Декларування активів фізичних осіб: Як депутати пропонують обмежувати населення

Декларування активів фізичних осіб: Як депутати пропонують обмежувати населення
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Нинішня влада вже цілком чітко розставила пріоритети: фіскальний тиск на малий бізнес, посилення "верифікації" субсидій. Тепер на черзі і доходи простих українців, а також все те, що вони побудували і облаштували в буремні 90-ті та нульові роки, природно, не сплачуючи податки.

У парламенті зареєстрований законопроект №1183 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо добровільного одноразового декларування активів фізичних осіб".

Передбачається, що вже в наступному році, з 1 січня по 31 травня 2020 року в Україні буде проведено одноразове декларування доходів та майнових активів населення. Після завершення сеансу загального стриптизу держава застосує принцип "хто не заховався, я не винен".

Новини за темою

І якщо хтось ще думає, що обмежиться легким оголенням, то він глибоко помиляється – планується все в стилі "хард".

Отже, з січня по травень наступного року фізичні особи зможуть подати в державну податкову службу одноразові декларації, в яких будуть вказані наступні активи, що їм належать:

валютні цінності;

цінні папери;

рухоме і нерухоме майно;

об'єкти незавершеного будівництва;

частки (паї) у майні юридичних осіб;

інші майнові та нематеріальні активи в Україні і за кордоном;

розмір доходу або його частини, з яких раніше не був сплачений податок на доходи фізичних осіб і який виступив фінансовим джерелом покупки активів і який не був раніше задекларований і щодо якого немає інформації про джерело його походження.

Тобто механізм приблизно наступний. Наприклад, у людини є квартира вартістю два мільйони гривень, машина на п'ятсот тисяч, депозит в банку на двісті, ОВДП на триста і частка в бізнесі на мільйон.

Все це підсумовується і порівнюється з реально задекларованими доходами, що такий громадянин отримав за період особистого "збагачення". Різниця в сумах – це і є незадекларована частину доходу.

За добровільне декларування – ніякої відповідальності за "нажите непосильною працею" фізична особа нести не буде. Але! Просто так держава від нього не відстане. Доведеться заплатити 9% з тієї самої суми незадекларованих доходів.

Враховуючи, що у нас велика частина населення "сидить" на мінімалці, різниця між активами і легальними доходами вийде не слабка. Для трудових мігрантів та осіб, які працюють на аутсорсингу, і зовсім почнеться веселуха. Всі їх "хатинки" і "паркани в три метри" можуть обкласти 9%.

Хто не задекларує своє майно і не заплатить – той потрапляє в систему обов'язкового моніторингу з боку держави. Все, що вже є на 31 грудня 2019 року в реєстрах рухомого та нерухомого майна, а також у реєстрах Мін'юсту щодо володіння частками в юридичних особах – автоматично стає задекларованим.

Плюс, кожному українцю буде дозволено мати "на автоматі" один мільйон гривень готівкових або безготівкових коштів. Це такий подарунок з боку влади – мовляв, не дозволяємо розповідати складні історії про перший мільйон.

Як водиться, законодавці (вони ж "Слуги народу") посилаються на народний досвід, правда не наш, а італійський, бельгійський і швейцарський. Ну, їм видніше.  

Зазвичай в Україні сувора нещадність законів компенсується їх тотальним невиконанням, при чому як на макро так і на мікрорівні. Але тут фіскальна голка виявилася на рідкість "прохідна". Як тільки завершиться період добровільного одноразового декларування, держава запроваджує механізм постійного моніторингу витрат і доходів фізичних осіб на предмет їх відповідності.

Модель "Великого брата" розпочинає роботу з 1 травня 2021 року і буде охоплювати всі покупки фізичних осіб, вчинені населенням з 1 січня 2020-го, на суму понад 150 тисяч гривень. Сумарні витрати будуть порівнюватися з офіційно задекларованими доходами і параметрами так званої "нульової декларації", про яку йшлося вище.

Якщо фізична особа не заповнювала одноразову декларацію, то в якості нульового старту по доходах у нього буде лише згаданий мільйон гривень.

Що це означає на практиці. Якщо у когось є бажання в майбутньому купувати нерухомість, автомобілі, цінні папери, зберігати гроші у банку і вкладати інвестиції в бізнес, то така людина вже зараз повинна співвіднести свої цілі з майбутніми легальними доходами, так як в іншому випадку у неї буде "трамплін" лише в розмірі мільйона гривень.

Якщо старту в розмірі "лимона" і майбутніх легальних доходів не вистачить – доведеться платити податки на суму перевищення витрат за ставкою 18%, плюс 1,5% - військовий збір. Можна, звичайно, зробити заділ по доходах в нульову декларацію і заплатити 9%. Економія складе ті ж 9%, плюс військовий збір, якщо його до того часу не скасують.

Очевидно, що дана норма не стосуватиметься значної частини населення, а лише тих, хто інвестує в нерухомість, бізнес або вкладає в банківську систему більш ніж 1 млн грн на рік і при цьому не може підтвердити суми витрат офіційними доходами. Це та група населення, яка:

частину доходів отримує в сірому і/чи тіньовому бізнесі;

розбагатіла в колишні роки;

трудові мігранти і члени їх сімей;

працівники на аутсорсингу, продавці хенд-мейд і т. д.

Відсікання цих груп від можливості витрачати свої гроші найбільше вдарить по ринку нерухомості, банківській системі та істотно скоротить приплив грошей трудових мігрантів у країну (вони почнуть інвестувати там, де їм раді – у тій же Польщі та інших країнах, де за покупку нерухомості видають дозвіл на проживання і навіть повноцінні паспорти).

Новини за темою

Звичайно приємно "впихати" Сорочинський ярмарок у формат акуратного магазинчика в Цюріху або розтягувати "запорожець" до розміру "Мерседеса", але виглядає все це словами ослика Іа як: "Жалюгідне видовище… Несамовите видовище… Кошмар".

Якщо дискутувати про принципи, цілі і стратегію, то чесним було б почати будувати Швейцарію не з тих, хто заробив перший мільйон у гривнях, а з тих, хто урвав перший мільярд у доларах. Мова йде про компенсацію, яку держава могла б отримати у вигляді частини капіталізації раніше приватизованих активів.

Дана модель була застосована лейбористами уряду Тоні Блера в 1997 році. У 80-х роках минулого століття уряд консерваторів Маргарет Тетчер проповідував ідею тотальної приватизації державних активів, у першу чергу енергетичних, інфраструктурних об'єктів та комунальних підприємств.

Всі ці активи були розпродані за безцінь і в 90-х роках утворилася колосальна різниця між ціною, яку за них заплатили приватні власники і ринковою капіталізацією. Таким чином, гігантський дохід у розмірі понад 100 млрд фунтів стерлінгів був буквально "надутий" повітрям.

Уряд Тоні Блера розробив спеціальну методику оподаткування. Був розрахований коефіцієнт: дев'ятиразовий P/E  (відношення ринкової вартості акції до річного прибутку, нарахованого на акцію). По цьому коефіцієнту були відібрані "надуті" бізнеси. 

Формула розрахунку податку полягала в наступному: середній прибуток за чотири роки після приватизації, помножений на дев'ять років і на ставку самого податку windfall tax (23%). Під "роздачу" потрапили компанії у сфері телекомунікацій, транспорту, енергетичного комплексу, водопостачання. В основному це були, як сказали б у нас – "обленерго", "облгази" і водоканали. 

У результаті було залучено до державного бюджету 5 млрд фунтів стерлінгів, які були спрямовані на фінансування "Нового курсу" уряду, програм соціального забезпечення населення, в тому числі, пов'язаних зі створенням нових робочих місць, на інвестиції держави в систему освіти і науки.

За рахунок інвестицій отримав промисловий розвиток навчальний центр Learndirect, який готує інженерні і робочі кадри і здійснює професійну перепідготовку персоналу.

"Податок на вітер для енергетичних компаній" став і хорошим інструментом для обмеження їх апетитів в майбутньому: відтепер, як тільки тарифи на енергоносії для населення і комунальні платежі піднімаються більше ніж на 10%, в англійському уряді одразу згадують про windfall tax і підвищення дивним чином відкладається…

Але ми не в Англії, а в Україні, а тут щипати населення і трудових мігрантів – набагато приємніше, ніж змушувати олігархів платити за рахунками. М'яка трансформація "лібералів" у звичайних "щипачів"…

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>