.

У довгостроковій перспективі ніщо не завадить українцям продовжувати і далі голосувати "ногами", якщо Україна не стане більш конкурентоспроможною. Нинішня прірва між рівнем життя в Україні і рівнем життя в найбідніших країнах ЄС робить неминучим подальший відтік населення. Україна опинилася у незавидній ролі постачальника людських ресурсів для регіону, який сам прагне закрити свої демографічні проблеми. Якщо Україна не вирішить це питання в терміновому порядку, демографічна ситуація в країні погіршиться. Через кілька поколінь депопуляція може стати для України набагато більшою загрозою, ніж корупція і Кремль.

Пітер Дікінсон

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>