banner banner banner banner

Чи втручалася Росія у політичні справи Великої Британії: Довгоочікувана доповідь пролила світло на відносини між країнами

Чи втручалася Росія у політичні справи Великої Британії: Довгоочікувана доповідь пролила світло на відносини між країнами
З відкритих джерел

The Guardian

Сайт британської газети

Оригінал на сайті Guardian

Із дев'ятимісячним запізненням, після численних спекуляцій про зміст документа і спроб Даунінг-стріт применшити його значення — доповідь парламентського комітету з розвідки та безпеки нарешті опублікована. Тема — втручання Кремля у політику Великої Британії. І про що ж у ній йде мова? Ось кілька ключових моментів.

Британський уряд не зумів розслідувати факти, які свідчать про успішне втручання Кремля у демократичний процес.

Розслідування не намагалося оцінити ступінь впливу передбачуваних спроб Росії вплинути на британський референдум 2016 року про членство або вихід країни з ЄС. У доповіді стверджується, що здійснити таку оцінку було б "складно, якщо не неможливо". У доповіді йдеться: "Однак важливо встановити, чи намагалася ворожа держава вчинити навмисні дії задля впливу на демократичний процес у Сполученому Королівстві, незалежно від того, чи була така спроба успішною чи ні".

Комітет не мав змоги оцінити ступінь впливу Росії на проведення референдуму, тому що ні уряд, ні спецслужби не намагалися розслідувати цю тему.

У розділі "Про референдум" підкреслюється: "Письмові свідчення, передані нам, дають підстави для висновку про те, що уряд Її Величності не бачив і не шукав свідчень успішного втручання у демократичний процес Сполученого Королівства. Не бачили вони і жодної іншої активності, яка мала б матеріальний вплив на волевиявлення народу, наприклад, змінила б остаточний результат".

Доповідь підтвержує, що матеріали з відкритих джерел не були "належним чином узяті до уваги". А такі матеріали містили факти, які свідчили про спроби вплинути на референдум, використовуючи російські мас-медіа RT і Sputnik, а також кампанії у соцмережах.

На відміну від американського досвіду розслідування можливих спроб втручання Росії у президентські вибори у США 2016 року, у рамках якого надано оцінку розвідувального і контррозвідувального органів, доповідь Великої Британії фіксує таку картину: "Нам не надали жодних оцінок постфактум російських спроб втрутитися у хід референдуму. Навіть якщо за результатами такої оцінки буде зроблено висновок про мінімальне втручання, це стане корисним полегшенням для британської громадськості, оскільки підтвердить, що демократичний процес у Сполученому Королівстві залишається відносно добре захищеним".

Переконливі "коментарі з відкритих джерел", які свідчать про те, що Росія намагалася вплинути на референдум про незалежність Шотландії у 2014 році

"Є переконливі "коментарі з відкритих джерел", які свідчать про те, що Росія намагалася вплинути на референдум про незалежність Шотландії у 2014 році," — йдеться у доповіді. До вашої уваги уривок, який частково скоротили з міркувань секретності: "Проте під час ***, схоже, сталося ***, яке деякі коментатори описали як, можливо, першу спробу пострадянського втручання Росії у демократичний процес Заходу. Ми відзначаємо, що майже через п'ять років***".

Російський вплив у Великій Британії - нова норма

У розділі про російських емігрантів і переселенців зазначено, що Велика Британія "приймала олігархів із розпростертими обіймами". У підсумку зв'язки, які розширював британський уряд, з великими російськими компаніями виявилися контрпродуктивними, оскільки "створили ідеальні механізми, завдяки яким нелегальні фінансові потоки очищалися у так званій лондонській пральні".

У доповіді піддано осуду те, що "гроші були використані для того, щоб створити мережу впливу і відносин у стилі "патрон - клієнт" у широкій сфері британського істеблішменту — у фірмах з піару, благодійних організаціях, політиці, наукових закладах та установах культури. Усі вони отримували російські гроші за  участь у процесі "відбілювання репутації" [Росії]. Підсумовуючи, можна дійти невтішного висновку, що російський вплив у Великій Британії - нова норма. Є багато росіян, тісно пов'язаних із Путіним, які інтегрувалися у британський бізнес, проникли у вище суспільство, а також загалом були прийняті завдяки своєму багатству".

Далі доповідь констатує: "Цей рівень інтеграції — особливо у "Лондонграді" — означає, що будь-які заходи нашого уряду тепер, на жаль, не припиняють зло, не є превентивними. Вони тільки мінімізують збитки".

Доповідь свідчить про те, що зв'язки росіян з представниками еліти Сполученого Королівства надають їм доступ до компаній та політичних діячів, а це вже означає: Є російський вплив. "Певною мірою цю ситуацію вже не можна повернути до статус-кво (тобто до повної відсутності росіян у британській еліті — прим. ред.). Тож пріоритетом має бути мінімізація ризиків. Крім того, ми повинні упевнитися в тому, що уразі виявлення ворожої діяльності ми матимемо інструменти для того, щоб вплинути на її джерело", — стверджується у доповіді.

"Представники російської еліти, які тісно пов'язані з Володимиром Путіним, залучені до діяльності благодійних і політичних організацій у Великій Британії, що зумовлює їх сприятливу позицію для того, щоб допомагати Кремлю в "операціях впливу", - один із підсумків доповіді.

"Кілька представників російської еліти, які тісно пов'язані з Путіним, були викриті як особи, які беруть участь у діяльності благодійних та/або політичних організацій у Великій Британії. Вони робили внески до фондів політичних партій і займають у суспільстві становище, яке дає їм змогу допомагати в російських "операціях впливу". Варто звернути увагу, що багато членів Палати лордів мають пов'язані з Росією бізнес-інтереси. А деякі з них взагалі безпосередньо працюють на великі російські компанії, пов'язані з РФ. Усі ці зв'язки необхідно ретельно виявляти та розслідувати, враховуючи їх потенційне використання Росією в своїх інтересах".

Розвідувальна спільнота "відвела очі від м'яча" у матчі з Росією

У розділі, що висвітлює питання, чи було вжито всіх необхідних заходів для раціонального використання зусиль Великої Британії у боротьбі з Росією, доповідь містить невтішний висновок: можливо,  "розвідувальна спільнота просто відвела очі від м'яча" у матчі з Росією.

У доповіді стверджується: "Якщо ми вважатимемо російську загрозу реальною, яка чітко проявилась вже у 2006 році у справі щодо вбивства Олександра Литвиненка, а потім розглянемо такі події, як анексія Криму в 2014 році, які чітко показують наміри Росії на глобальному рівні, виникає таке питання: чи не мала б розвідувальна спільнота відреагувати більш швидко та із застосуванням оперативних заходів відносно Росії".

"Навіть із цифр випливає те, що вони - розвідники і контррозвідники - в якийсь момент перестали стежити за м'ячем. Проте керівництво MI5, SIS, GCHQ і представники військової розвідки відкидають усі ці звинувачення".

Голосування у Великій Британії за системою "папір плюс олівець" ускладнює пряме втручання у процес волевиявлення

Система голосування у Великій Британії "загалом раціональна". Використання паперу значно ускладнює зовнішнє втручання. Як наголошується в доповіді: "Що стосується можливості прямого впливу на вибори, нам повідомили, що власне процедуру голосування у Сполученому Королівстві можна назвати раціональною. Використання розрізнених виборчих дільниць, голосування за допомогою бюлетенів та їх механічний підрахунок - усе це значно ускладнює серйозне втручання. І ми розуміємо, що GCHQ доклала зусиль, щоб система реєстрації виборців онлайн була захищена". Проте контррозвідники GCHQ не пускають демократичний процес на самоплив, саме ця спецслужба робить усе можливе, щоб усунути всі ризики втручання у виборчу систему.

Захист демократичних процесів у Великій Британії - широко дискутоване політичне питання

Жодна організація у Великій Британії не претендує на абсолютне лідерство у захисті демократичних процесів, а у доповіді зазначається, що "дискусія про це стала чимось на кшталт гарячої картоплини - широко дискутованим політичним питанням".

У доповіді йдеться: "Ми розуміємо підвищену нервозність, яка виникає з приводу навіть припущення, що розвідувальні служби та органи держбезпеки [Британії] можуть бути залучені до управління демократичним процесом. Це страх, який немов написаний на стіні у багатьох країнах. Але страх цей не повинен поширюватися на захист нашими органами держбезпеки наших демократичних процесів. Ми не стверджуємо, що Департамент культури, ЗМІ та спорту, який займався раніше виборами разом з виборчою комісією, — що вони ненадійні захисники демократії. Але за рівнем можливостей і доступу до даних спецслужби, безумовно, виграють.

