Чи варто українцям купувати українські держоблігації?

Чи варто українцям купувати українські держоблігації?
Фото з відкритих джерел

На поточний момент дохідність ОВДП (облігацій внутрішньої державної позики) при первинному розміщенні становить близько 17% річних, що вище прибутковості гривневих депозитів. Може, варто купити ОВДП, тим більше що відсотки за ОВДП, на відміну від відсотків за банківськими депозитами, не оподатковуються у 18%?

Згідно з українським законодавством, будь-який громадянин України та будь-який нерезидент може без будь-яких додаткових дозволів купити ОВДП. Тим більше що номінал ОВДП 1 тис. грн. Здавалося б, ідеальний варіант як альтернатива банківським депозитам. Але на практиці не все так просто. Є ряд але, які заважають, стримують, і змушують задуматися, а чи добре, якщо населення буде активно скуповувати держоблігації України?

Новини за темою

ОВДП – це модна штучка для банків. Тому найбільше ОВДП мають банки. Це пов'язано багато в чому з тим, що банки можуть їх використовувати як об'єкт застави для отримання рефінансування НБУ, а також ОВДП – дуже хороший фінансовий інструмент для різного роду свопів і РЕПО. Як правило, банки здійснюють операції із ОВДП на десятки, а в деяких випадках і на сотні мільйонів гривень за раз. Як то кажуть, це іграшка для великих дядьків. Тому банкам не дуже зручно і вигідно продавати одну-дві облігації фізособам. Їм простіше відразу купити або продати мільйон чи два мільйони ОВДП. Тому рідко хто з банків реально надає послуги з купівлі-продажу ОВДП, а якщо й надають, то тільки для ВІП-клієнтів, які можуть за раз інвестувати в ОВДП мільйон гривень легко. Для звичайних українців ці цінні папери малодоступні. Але чи добре це?

З погляду економічної теорії, ОВДП – це цінні папери, які потрібні Мінфіну України для фінансування дефіциту держбюджету України. На жаль, грошей у держбюджеті України не вистачає, і Мінфін змушений регулярно розміщувати ОВДП для того, щоб були гроші на виплату пенсій і зарплат бюджетникам. Тому було би непогано, щоби ці гроші можна було отримати від інших українців, які мають їх багато і готові допомогти Мінфіну. Так що, з точки зору економічної теорії, це навіть вигідно, коли саме населення скуповує ОВДП, а не банки. Таким чином Мінфін позбавляється від посередників і напряму залучає гроші у населення. Дуже часто банки купують ОВДП за рахунок депозитів населення. Приваблюють депозити в гривні під 14%, а купують ОВДП під 17% – от і дохід на рівному місці.

Крім того, Мінфін України може розміщувати і розміщує час від часу ОВДП, номіновані в доларах США і євро. Прибутковість за цими цінними паперами – 4% в євро і 5% в доларах США. Хороший відсоток. Думаю, багато українців із задоволенням купили б валютні ОВДП, крім того, за ними немає податків, на відміну від валютних депозитів. А Мінфін зміг би дістати сотні мільйонів, а може, мільярди доларів для держбюджету. За рахунок цих валютних ОВДП можна було б без проблем розрахуватися за зовнішніми боргами, в тому числі за кредитами МВФ. Не варто забувати, що Мінфін України в минулому році розмістив валютні держоблігації на зарубіжних ринках під 7,5% в доларах США. Це значно дорожче, ніж продаж і погашення валютних ОВДП українцям. Чим не вихід із ситуації? На руках у населення близько 90 млрд доларів. Навіть якщо продати населенню валютних ОВДП на суму 10 млрд дол., це вже було б круто і проблеми із зовнішнім запозиченням відпали б.

Новини за темою

Але для цього потрібно спростити процедуру купівлі населенням ОВДП. Зробити його таким же простим, як розміщення грошей на банківський депозит. Тому що зараз цей процес покупки, а тим більше продажу ОВДП дуже забюрократизований. Банки зробили його під себе, а потрібно зробити під простих українців. Технічно це не складно. І можна було би почати з держбанків, які запустили б як пілотний проект простий механізм продажу та купівлі ОВДП для населення в гривні та валюті. Однозначно населення скупило б на мільярди і того, й іншого.

Але є ризик. Без ризику взагалі інвестицій не буває. Якщо ідея втілиться, то Мінфін України може "підсісти" на гроші населення. Дуже легко можна звикнути до того, що населення купує і купує ОВДП, і завжди є гроші, щоб покривати дефіцит держбюджету в будь-якому обсязі й без проблем погашати зовнішні борги. Але рано чи пізно населення теж захоче, щоб йому погасили всі ОВДП, а нові гроші інвестувати не захоче. У цьому випадку може скластися ситуація, що вже Мінфін України стоятиме перед проблемою погашення боргів населенню, як зараз стоїть перед проблемою погашення зовнішніх боргів. Отаке протиріччя.

Але я би справді запустив простий механізм купівлі-продажу ОВДП для населення і зараз забезпечив би українцям можливість заробити на ОВДП і допомогти Мінфіну України вирішити проблеми погашення зовнішніх боргів і взагалі покриття дефіциту держбюджету.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів