Чим Україна може замінити втрату експорту на ринках СНД?

Україні складно нарощувати обсяги експорту продуктів харчування до ЄС. У цьому напрямку можна тільки збільшити експорт лісу і залізної руди. Що ж стосується експорту зерна та інших продуктів харчування, Україну може врятувати тільки Азія

Чим Україна може замінити втрату експорту на ринках СНД?
Фото з відкритих джерел

Україні складно нарощувати обсяги експорту продуктів харчування до ЄС. У цьому напрямку можна тільки збільшити експорт лісу і залізної руди. Що ж стосується експорту зерна та інших продуктів харчування, Україну може врятувати тільки Азія

Останні дані НБУ про експорт товарів з України за десять місяців 2016 року радості не принесли. Як і слід було очікувати, чергове падіння експорту. Всього було продано товарів на суму 26,7 млрд дол., це на 8% менше, ніж минулого року. І це при тому, що експорт України до ЄС за десять місяців 2016 року зріс на 1,1%. Але в інші країни впав, і перш за все до країн СНД – майже на 26%. Взагалі, якщо порівняти експорт України у поточному році і в 2013 році, то порівняння виходить сумним. За десять місяців 2013 року експорт товарів з України був на рівні 48,5 млрд дол. Падіння майже в 2 рази. Це жорсткий удар по нашій економіці. Тому і стоїть завдання зараз перед Україною постаратися знизити втрати і хоча б частково відновити експорт України.

Новини за темою

І цей, і попередні роки чітко показали, що Україна розриває торговельні зв'язки з країнами СНД. Це багато в чому пов'язано з торговою війною, яку Росія розгорнула проти України, і, швидше за все, в найближчі роки ця війна не припиниться. Занадто завищені амбіції з обох сторін. Як результат, потрібно вибудовувати нову модель експорту України без СНД або з мінімальною присутністю в СНД.

Невеликий відступ. Формально Білорусь і Казахстан готові торгувати з Україною і торгують. Але вони не здатні замінити Росію у плані постачання. Тому розвивати торгівлю з Білоруссю і Казахстаном Україна і далі буде, але не варто будувати великих планів. Тим більше що постачання товарів в той же Казахстан йдуть через Росію, а це створює ризики для українських експортерів, оскільки Росія в будь-який момент може заборонити або обмежити такого роду перевезення, і торгівля з Середньою Азією може бути втрачена. Так що країни СНД - це вже історія. Хоча суперечки про те, можна чи не можна повернути українські товари на ринки СНД, будуть вестися довго.

За підсумками десяти місяців 2016 року близько 32% усього експорту України припадає на ЄС. У 2013 році цей показник був лише 22%. Хоча при цьому загальний обсяг експорту України до ЄС порівняно з 2013 роком впав майже на 25%. Частка зросла також і за рахунок падіння експорту в інші регіони, а не за рахунок зростання експорту до ЄС. На поточний момент Україна максимально вичавила, що могла, із асоціації з ЄС. Збільшилися поставки кукурудзи та соняшникової олії. Більше стали поставляти до ЄС лісоматеріалів. Розширили сферу поставок залізної руди. Тепер нашу руду купує не тільки Польща, але й Німеччина. Традиційно багато Україна продає феросплавів і чавуну до Італії. Хоча попит на метал зараз впав у всьому світі, і експорт металу з України за десять місяців впав на 16% порівняно з минулим роком.

Новини за темою

Потрібно прийняти як реальність, що для України головним видом експорту стає аграрна продукція та продукти харчування. За десять місяців 2016 року близько 44% всього експорту України вже склали продукти харчування, і, швидше за все, за підсумками поточного року і в майбутньому експорт продуктів харчування з України буде понад 50% від загального експорту країни. Експорт металу, а тим більше експорт продукції машинобудування і хімії відходить на задній план, і на нього не варто робити ставку. Зараз для України важливо розвивати або навіть захоплювати нові ринки збуту аграрної продукції, розвивати експорт лісу і лісоматеріалів, залізної руди. Саме ці українські товари зараз можуть знайти попит у світі. І це не обов'язково ЄС. Тим більше що сам ЄС - найбільший у світі експортер пшениці і м'яса птиці. Тут ЄС конкурент України в експорті продуктів харчування. А США конкурент України в експорті кукурудзи і м'яса. Світовий ринок жорсткий, і конкурентів ніхто не любить.

Україні складно нарощувати обсяги експорту продуктів харчування в ЄС. У цьому напрямку можна тільки збільшити експорт лісу і залізної руди. Що ж стосується експорту зерна та інших продуктів харчування, Україну може врятувати лише Азія. А це, насамперед, ринки Китаю та Індії. Ці країни мають хороші ділові зв'язки з Україною, і останнім часом українські експортери все більше і більше продають продукцію в ці країни. Але, крім цих країн, Україна вийшла на ринки Бангладешу, Таїланду, Індонезії, Південної Кореї. Це досить-таки перспективні ринки для збуту українського зерна. Було б добре, щоб з цими країнами уряд України уклав взаємовигідні договори про сприяння експорту українського зерна. Це дало б новий імпульс для українського експорту. І не тільки зерна. До цих країн Україна постачає соняшникову олію, сухе молоко, м'ясо птиці та яйця. Люди завжди хочуть їсти, а Україна може нагодувати.

Новини за темою

І, звичайно, країни Близького Сходу, такі як Туреччина, Ірак, Йорданія, Саудівська Аравія, а останнім часом і Іран. Ці країни завжди добре купували українські продукти харчування і метал. Якщо ціни на нафту будуть рости, то це може стимулювати і купівлю більшої кількості українських товарів. В даному випадку для України, як і для арабських нафтовидобувних країн, вигідно, щоб ціни на нафту зростали. Це надія України на зростання експорту в ці країни.

Український експорт і економіка трансформуються. І цей процес, може, не такий помітний відразу, але він йде, і, швидше за все, найближчим часом експорт України може зростати за рахунок повної переорієнтації на аграрний ринок і згортання неперспективних сфер експорту, таких як машинобудування або продукція хімічної та металургійної промисловості. Потрібно завжди правильно вгадати світовий тренд, і тоді можна одержати максимум користі для українського експорту. Так що в майбутньому можна буде забути про ринки СНД і торгівлю з цими країнами. Для України тепер головними стають ЄС та Азія.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>