Чи вистоїть українська банківська система?

Чи вистоїть українська банківська система?
Фото з відкритих джерел

За часів попереднього керівництва НБУ питання, поставлене в заголовку статті, викликало б панічні настрої, а тепер усе доволі-таки нудно і банально. Втім, ризики банківської системи – явище звичайне, і вони є завжди.

Одними з основних функцій НБУ є контроль роботи банків та своєчасне виявлення проблем для подальшого їхнього виправлення. І бажано, щоб це "виправлення помилок" не перетворювалося на "банкопад". Однак останнім часом про "банкопад" вже починають забувати, і ризик закриття банків, особливо великих, вже незначний. А закриттям дрібних банків мало хто цікавиться.

Для оцінки надійності банківської системи НБУ використовує нормативи. Дуже простий і зручний механізм для контролю над тим, як українські банки себе почувають. Якщо вчасно звертати увагу на ці нормативи і правильно їх аналізувати.

Новини за темою

Показник Н2 — "норматив достатності регулятивного капіталу" — один з найпопулярніших банківських нормативів. Якщо цей показник щодо банку є нижчим 10%, це означає, що банк має недостатню кількість свого капіталу, щоб відповідати перед своїми клієнтами за їхні гроші. Є навіть інструкція НБУ, де записано, що якщо цей показник нижчий за 10%, то такий банк треба закривати і встановлювати тимчасову адміністрацію. Та обставина, що колишнє керівництво запроваджувало тимчасову адміністрацію в банки, де цей показник був понад 10%, — це інша тема для розмови. А тепер цей показник щодо всієї банківської системи України становить 17%. Просто чудово, якщо згадати, що рік тому він був близько 13%, а в 2015 році — 7,8%. Отже, ризику закриття нових банків немає. Загалом немає. Але є дані про норматив Н2 на 1 травня 2018 року щодо окремих банків, і ось тут маємо низку цікавих фактів. Показник Н2 банку "Південний" — 10,46%, банку "Кредит-Дніпро" — 10,43%, банку "Глобус" — 10,28%, МЕГАбанку — 10,01%. Зрозуміло, що власникам цих банків треба просто збільшити статутний фонд банку або, наприклад, зменшити кількість проблемних кредитів, тоді їхній показник Н2 покращиться. Усе можна виправити і зробити. Нічого страшного немає в тому, що банки мають проблеми з показником регулятивного капіталу. Це ж просто бізнес. Головне вчасно робити потрібні дії та не доводити ситуацію до кризи.

Новини за темою

Проблемні кредити – це проблема з проблем. Загальна сума виданих кредитів на 1 травня 2018 року в Україні становить близько 1 трлн грн, а сума резервів під проблемні кредити — близько півтрильйона. Банки змушені формувати величезні резерви під проблемні кредити. Іншого шляху немає. Уже не перший рік банки намагаються зменшити частку проблемних кредитів. Але радикальних змін у цій сфері немає. Більш-менш банкам вдалося частину валютних кредитів, насамперед юросіб, перевести з валюти в гривню, а також перекредитувати деякі старі кредити на нові з частковим погашенням боргу, але це все. Радикально зменшити неможливо. Навіть якщо є можливість забрати заставу в боржника, це не рятує. Оскільки незрозуміло, що робити з цією заставою і кому продавати. Банки потребують погашення кредиту, а не майна, яке потім важко перетворити на гроші. А бізнесу необхідні кредити, але ще більше хочеться не погашати старі кредити. Окремі компанії дійсно багато втратили після Майдану і так званих реформ. Обвал гривні та підвищення тарифів на енергію вбили не один бізнес. Тож деякі бізнесмени не можуть погашати, але ще більша частина просто не хоче, сподіваючись, що Майдан все спише. Тим паче що масове закриття банків призвело до розорення багатьох бізнесменів, і злість на банки серед бізнесу тільки посилюється. Хоча тут радше жертвами є і банки, і бізнес. Не було б Майдану, не було б і "банкопаду", і обвалу, і взагалі багато чого не було б такого, що довелося пережити нашому бізнесу останніми роками.

Ну, і все-таки, чи вистоїть банківська система України? Загалом особливих проблем немає. Навіть ті банки, яким треба збільшити статутний фонд, зможуть це зробити. НБУ не поспішає їх закривати і, швидше за все, піде на поступки в питанні строків наповнення статутного фонду. Це вже некритично. Критично тільки те, що банки не знають, як умовити або змусити бізнес почати активно погашати кредити, щоб можна було видавати нові кредити тому самому бізнесу. А бізнес не знає, як отримати новий кредит, не погашаючи старого, оскільки не завжди хоче і може це зробити. Ось це дійсно є проблемою з проблем.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів