Департамент перевертнів. Як СБУ знущалася над героєм АТО заради обшуку в Dragon Capital

Історія Максима Авраменка, єдиної людини, яка пройшла полон "ДНР" у Донецьку, а потім полон СБУ в Києві. Це перша частина анонсованої творцем софта "Стахановець" Михайлом Яхимовичем серії матеріалів, у яких, як запевняє автор, він покаже справжнє обличчя спецслужби

Департамент перевертнів. Як СБУ знущалася над героєм АТО заради обшуку в Dragon Capital

Історія Максима Авраменка, єдиної людини, яка пройшла полон "ДНР" у Донецьку, а потім полон СБУ в Києві. Це перша частина анонсованої творцем софта "Стахановець" Михайлом Яхимовичем серії матеріалів, у яких, як запевняє автор, він покаже справжнє обличчя спецслужби

Оригінал на сайті Mirobase

У зв'язку з резонансом, який виник навколо програми Mirobase (раніше — Стахановець), та подіями, пов'язаними з обшуками в компанії Dragon Capital і "Укргазвидобування", вважаю за потрібне поділитися з громадськістю фактами, які раніше я відкладав до судового розгляду.

Як ви вже знаєте, співробітники СБУ увірвалися до вищезгаданих компаній з ордером на обшук під приводом того, що вони використовують заборонений софт, а саме Mirobase (Стахановець).

Це сталося в результаті історії, пов'язаної з полоном Максима Авраменка, справжнього героя України, учасника АТО, добровольця, який пройшов іловайський котел і провів після цього 4 місяці в полоні, в підвалі будівлі СБУ в Донецьку.

Новини за темою

Усе почалося в кінці листопада 2015 року, коли мені подзвонили на телефон, зазначений на сайті Mirobase. Чоловік представився Романом, співробітником якоїсь компанії, якій терміново потрібно запустити новий офіс, і для цього їм потрібні ноутбуки і телефони з уже встановленим на ньому переліком ПО, в тому числі, для забезпечення схоронності комерційної таємниці — там повинен був стояти Mirobase. Я відповів, що займаюся тільки софтом, а ноутбуки і телефони він може придбати самостійно, звернувшись у відповідну компанію. 1 грудня Роман передзвонив і повідомив, що вони купили (на сайті "розетка") 4 ноутбуки, 1 настільний ПК і 4 телефони на суму, як я потім дізнався, близько 60 тис. грн і заплатили одному з партнерів, через які йшов продаж софту, гроші за 8 ліцензій Mirobase. А оскільки компанія в Романа маленька і системного адміністратора свого немає, він попросив мене надіслати технічного фахівця, який би проконсультував їх з інсталяцією софта в них в офісі.

Максим Авраменко Фото з відкритих джерел

До того моменту Максим Авраменко повернувся з фронту, переживши важкі бої та полон. Як ви можете прочитати у публікаціях у ЗМІ, він здійснив геройський вчинок, сховавши від наруги прапор України.

Він шукав собі роботу, яка допомогла б йому адаптуватися до мирного життя, і я час від часу залучав його як фрілансера — технічного консультанта для допомоги клієнтам.

Отже, 1 грудня 2015 року близько 16:30 я зв'язався з Максимом і попросив під'їхати за адресою на вулиці Желябова, названою мені вищезазначеним Романом. Максим трохи напружився, оскільки був вже кінець робочого дня, а в нього на вечір були плани, але погодився зі мною, що за 30 хвилин він встигне все зробити, і в підсумку поїхав. Роман попросив, щоб у них стояв софт саме з брендом Стахановець, під яким софт продається в РФ, хоча на той момент в Україні продаж йшов під брендом Mirobase.

Авраменко приїхав за адресою, там був абсолютно порожній офіс у будівлі НДІ, в якому знаходилося близько 10 осіб, на підлозі лежали нові запечатані ноутбуки і телефони. Роман одразу почав грубо вимагати, щоб Максим роздрукував техніку і встановив на неї софт. Максим їм пояснив, що він технічний консультант, він може їм допомогти розібратися, що і як робити, але не може за них робити інсталяцію і приймати умови ліцензійної угоди, оскільки це повинен робити тільки той, хто купив ліцензію. Але Роман та інші його співробітники стали тиснути на Максима, кажучи, що вони нібито домовились зі мною, що він повинен все зробити самостійно. Максим зателефонував мені і пояснив ситуацію. Позиція нашої компанії (та й будь-якої іншої, напевно) — не працювати з людьми, які поводяться неетично, і я вирішив відмовитися від роботи з цими людьми і передав Максимові, щоб він йшов, а гроші за ліцензії ми повернемо.

І тут починають відбуватися дивні речі. Роман мені починає говорити, що він НЕ МОЖЕ відпустити Максима, що вони не дадуть йому піти, доки він не встановить їм софт. Я дзвоню Максиму, він мені пошепки каже, що ситуація схожа на провокацію СБУ, а люди, які представилися працівниками компанії-клієнта, схожі на переодягнених у цивільне працівників спецслужби. Я чув багато розповідей про подібні ситуації, але сам зіткнувся з таким уперше. Розуміючи, що виклик наряду поліції нічого не дасть, їх просто не пустять на прохідній цього НДІ під приводом слідчих дій, я почав переговори про звільнення Максима.

