Чиї гармати кращі: американські чи російські?

США і Росія збільшують військові витрати та модернізують свої армії. Відповідно, удосконалюються і модернізуються артилерійські системи, але у кожної з них є свої сильні та слабкі сторони

Чиї гармати кращі: американські чи російські?
З відкритих джерел

США і Росія збільшують військові витрати та модернізують свої армії. Відповідно, удосконалюються і модернізуються артилерійські системи, але у кожної з них є свої сильні та слабкі сторони

Оригінал на сторінці The National Interest

Артилерію завжди вважали основною ударною силою в сухопутному бою. Сполучені Штати і Росія збільшують військові витрати, починаючи новий цикл модернізації своїх армій, і в цих умовах удосконалюються та модернізуються артилерійські системи. Новітня американська система — це самохідна артилерійська установка M109A7 калібру 155 міліметрів, яка поступово прийде на зміну системі M109A6 "Паладин", яка є основою американської самохідної артилерії. У російських сухопутних військах на озброєнні досі перебуває 152-мм самохідна гаубиця 2С3, хоча її серйозно потіснила більш сучасна система 2С19 і її модернізовані варіанти 2С19М1, 2С19М2 та 2С33. Але на відміну від США, у Росії є значна кількість легких і середніх самохідних артилерійських установок, як-от 122-мм 2С1 та 120-мм 2С34. Але чим відрізняються ці системи? Що американські установки вміють робити краще за російські, і навпаки?

Новини за темою

M109A6 "Паладин" становить основу американської самохідної артилерії. У САУ М109 багато варіантів, але в основі своїй це все та сама гармата, що заряджається вручну, зі спусковим шнуром. З цієї причини скорострільність у М109А6 при тривалому веденні вогню становить усього один постріл за три хвилини. Головне удосконалення M109A6 порівняно з попередніми моделями — це робота в мережі на полі бою і можливість швидко ухвалювати рішення щодо ведення вогню після зупинки, щоб після здійснення пострілів відразу покинути позицію для уникнення ураження вогнем противника. Це надійна й точна система, але за вогневою міццю її перевершують і російські, і європейські, й азійські артилерійські установки.

M109A6 "Паладін" З відкритих джерел

M109A7 покликана виправити такий стан речей. За назвою це черговий варіант САУ М109, проте в ньому використовується абсолютно нове шасі і башта. Є автомат заряджання, що дозволив збільшити бойову скорострільність при тривалій стрільбі до одного пострілу за хвилину, а максимальну скорострільність - до чотирьох пострілів за хвилину. У цієї САУ є й інші удосконалення, що дозволили підвищити живучість системи та вдосконалити мережеві можливості на полі бою. У цієї установки є модульна броня з додатковим захистом днища, що підвищує її живучість при веденні протипартизанських дій.

Найстарішою гаубицею на озброєнні в російській армії є 2С3 та її модернізовані версії. Це досить прості 152-мм гармати ручного заряджання. Внаслідок модернізації у 2С3 з'явилися нові комп'ютери управління вогнем і навігаційне обладнання. Водночас гармата не зазнала жодних серйозних змін. При ручному заряджанні скорострільність установки становить 2-3 постріли за хвилину. Але це установка застарілої конструкції порівняно із 2С19 "Мста".

152-мм самохідна гаубиця 2С3 (2С3М) З відкритих джерел

2С19 "Мста" є головною самохідною гаубицею в сухопутних військах Росії. Вона була створена в 1988 році, але, як і раніше, залишається досить сучасною розробкою. Гаубицю створювали з прив'язкою до шасі, і боєкомплект "Мсти" становить 50 боєприпасів, що набагато більше, ніж у М109. Боєприпаси розміщуються в тильній частині башти САУ і за допомогою автомата заряджання швидко подаються до гармати в заданій послідовності. Маючи автомат заряджання, 2С19 отримала скорострільність 7-8 пострілів за хвилину. У варіанті 2С19М2 скорострільність становить вже 10 пострілів за хвилину. Ця установка була розроблена і почала надходити у війська приблизно в 2012 році. У 2С19М2 також є система ГЛОНАСС для підвищення точності стрільби і швидкості. В останньої версії 2С33 скорострільність ще вища.

2С19 "Мста" З відкритих джерел

Але у Росії також є на озброєнні значна кількість легких самохідних артилерійських установок. Велика частина перерахованих вище важких гаубиць знаходиться на озброєнні в дивізіонному і бригадному підпорядкуванні, але у Росії також є полкові самохідні гаубиці, як-от 122-мм 2С1 і 120-мм 2С34. Останньою гаубицею такого типу у США була 105-мм М108, яку зняли з озброєння після війни у В'єтнамі. Полкова 2С1 — це легка і точна гаубиця, однак вона має невелику дальність стрільби, хоча і володіє великою ударною міццю. 2С34 — це модернізована версія із 120-мм гарматою, в якій застосовуються більш сучасні снаряди, за конструкцією схожі на боєприпаси від російського 120-мм міномета. У 2С34 також є істотні удосконалення в електроніці. Американські військові роблять пробні спроби відновити у себе легку самохідну артилерію, реалізувавши, скажімо, проект зі створення 105-мм системи "Хока". Але такі системи поки не доведено до досконалості і не перевірено в боях, на відміну від 2С1.

Новини за темою

Набір боєприпасів у всіх гаубиць однаковий. Обидва варіанти М109 можуть вести стрілянину всім боєкомплектом снарядів із насадкою для забезпечення витікання газів із донної частини, із лазерним наведенням і стандартними боєприпасами. Те ж саме можна сказати і про модернізовані 2С19 та 2С34. Під час війни в Афганістані Радянський Союз іноді використовував керовані снаряди "Краснопіль" лазерного наведення. Дальність стрільби у всіх снарядів з насадкою для забезпечення витікання газів з донної частини приблизно однакова, хоча у 2С19 більш довгий стовбур порівняно з М109.

Загалом найважливіша відмінність між гаубицями полягає в скорострільності і комплексній системі керування на полі бою. У сухопутних військ США другий показник набагато вищий, але їхні гармати стріляють повільніше. Росіяни, найімовірніше, віддають перевагу вогневій моці і скорострільності гаубиць, а також комплексній взаємодії артилерії. У кожній концепції є свої переваги, але встановити або оновити електроніку завжди легше, ніж створити нову головну артилерійську установку.

Чарлі Дат

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів