Чим обернеться для ЄС перемога Орбана на парламентських виборах в Угорщині?

Новий виток загострень між Будапештом і Брюсселем може початися вже найближчим часом, оскільки уряд Орбана має намір закрити неурядові організації, які втручаються в політику, насамперед ті, які фінансує Джордж Сорос

Чим обернеться для ЄС перемога Орбана на парламентських виборах в Угорщині?
Віктор Орбан Reuters

Дмитро Добров

Історик-сходознавець, фахівець з міжнародних відносин

Новий виток загострень між Будапештом і Брюсселем може початися вже найближчим часом, оскільки уряд Орбана має намір закрити неурядові організації, які втручаються в політику, насамперед ті, які фінансує Джордж Сорос

Оригінал на сайті ИноСМИ

Переконлива перемога Віктора Орбана на парламентських виборах в Угорщині викликала сум'яття в неоліберальній Європі. В основних західноєвропейських ЗМІ цю перемогу подають як "несподівану" і навіть "протиприродна", однак факти говорять про зворотне. Ніколи ще за останні 15 років демократичні вибори в Угорщині не відбувалися за такої високої явки виборців (близько 70%). Правонаціоналістична коаліція (партія "Фідес" та Християнсько-демократична народна партія) отримала 48,5% голосів, що забезпечує їй необхідна більшість у дві третини парламентських місць (133 199).

Новини за темою

На думку угорського уряду, це своєрідний рекорд, оскільки "Фідес" стала першою партією в посткомуністичній історії Угорщини, яка змогла перемогти на виборах тричі поспіль. Друге місце — у праворадикальної партії "Йоббік", яка набрала близько 20% голосів. Це вважається невдалим результатом для "Йоббіка", проте загалом праві та націоналістичні партії Угорщини отримали на минулих виборах майже 70% голосів виборців, що є серйозним індикатором настроїв не лише Угорщини, а й усієї Центральної Європи.

Помітна поразка ліберальної проєвропейської опозиції в Угорщині (соціалісти — 12,3%, "зелені" — 5,55%). Це говорить про те, що проєвропейська ліберальна опозиція стає маргінальною силою, яка зберігає електоральну базу лише в певних районах великих міст, насамперед у Будапешті. Маргіналізація лібералів і "прогресистів", зазначають спостерігачі, проявляється як тенденція всюди — у тому числі у країнах Західної Європи і Росії.

Одночасно зростає число прихильників "національного відродження". Ця тенденція докорінно суперечить ультраліберальній ідеології Брюсселя, який вважає народи і держави Європи лише матеріалом для будівництва наднаціональної європейської імперії. Тепер, на думку аналітиків, Єврокомісії буде надзвичайно складно здійснювати штрафні заходи щодо уряду Орбана, оскільки така широка підтримка виборців дає йому великий запас міцності на найближчі роки.

Новий виток загострень між Будапештом і Брюсселем може початися вже в найближчі тижні, оскільки уряд Орбана має намір закрити неурядові організації, які втручаються в політику, насамперед ті, які фінансує Джордж Сорос. Перший удар, як очікується, припаде по "кузні ліберальних кадрів" — Центрально-Європейському університету, який був заснований Соросом ще на початку 90-х років. Дуже ймовірно, що влада продовжить обмежувати діяльність ЗМІ, що належать мільярдеру Лайошу Симиске, колишньому соратнику Орбана, який перейшов на бік його політичних супротивників. Євросоюз і ОБСЄ у зв'язку з цим вже критикують "значне зниження плюралізму" в угорській пресі.

Орбан побудував свою виборчу кампанію на темі боротьби з нелегальною міграцією, яка є, на його думку, головним фактором нестабільності в Угорщині та Європі. Він не побоявся взяти на озброєння теорії змови, які використовували досі лише праві радикали. Згідно з цими теоріями, Брюссель і ООН поставили завдання заміщення корінного населення Центральної Європи мігрантами з Близького Сходу та Африки, щоб привести на світ нову "мультикультурну" спільність, що нагадує створений в Радянському Союзі соціальний конструкт під назвою "радянський народ".

Новини за темою

Навіть ідеологічні противники визнають, що Орбан — талановитий політик, що осідлав коника, – тему, яка стала головною в європейській політиці останніх років. І тому, незважаючи на звинувачення в корупції і поганому менеджменті, люди голосують за нього, бо він зможе захистити їх від зовнішніх (мігрантів і Брюсселя) і внутрішніх (циган) загроз. На користь Орбана зіграло й те, що угорська економіка показувала в останні роки непогані результати, що підтверджують німецькі інвестори, котрі оцінили перспективний угорський ринок.

Слід визнати, що ЄС і лідери Західної Європи недостатньо роблять, щоб розвіяти звинувачення Орбана, швидше навпаки. В уряді ФРН ліберальне крило на чолі з Ангелою Меркель досі намагається проштовхнути ідею, що "іслам належить Німеччині", а також нав'язати плани з возз'єднання мігрантських сімей, що може привести до чергового масового напливу біженців з країн Азії і Африки. Проти цього різко виступає баварський Християнсько-соціальний союз, що також входить в правлячу коаліцію. Це говорить про те, що в Центральній Європі формується антимігрантський консервативний блок, до якого належать Баварія, Австрія, Угорщина, Чехія, Словаччина і Польща.

Однак перемогу Орбана вітають не тільки в Центральній Європі, його вже привітали основні правопопулістські партії країн — засновників Євросоюзу. Лідер французького Національного фронту Марін ле Пен заявила, що угорці знову відкинули неоліберальні цінності Брюсселя і заохочувану їм масову імміграцію. Це означає, що національні сили Європи можуть перемогти на наступних виборах в Європарламент в 2019 році. Свою солідарність з Орбаном висловили депутати "Альтернативи для Німеччини", представники правих партій Італії та Нідерландів.

Переважна більшість пересічних читачів німецькомовної преси оцінюють перемогу Орбана позитивно. Найчастіше зустрічаються такі вислови: "Перемога Орбана — ляпас Меркель і Євросоюзу"; "Народ Угорщини сказав своє слово, і це добре"; "Перемога Орбана — удар по планах Макрона і Меркель, але насамперед по міграційній політиці німецького уряду"; "Євросоюз розширився на Схід під тиском США і Великобританії, і ось тепер отримав "гідну відповідь"; "Якщо в країні 70% виборців голосує за праві та націоналістичні партії, то це вже не тенденція, а факт".

На думку більшості європейських оглядачів, конфронтація Орбана з Європейським союзом буде все більш запеклою. Угорський прем'єр домагається реформування ЄС, ослаблення — аж до скасування — його регулювальних і політичних функцій. Практично Євросоюз повинен повернутися до своєї первісної ролі — спільного ринку. У просуванні цієї концепції Віктор Орбан розраховує на підтримку всіх національно-консервативних сил Європи. Звісно, Брюссель ні на яке ослаблення своїх повноважень не погодиться.

Дмитро Добров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів