ИТАР-ТАСС

Фрагмент матеріалу "Крим. Реалії"

Для кримчан, які отримали російські паспорти, найбільше питання – чи будуть на них поширюватися норми законопроекту президента про громадянство, якщо Верховна Рада його підтримає. Представник президента у Верховній Раді Артур Герасимов заявив, що це питання стосується тільки випадків добровільного отримання громадянства іншої країни.

"Це не стосується ситуацій з нашими людьми в Криму, бо там про добровільність не йшлося", – цитує Герасимова "Інтерфакс".

У тому, що законопроект не зачепить кримчан, переконаний депутат з фракції "Народний фронт" Георгій Логвинський. За його словами, жителів півострова не позбавлять українського громадянства за отримання російських паспортів, тому що Україна не визнає ці паспорти дійсними.

"Нормою закону про права і свободи на тимчасово окупованій території чітко передбачено, що отримання громадянства на окупованій території Україною не визнається, більше того - не визнається всім світом. Воно не визнається як наявність іншого громадянства для громадянина України", – сказав Логвинський.

Новини за темою: Порошенко пообіцяв позбавляти громадянства України депутатів, які мають кілька паспортів

У законодавстві України дійсно закріплена норма, згідно з якою примусове автоматичне набуття російського законодавства для жителів Криму не визнається Україною та не є підставою для позбавлення українського громадянства. Про це йдеться у ст. 5 закону "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Але правозахисники вважають, що насправді законопроект Порошенка є потенційною загрозою для кримчан, якщо його приймуть у поточній редакції. Експерт Української Гельсінської спілки з прав людини Дар'я Свиридова звертає увагу на те, що в документі не прописані виключення для жителів окупованих територій.

"Варто було б проговорити ці моменти, що в нас є жителі окупованих територій, яким було фактично нав'язано громадянство", – зазначила правозахисниця.

На її думку, небезпечною для кримчан є норма законопроекту, відповідно до якої позбавлятимуть українського громадянства за те, що особа користується правами іноземної держави і виконує обов'язки цієї країни. Свиридова підкреслює, що практично всі жителі півострова користуються правами, наданими Росією, і виконують обов'язки, які від них вимагає ця держава.

Новини за темою: Джигурда пояснив, чому його позбавили громадянства "ДНР"

"Кримчани користуються масою прав, які їм надає держава-окупант. Вони виконують низку обов'язків. У тому числі, наприклад, платять податки на окупованій території. Наприклад, працюючи в школі або дитячому садку, ти платиш податки окупантові. Але чому в цій ситуації повинна бути винна особа, яка є цивільною особою в умовах окупації, а не держава-окупант, яка порушує іноземну державу?" – сказала Свиридова.

Правозахисниця вважає, що, якщо законопроект почнуть застосовувати до кримчан, це буде суперечити як міжнародному гуманітарному праву, так і національному законодавству України. Свиридова сподівається, що поданий до Верховної Ради документ депутати не підтримають або як мінімум з нього виключать норми, що будуть обмежувати права жителів Кримського півострова.

Судячи з опитування народних депутатів, яке проводив кореспондент "Радіо Свобода", на сьогодні в українському парламенті немає консенсусу з приводу долі президентського законопроекту. Найближчим часом його розглянуть у комітетах Верховної Ради.

Іван Путілов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.