banner banner banner

Чи визнає Путін те, що використовує найманців для військових інтервенцій?

Чи визнає Путін те, що використовує найманців для військових інтервенцій?
kyiveuromarathon

Оригінал на сайті Bloomberg

Кремль не зміг приховати використання найманців у виконанні своїх військових інтервенцій, тому що крайні націоналісти, які надають багатьох солдатів за наймом, відкрито обговорюють їхню роль. Завдяки цьому та іншим міркуванням Росія, ймовірно, врешті визнає, що вдається до допомоги приватних військ.

5 липня Євген Шабаєв, вкрай лівий націоналістичний активіст і отаман московського козачого товариства, зажадав, щоб бійців приватної військової компанії, котрі беруть участь в операції в Сирії, Центральноафриканській Республіці, Судані, Ємені та Лівії, було офіційно визнано ветеранами. Наразі російський уряд не бере до уваги навіть існування вищезазначених компаній.

Новини за темою

У заяві, підписаній Шабаєвим і двома іншими націоналістичними діячами — відставним генералом Леонідом Івашовим і відставним полковником Володимиром Петровим, — стверджувалося, що "керівники приватних військових компаній ("Патріот", "Вагнер" тощо) отримують державні нагороди особисто з рук президента Росії". Але навіть незважаючи на те, що Кремль забезпечує компаніям вигідні комерційні поступки в країнах дислокації, їхні бійці в разі бойових поранень від уряду жодної допомоги не отримують. Замість цього, стверджується в заяві, за ними стежать поліція і внутрішні контррозвідувальні служби, а сім'ї загиблих бійців змушують мовчати.

Шабаєв, один з декількох націоналістичних активістів, які повідомили про загибель безлічі російських найманців у лютневому зіткненні з американськими військами в Сирії, заявив, що найближче оточення президента Володимира Путіна засновує військові компанії для особистої вигоди, але для озброєння і навчання солдатів використовує ресурси російської армії та правоохоронних органів.

Новини за темою

Російські націоналісти — це основне джерело добровольців для приватних військових компаній і неофіційних підрозділів, що воюють на сході України під недбалим контролем Кремля. Багато націоналістів мають бойовий досвід або, принаймні, служили в армії; вони воюють не тільки за гроші, а й з міркувань підтримки політики Росії. Кремль таке цілком влаштовує: для військових авантюр йому необхідно мати самовіддане гарматне м'ясо. Єдина заковика в тому, що націоналісти не є істинними шанувальниками Путіна, вважаючи його режим надто продажним і боягузливим у плані захисту національних інтересів країни. Саме тому вони не можуть мовчати про те, що роблять у тих країнах, де російських військ не має бути.

Кремль, звичайно, має ще одне важливе джерело людських ресурсів для своїх операцій: військовослужбовців відправляють до неофіційних театрів військових дій на "відпустки". Ці люди не схильні скаржитися, оскільки, будучи солдатами, мають право на гідне медичне обслуговування та інші пільги. Але вони, як і сім'ї загиблих у війнах, теж необов'язково стануть мовчати.

Новини за темою

Після початкового етапу заперечення на могилах убитих в Україні російських десантників з'явилися надгробки з фотографіями в уніформі та із зазначенням дат, які однозначно вказують на те, де саме вони загинули. 4 липня офіцер Олег Леонтьєв, якого судять за недбалість, що спричинила смерть військовослужбовця, попросив поблажливості на тій підставі, що брав участь у бойових діях "на території сусідньої країни, де нас нібито не було".

Російський досвід ведення війн з участю нерегулярних формувань і військовослужбовців, які "перебувають у відпустці", показує, що заперечення не має нічого спільного з реальністю. Рано чи пізно причетність до цього питання уряду спливає на поверхню. І коли це відбувається, усі залучені в конфлікт російські сили звалюють, як правило, в одну купу. США, наприклад, припускають, що всі росіяни в районі бойових дій належать до російської армії, хоч офіційно американські військові заявляти про таке не стануть.

Новини за темою

У Сирії американські війська продовжують час від часу мати справу з силами, які не можна, за їхніми словами, ідентифікувати. У таких випадках з метою запобігання конфліктним ситуаціям вони звертаються до російського військового командування.

В інтересах Путіна було б припинити спроби зберігати вже викриті секрети і визнати існування приватних військових компаній. Недвозначне відокремлення їх від офіційних збройних формувань може стати корисним у контексті вирішення конфліктних ситуацій. Також це створило б нову можливість правдоподібно заперечувати свою участь — грань між приватною ініціативою та державними інтересами в тих областях, де ця відмінність має малозрозумілий характер. Навіть Америка свої приватні військові компанії не намагається приховувати.

6 липня прес-секретар президента Путіна Дмитро Пєсков заявив, що в разі отримання Кремлем офіційного звернення про необхідність визнання бійців приватних військових компаній ветеранами він скерує його Міністерству оборони "для опрацювання і вироблення якихось засадничих підходів". До офіційного визнання ще далеко, оскільки для підготовки нових правил треба буде внести зміни до російського закону, що приписує найманій праці кримінальний характер. Однак Кремль, як видається, не наполягає на продовженні заперечення важливої частини своєї військової стратегії.

Леонід Бершидський

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>