"Департамент культури, ЗМІ та спорту — це маленький політвідділ у Вайтхоллі, а виборча комісія — це орган, для управління яким достатньо простягнути руку. Жодне з цих відомств не перебуває в центрі нашої системи - не має повноважень, щоб боротися із загрозою, яку велика ворожа держава становить для нашої демократії. Захист нашого демократичного дискурсу і демократичних процесів від ворожого іноземного втручання — найважливіша відповідальність нашого уряду, і вона має стати пріоритетом для відповідних міністрів [відповідальних за державну безпеку]", - йдеться в доповіді. Тож оперативну роль у забезпеченні виборів треба надати насамперед MI5 (MI5, яку в російській пресі називають також МІ-5, — прославлена спецслужба Великої Британії, яка протягом багатьох років рятувала країну від зовнішніх і внутрішніх ворогів — прим. ред.).

Компанії, що займаються обслуговуванням соцмереж, "тримають ключі у своїх руках", але" не справляються зі своєю роллю", зазначено у доповіді. "Держава повинна запровадити такий протокол роботи з компаніями з обслуговування соцмереж, щоб вони в обов'язковому порядку відповідально ставилися до прихованого використання своїх платформ ворожими до нас державами. А також щоб вони точно встановлювали терміни, протягом яких вони видалятимуть усі матеріали, які є інформаційними диверсіями таких держав". Доповідь закликає уряд "назвати і присоромити" тих, хто не вчинив таких дій проти ворожих держав.

Помилки з "отруєнням у Солсбері" та невдачі російських хакерів не зменшують загрозу з боку Кремля

Помилки, допущені російськими оперативниками під час отруєння Сергія та Юлії Скрипалів у Солсбері, а також невдала спроба хакерів зламати сервер Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у 2018 році — все це може свідчити про те, що спецслужби Росії все-таки "не застраховані від невдач", зазначено у доповіді, але далі все-таки наголошується:"Було б нерозумно думати, що ці спецслужби через такі помилки стають менш небезпечними".

Доповідь містить важливе застереження, що російська розвідка, можливо, навчиться на своїх помилках - і тоді вона стане " більш резистентною до викриттів", а значить, і захиститися від неї буде складніше.

Потреба у новому законодавстві, щоб замінити застарілі "шпигунські" закони

Доповідь закликає прийняти нове законодавство, щоб замінити застарілий Акт про офіційні таємниці, який, як стверджується у доповіді, більше не працює. Нинішні закони, покликані захищати від іноземних шпигунів, "визнано слабкими", - йдеться у доповіді, далі уточнюється:"Особливо застарів Акт про офіційні таємниці — і, що особливо обурює, бути іноземним агентом у Великій Британії не є незаконною діяльністю".

У доповіді підкреслюється: "Ми визнаємо, законодавство необхідно упорядкувати. Проте очевидно, що режим, регламентований Актом про офіційні таємниці, не придатний для досягнення поставлених цілей. І чим довше ця ситуація, яка потребує нагального виправлення, залишається незмінною, тим довше руки розвідувальної спільноти (органів держбезпеки) залишаються зв'язаними. Життєво необхідним є чітке зобов'язання замінити його новим законодавством (за спеціально оголошеним розкладом). Керуючись цим новим законодавством, МІ-5 матиме можливість захистити Сполучене Королівство від агентів ворожих іноземних держав — таких, як Росія".

У доповіді уточнюється, що вимоги пояснити походження свого багатства, які запровадили нещодавно для боротьби з кримінальною діяльністю, можуть виявитися недостатньо ефективними відносно російської еліти. Під час застосування цих правил на практиці можуть виникнути проблеми. У доповіді також висловлено "цілковите схвалення" Додатка до Акта 2018 року "Про санкції та боротьбу з відмиванням грошей", який запропонувало Національне агентство з боротьби з кримінальними злочинами. Ці доповнення включають санкції стосовно осіб, яких підозрюють у зв'язках з організованою злочинністю. Доповідь також закликає внести зміни до Акта проти незаконного використання комп'ютерів, а саме — запровадити заборону некоректного використання персональних електронних пристроїв.

Саймон Мерфі

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

 

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>