Давайте підвищимо тарифи ЖКГ не на 60%, а на 160%. Перемога близько!

Сама ідея реформування ЖКГ логічна, і реформа тут потрібна, але так, як її реалізували в Україні, – це скоріше знущання, ніж реальна реформа

Давайте підвищимо тарифи ЖКГ не на 60%, а на 160%. Перемога близько!
Фото з відкритих джерел

Сама ідея реформування ЖКГ логічна, і реформа тут потрібна, але так, як її реалізували в Україні, – це скоріше знущання, ніж реальна реформа

Знову почалися розмови про те, що тарифи ЖКГ низькі та їх потрібно підвищувати. Для більшої переконливості наша влада почала посилатися на "поганого хлопця" МВФ, який змушує їх це зробити, а от вони не хочуть. Насправді МВФ не вимагає підвищення тарифів ЖКГ, він вимагає менше красти грошей з держбюджету через енергетичні держмонополії. Але підвищення тарифів ЖКГ – це набагато красивіше.

Кожному жителеві України зрозуміло, що тарифи ЖКГ в Україні аномальні. Всі ці розмови про те, що до 2014 року тарифи були не обґрунтовані економічно, і тому була корупція, смішні, тому що зараз корупція в енергетичному секторі та розкрадання грошей з держбюджету за енергосхемами тільки зросли. Але при цьому якість послуг ЖКГ впала до критичного рівня, а проблеми наростають як сніжний ком.

Новини за темою

Зрозуміло, що ні президент України, ні прем'єр, а тим більше незалежні експерти ніколи не скажуть чи радше не звернуть уваги на те, що борги населення з оплати тарифів ЖКГ досягли критичної точки. На 1 лютого 2018 року загальна сума боргів населення з оплати тарифів ЖКГ склала 36,9 млрд грн. За всю історію України ніколи не було такої великої суми боргів за тарифами ЖКГ. За січень 2018 року близько 32% платіжок ЖКГ не були оплачені. Це теж рекорд. Як правило, населення не оплачує 10-15% поточних платежів ЖКГ. І це ще без субсидій ЖКГ.

На 1 лютого 2018 року близько 42% домогосподарств України отримують субсидії ЖКГ. Це не просто багато, це ненормально багато. У нормальній країні частка осіб, які отримують субсидії ЖКГ, не перевищує 10%. Коли ж майже половина сімей не може оплачувати тарифи ЖКГ, це один з найбільш чітких показників того, що субсидії ЖКГ провалилися. До речі. Борги по субсидіях ЖКГ вже 30 млрд грн. Виходить, що субсидії ЖКГ ростуть швидше за рахунок боргів, які знову потрібно буде перекривати за рахунок держбюджету. Тут вже точно без корупції не вийде.

Сама ідея реформування ЖКГ логічна, і реформа тут потрібна, але так, як її реалізували в Україні, – це скоріше знущання, ніж реальна реформа. Передбачалося, що головною реформою ЖКГ буде ліквідація монополізму на ринку ЖКГ і створення конкурентних умов, щось на зразок ситуації в мобільному зв'язку, де є невелика, але конкуренція, і де справді можна заощадити і є вигода від вибору оператора мобільного зв'язку. Передбачалося, що такий же вибір і серед операторів послуг ЖКГ. У цьому випадку, дійсно, можна використовувати ринкові тарифи ЖКГ. Але замість цього залишили монополістів. Держбюджет через субсидії ЖКГ продовжує дотувати НАК "Нафтогаз". Корупція зашкалює. А тарифи ЖКГ зробили для України неадекватними з точки зору доходів населення. В результаті велика частина населення України не може оплачувати тарифи ЖКГ, а інша частина просто не платить за цими тарифами.

Новини за темою

Що далі? А далі глухий кут або швидше колапс у сфері ЖКГ. Для вирішення цієї проблеми потрібно негайно знизити тарифи ЖКГ. Іншими словами, при розрахунку тарифів ЖКГ для населення і особливо газу брати за основу не імпортну ціну на газ, а ціну на газ, видобутий в Україні. Тим більше що свого видобутку природного газу Україні вистачить для побутового споживання, а ось промисловість нехай купує імпортний газ, тим більше, що зараз так і відбувається. В результаті цієї реформи тарифи на газ і на інші послуги ЖКГ знизяться принаймні вдвічі. Це зменшить суми боргів за тарифами ЖКГ і не потрібно буде так багато субсидій ЖКГ. Рішення проблеми більш ніж зрозуміле і логічне. Але це зрозуміло нам, а не керівництву країни. Поки влада буде "заробляти" на завищених тарифах ЖКГ, не можна очікувати нормальної роботи системи ЖКГ і нормальних тарифів. Корупція тепер уже перейшла на вищий державний рівень і стала основою управління економікою України.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів