(с) Сергій Забуранний

Минулого тижня в українському баскетболі відбулася знаменна подія. У четвер, в день гри єдиного представника України у футбольній Лізі Європи донецького "Шахтаря", в київському Палаці Спорту на матчі "Будівельник" - "Хімік" був встановлений рекорд відвідуваності останніх кількох років - відразу 4200 глядачів були присутні на матчі. Ці значущі цифри можна було б списати на зустріч лідерів, ось тільки два дні на денну гру суботи "Будівельника" та "Біпи" столичний Палац Спорту зібрав 4000 глядачів. Хотілося б звернути увагу, що гра починалася в 14:00 - рейтинговий час для проведення заходу.

Варто відзначити, що баскетбол нинішнього сезону в київському Палаці Спорту викликає стабільно зростаючий інтерес публіки. Восени минулого року "Будівельник" зібрав 2000 глядачів проти Миколаєва, 2200 глядачів прийшли на "Будівельник" і "Дніпро", а 2500 глядачів зібрала гра київського клубу з командою "Черкаські Мавпи". У новому році відмічена позитивна динаміка зростання, в січні гра проти тих же "Черкаських Мавп" зацікавила 3800 глядачів. Як можна помітити з вищенаведених цифр, баскетбол став цікавий Києву, це особливо дивно на тлі падіння відвідуваності в українському футболі, в тому числі і в столиці.

Новини за темою: Баскетбол: У збірній України вважають, що можуть виграти чемпіонат Європи

Те ж київське "Динамо" оновило ряд антирекордів минулої осені, не тільки на внутрішній арені, але і в матчах Ліги Чемпіонів. Це все можна було списати на рівень життя населення, ситуацію на сході, відсутність інтересу до спорту. Однак насправді ситуація виглядає дещо інакше. У Києві гроші є – ресторани і кафе заповнені, концерти проходять успішно, а тепер ось і на баскетбол стали ходити краще. Висновок напрошується сам собою – значить в київському "Динамо" недопрацьовують у цьому питанні. Просування і популяризації продукту так точно, а можливо і в якості пропонованого видовища.

Давайте подивимося, як це працює у баскетболі на прикладі київських ігор столичного "Будівельника" в Палаці Спорту.

Федерация баскетбола Украины

Квитки на матч коштують від 30 до 100 грн - цифри порівнянні з матчами футбольного чемпіонату України. Що отримує глядач? Безпосередньо сам баскетбол, який за якістю гри нехай не дуже вражає, але здатний подарувати яскраві моменти. Зате набагато важливіша обгортка, яку пропонують організатори. Ведучий розігріває публіку протягом усього матчу, група підтримки танцює в паузах гри. Атаки домашньої команди супроводжуються різними звуковими ефектами запрошеного ді-джея, завдяки чому гра виглядає жвавішою. Для дітей поруч з головним майданчиком розмістили два міні баскетбольні кільця і надувний атракціон. Дітям стає цікавим відвідування матчу, а батькам комфортно там, де дітям добре, навіть якщо вони не поділяють захоплення баскетболом.

(с) Сергій Забуранний

Звичайно, частина глядачів приходить за запрошеннями, які поширюються в школах, університетах, військових частинах, але важливо, що із самого початку сезону відбувається заохочення покупки квитків, монетизація заходів. Так, у великій перерві серед офіційно куплених квитків розігрується можливість виграти гроші за влучний кидок з центра поля. Кожну нову гру, в разі відсутності точного попадання, джек-пот росте на 5000 грн. Не так давно першому вболівальнику вдалося зробити точний кидок, і він отримав 60 000 грн.

Прямо зараз на кону нова сума в 15 000 грн. Крім кидків з центру поля є ще один західний прийом – кісс-камера, благо пар на баскетбольні матчі ходить досить. Іноді практикуються і конкурси на найкращий танець, активну підтримку заохочують сувенірними футболками. Всі ці події досить динамічні і цікаві, в результаті глядач не тільки спостерігає за процесом, він є сам частиною процесу. Це підкуповує, від того і така динаміка зростання інтересу.

(с) Сергій Забуранний

Новини за темою: Баскетбол: Українець Лень потрапив до ТОП-50 легіонерів НБА

Що на даний момент може запропонувати український футбол і київське "Динамо" зокрема? Гарна погода лише з середини квітня, якість видовища на полі навряд чи зміниться, вплив фанатського руху на трибунах все також занадто великий, щоб комфортно проводити час з сім'єю. Це означає, що без серйозних структурних змін у підході залучення глядачів і роботи з ультрас ситуація з відвідуваністю не зміниться. При цьому і нарікати на те, що спорт людям просто не цікавий, вже не вийде – успішний приклад баскетболу перед очима. Здається, що "Динамо" і іншим клубам УПЛ варто переглянути своє ставлення до глядача і маркетингу в цілому. Подумати над безпекою, над афішами, стати ближчими і зрозумілішими молоді - через навчальні заклади, фітнес-центри, кафе. Важливо повернути втрачений інтерес глядача, зацікавити підростаюче покоління. Але найголовніша перемога – це коли футбол стане сімейним дозвіллям, тоді і можна буде розмовляти хоча б про часткову окупність індустрії. Баскетбол у Києві зробив перший маленький крок до цього, тепер чекаємо подібного і від футболу.

Сергій Забуранний

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.