banner banner banner banner

Дефіцит платіжного балансу України впав до нуля. Що це означає?

Фактично зараз Україна має тільки одне джерело валюти – це кредити МВФ та гроші від ЄС і Світового банку, які отримує уряд України

Дефіцит платіжного балансу України впав до нуля. Що це означає?
zn.ua

Фактично зараз Україна має тільки одне джерело валюти – це кредити МВФ та гроші від ЄС і Світового банку, які отримує уряд України

Немає такого поняття, як "дно падіння" платіжного балансу, але в даній ситуації можна дійсно сказати, що платіжний баланс України досяг свого "дна". За підсумками 9 місяців 2015 року дефіцит платіжного балансу становив лише 1 млн дол. Іншими словами, сума валюти, яка пішла з України за десять місяців, фактично дорівнює сумі отриманої валюти. Можна сказати, ідеальна рівновага. Хоча краще, коли спостерігається не така рівновага, а профіцит платіжного балансу, так як в цьому випадку спостерігається найбільша позитивна тенденція, коли валюти в країну надходить більше, ніж йде з країни. Саме до цього профіциту платіжного балансу України і треба прагнути, щоб не було проблем з валютою. А поки що НБУ і уряд України зміг добитися, щоб валюти менше йшло з України, ніж приходило.

Якщо згадати історію, то за підсумками 9 місяців 2014 року дефіцит платіжного балансу 4,9 млрд дол., а ось за 9 місяців 2013 року якраз бажаний профіцит платіжного балансу 1,5 млрд дол.

А тепер найцікавіше запитання: як же вийшов в Україні цей майже нульовий дефіцит і що буде далі?

На даний момент експорт та імпорт України падає практично синхронно. За 9 місяців 2015 року було отриманої експортної виручки 35,2 млрд дол., а витрачено валюти на закупівлю імпорту 35,6 млрд дол. Вийшло сальдо зовнішньої торгівлі всього мінус 441 млн дол. за 9 місяців 2015 року. Це дуже мало, якщо згадати, що за 9 місяців 2014 року це сальдо було мінус 3 млрд дол., а за 9 місяців 2013 року 10,8 млрд дол. Зрозуміло, що в 2013 році економіка України працювала на повну потужність і багато купували - і імпортних енергетичних ресурсів, і побутової техніки, і автомобілів. Зараз же імпорт стиснули до мінімуму, хоча і експорт теж впав дуже істотно. Але в результаті суттєво зменшили дефіцит зовнішньої торгівлі. Багато в чому ця справа пов'язана з тим, що НБУ з березня 2015 року фактично в ручному режимі продає валюту імпортерам і дуже часто забороняє їм купувати валюту на міжбанківському валютному ринку.

Фактично НБУ в ручному режимі регулює продаж валюти імпортерами, але при цьому аналізує й обсяги надходження валюти від експортерів. В результаті, якщо подивитися результати купівлі-продажу валюти під зовнішньоекономічні контракти за вересень 2015 року, то там сальдо плюс 25 млн дол. Вийшло, що НБУ фактично дозволив купити валюти імпортерам майже стільки, скільки прийшло валюти від експортерів. Чітке балансування руху валюти. Біда тільки одна. Такого роду ручне управління продажу валюти імпортерам змушує частину бізнесу активно йти в "тіньову економіку" і оплачувати покупку товарів за кордоном за "сірими схемами", а частина бізнесу просто зупиняється і закривається. Тому падіння ВВП цього року в Україні частково пов'язане і з цим ефектом від ручного управління купівлею-продажем валюти для експортерів та імпортерів. Будь-яка заборона або обмеження завжди має свій "скелет у шафі".