Це тривало 8 годин.

Весь цей час Максим перебував практично в полоні у СБУшників, вони фізично перегородили йому шлях до виходу, і мови бути не могло про те, щоб дати йому можливість хоча б повечеряти. Я в паніці дзвонив всім друзям, не розуміючи, що робити, шукав порад, але ситуація була дуже нестандартною. Роман по телефону мені пояснював абсолютно маячні ідеї про те, що нібито їхній начальник настільки злий, що якщо до ранку наступного дня софт стояти не буде, то всі вони втратять роботу, а їм треба годувати сім'ї і дітей тощо. Самі вони софт ставити не вміють і не будуть, тому Максима не випустять. Я довго пояснював, що вони не можуть змусити людину щось робити проти її волі. Лякав поліцією, пояснював, що за людину вони утримують, але все це Романа абсолютно не хвилювало. Раз за разом він мені протягом години говорив, що Максим звідти не вийде, поки не будуть виконані його умови. В якийсь момент до них приїхав той самий начальник, якого так боялися Руслан і його колеги. Вивчивши ситуацію і поговоривши зі мною по телефону, він підтвердив, що Максима будуть утримувати, "скільки потрібно".

Іноді мені вдавалося додзвонитися до Авраменка, він говорив, що він тримається і буде триматися скільки треба, що на нього тиснуть, але він не буде виконувати їхні вимоги. Нарешті, близько опівночі, після багатьох годин переговорів, ми зійшлися на тому, що Роман і його співробітники самі розпечатають телефони і ноутбуки, хтось зі співробітників Романа сам сяде за клавіатуру, а Максим буде говорити, що йому робити, щоб встановити і налаштувати софт у тій конфігурації, яка їм потрібна.

Близько першої години ночі це закінчилося, Максима відпустили. Перебуваючи в шоковому стані, ми не розуміли, що буде далі. Максим розповів, що весь цей час на нього здійснювався жорсткий моральний пресинг, ніхто його не слухав, були тільки погрози і тиск.

Новини за темою

Після цього випадку Максим зрозумів, що вороги не тільки на лінії фронту. Але там хоча б зрозуміло, хто є хто. Так і не зумівши оговтатися від пережитого, він знову пішов на фронт. Де він і перебуває наразі.

Через рік після тих подій, коли розпочалися обшуки СБУ в мене вдома і в софтових компаніях, Максим Авраменко приїхав на кілька годин до Києва, щоб мої адвокати записали відео, де він розповідає про ці події. Фрагмент викладаю тут:

Повний відеозапис буде показано в суді.

Тепер ми вже знаємо, що за поняттями СБУ це була "контрольна закупівля програмно-апаратного комплексу". Ось чому вони не хотіли встановлювати куплений софт і приймати умови ліцензії самі. Нагадаю, що відносити будь-яку програму до спеціальних технічних засобів Кабмін дозволив тільки з вересня 2016 року, до цього часу до спеціальних технічних пристроїв відноситися могли тільки фізичні пристрої. І хоча контрольна закупівля повинна імітувати реальну практику діяльності компанії, співробітники СБУ вважали і вважають інакше. У своєму рапорті вони вказали, що Максима вони відпустили о 0:05, і хоча це на годину менше, ніж було насправді, навіть у цьому випадку рапорт повинен був викликати питання — що там таке відбувалося? Чи немає в цьому всьому фальсифікації? Але коли заради потрібного їм результату співробітники СБУ можуть насильно утримувати в приміщенні та позбавляти громадян України одного з основних прав — свободи пересування, то таких питань не виникає. Взяти в полон людину, яка лише нещодавно повернулася з іншого полону (і вони знали про це), людину, яка ризикувала життям заради своєї країни і якій лише кілька місяців тому із вдячністю потиснув руку президент України — для них це цілком прийнятно.

Тоді, в грудні 2015-го, ми й гадки не мали, чим ця сфальсифікована закупівля обернеться для нас, для наших родин, для нашого бізнесу, для бізнесу наших партнерів і клієнтів, і в підсумку — репутації країни.

У наступній частині я розповім про те, як СБУ здійснювала експертизу цих телефонів і ноутбуків з нашим софтом, які вони отримали внаслідок знущань над людиною, чийого мізинця вони не варті всі разом. І як цю експертизу в результаті використовували для наїзду на Dragon Capital і "Укргазвидобування".

P.S. Цей підрозділ СБУ називається "Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки". Від цієї абревіатури — ДКІБ — вже третій рік здригається будь-який айті-підприємець в Україні. Ми його називаємо "Департамент перевертнів". Вони приходять, забирають всю вашу техніку, і повернути нормальним шляхом її назад у вас шансів приблизно 0%. Наприклад, iPad моєї дитини, куди принципово не може бути встановлена жодна програма, написана для Windows (у тому числі Mirobase), проходить експертизу в цих хлопців вже 7-й місяць. Але це не головне, матеріальні втрати можна пережити. Але те, що ці люди ламають долі, — ось це реальна "зрада", і хтось за неї повинен відповісти.

Михайло Яхимович

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...