Новини за темою

Але якщо із зовнішньою торгівлею все зрозуміло, що стосується фінансового рахунку платіжного балансу України, то тут також виявляється цікава тенденція. У фінансовому рахунку відображається рух грошей, які завжди люблять називати гарним словом "інвестиції". І ось тут вийшло дуже цікаво. Згідно з платіжним балансом за 9 місяців 2015 року, уряд України залучив зарубіжних інвестицій на суму 6 млрд дол. З цієї суми 5,3 млрд дол. - це кредити МВФ. Але частину цих грошей довелося віддати на погашення інших державних боргів, тому залишилося 3,3 млрд дол., які уряд України міг використовувати для фінансування інших видатків. І це було дуже до речі. Так як в той час, коли уряд України залучає іноземні інвестиції, приватний сектор, навпаки, віддає гроші нерезидентам, хоча формально він теж приваблює закордонні інвестиції.

Ось, наприклад, за 9 місяців 2015 року в банківський сектор надійшло 1,6 млрд дол. прямих зарубіжних інвестицій, це, в основному, збільшення капіталів українських банків з боку інвесторів з ЄС і Росії. Але в той же момент банки погасили старі валютні кредити, які вони раніше отримали від своїх закордонних "мамок" на суму 2 млрд дол. Виходить, що залучення прямих зарубіжних інвестицій, про які зараз так багато говорять, взагалі не працює. Одні гроші приходять, а інші йдуть. Десь так і виходить, тому, коли НБУ і МВФ розповідають про рекапіталізацію банків за рахунок грошей нерезидентів, вони багато в чому лукавлять або не помічають цієї звичайної гри з цифрами. Тому що реально валюти в Україні від цієї рекапіталізації не збільшується, і дефіцит валюти як був гострою проблемою, так і залишається. Те ж саме і з виробничими компаніями: вони залучили прямих зарубіжних інвестицій на суму 600 млн дол., а погасили старих кредитів нерезидентам на суму 1,9 млрд дол. Але тут ще одна проблема, яка знову-таки пов'язана з ручним управлінням валютним ринком і забороною на продаж валюти імпортерами. За 9 місяців 2015 року товарні зарубіжні кредити зменшилися не більше ніж на 1 млрд дол. У попередні роки, коли бізнес нормально працював, обсяги зарубіжних товарних кредитів тільки росли, і росли на мільярди, а тепер зменшуються. Це означає, що бізнес просто згортає свою діяльність або масово йде у "тінь".

Новини за темою

Якщо просто порівняти, за 9 місяців 2015 року сальдо фінансового рахунку склало всього мінус 457 млн дол., і це при тому, що Україна за цей час взяла в борг у МВФ 5,3 млрд дол. За 9 місяців 2013 року сальдо фінансового рахунку плюс 13 млрд дол., у той час як Україна виплатила МВФ кредитів на суму 4 млрд дол. У 2013 році уряд України взяв в борг валюти лише 1,7 млрд дол., а 11,3 млрд дол. - це валюта, яка надійшла в Україну у вигляді інвестицій від нерезидентів для банків і українських компаній. За десять місяців 2013 року прямих зарубіжних інвестицій було близько 3 млрд дол., плюс товарних кредитів на суму понад 2 млрд дол., і ще різного роду кредитів на розвиток бізнесу від нерезидентів на суму понад 6 млрд дол.

Так, дійсно, можна за рахунок жорсткого регулювання валютного ринку фактично збалансувати продаж та покупку валюти експортерами та імпортерами, можна до мінімуму обмежити рух валюти за кордон з боку банків і компаній, але тоді з'являється нова проблема – бізнес згортається. Те, що сталося в Україні. Фактично зараз Україна має тільки одне джерело валюти – це кредити МВФ та гроші від ЄС і Світового банку, які отримує уряд України. Але при цьому немає справжніх закордонних інвестицій, бізнес намагається втекти з України. Це не може тривати вічно. Потрібно запускати економіку, без цього ніякі кредити МВФ Україні не допоможуть. Всі ці розмови, що програма кредитування МВФ буде стимулювати приплив валюти в Україну, виявилися помилковими, і платіжний баланс України це чітко показує. Якраз саме програма кредитування МВФ та їхні поради призвели до того, що платіжний баланс України зробили, як хотів МВФ, але результат виявився сумним. Ось така вийшла математика. А ви ще кажете, що вони нічого не знають і не бачать.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>