Чи настане найближчим часом світова економічна криза?

Чи настане найближчим часом світова економічна криза?
kyiveuromarathon

Останнім часом багато експертів почали розповідати про те, що скоро в світі буде чергова криза, така, як була у 2007-2009 роках. Складно зрозуміти, на підставі яких даних вони роблять такий висновок. Однак можна точно сказати, що світова криза дійсно буде в найближчі сто років. Як правило, така криза, яку пережила світова економіка в 2007-2009 роках, буває раз на 70-100 років. Перед цим була світова криза 1929-1932 років. Тому тут все просто і зрозуміло.

Сама по собі світова криза не може трапитися просто так або тому, що про це говорять/не говорять політики й експерти. Для того щоб відбулася світова криза, потрібно щоб були передумови, як кажуть, "група факторів, які провокують кризу". Причина і наслідок. Якщо немає причини, не буде і кризи.

Світова криза 2007-2009 років – це вже історія, але варто нагадати, в чому була її причина. В кінці 1970-х років Китай припинив будувати соціалізм і почав успішно розвивати капіталізм як більш досконалу форму існування економіки. У ті ж роки почалося зростання "Азійських тигрів" (Південної Кореї, Тайваню, Малайзії, Філіппін, Таїланду, Індонезії та офшорів Гонконгу і Сінгапуру). У 1991 році розвалився СРСР після повного провалу безглуздої ідеї про будівництво соціалізму і комунізму. В результаті цього на карті світу з'явилися Україна, Росія та інші країни СНД, які теж почали будувати капіталізм.

Новини за темою

Все це радикально змінило світову економіку і насамперед економіку розвинених країн світу, як-от США, ЄС, Японія. Розвинені країни світу отримали можливість переносити виробництво до країн Азії і СНД, де за рахунок дешевої робочої сили можна було отримувати супердохід. До того ж США і ЄС вдало купували дешеву сировину і матеріали в Росії, Україні та інших країнах світу. Але найголовніше - запуск капіталістичного механізму в колишніх країнах соціалізму істотно збільшив ринок збуту в світі. Американські і європейські бізнесмени отримали колосальні доходи від зростання продажів на нових ринках. Світова економіка просто-таки стала на диби.

Зростання виробництва і продажів у світі почало прискорюватися небувалими темпами, капіталізація на фондовому ринку США і ЄС почала бити всі рекорди, інвестиції зростали, як божевільні, а доходи від них були просто фантастичні. До 1970-х років дохід на ринку акцій США на рівні 10-12% на рік вважався нормальним. Після 1980-х вже можна було заробити 10-12% за місяць, а в окремих випадках і за день. Це вже була явна підготовка до світової кризи.

Є аксіома світової економіки: чим більший дохід, тим вищий ризик. Але якраз інвестори, розбещені ринками СНД та Азії, не хотіли й слухати про прибуток до 10% за рік, вони хотіли більше і більше, а на зростання ризику не звертали уваги. Хочу нагадати про кризу 1997-1998 років у Південно-Східній Азії та СНД. Це були локальні кризи, хоча вже тоді було помітно, що ринок "перегрівся". У СНД і Південно-Східній Азії з'явилися великі корпорації, які виросли з майстерні з ремонту велосипедів або були засновані людьми, які починали з того, що в малиновому піджаку "кришували" бізнес на базарі. Світова економіка змінилася радикально. І змінилася дуже швидко.

Новини за темою

Та обставина, що криза 2007-2009 років почалася з кризи ринку іпотеки в США – не випадковість. Колосальні доходи, які отримали американські бізнесмени, потребували сфери застосування. Такою сферою стала нерухомість. У результаті ринок нерухомості США і, можна сказати, всього світу виявився "перегрітим". Вистачило невеликої іскри (проблеми з погашенням іпотечних закладних у Чикаго), щоб все рвонуло. Криза 2007-2009 років вдалася на славу. Банкрутство найбільшого в світі інвестиційного банку стало тим Рубіконом, який показав, що в світовій економіці все взаємопов'язано і навіть великі американські монстри можуть впасти.

А що ж тепер? А зараз просто немає такого бурхливого економічного зростання, яке було до 2007 року. Світова економіка зростає повільно: 2-3% за рік проти 10-12% до кризи 2007-2009 років. Немає нових країн на кшталт колишнього СРСР і Китаю, які вирішили будувати капіталізм. Є розмови і навіть деякі успіхи в появі нових економічних монстрів в Африці і в окремих регіонах Азії. Але поки вони суттєвої ролі у світовій економіці не відіграють, хоча низка африканських країн, як-от Габон, Ангола, ПАР, Нігерія, переживають інвестиційний бум. Інвестори поспішають у ці країни, хоча там великий ризик. Китай залишається лідером в Азії із залучення інвестицій, але Індія теж не стоїть на місці, як і Ірак, Йорданія, В'єтнам, Індонезія. Дійсно, починається новий кругообіг світової економіки. І бурхливе зростання Африки та Азії може знову накопичити ризики, які трансформуються у світову кризу, але для цього потрібен час, багато часу. Хоча можна і прискорити процес.

Новини за темою

Що стосується України, то тут, найімовірніше, потрібно побоюватися не світової, а локальної кризи. У 2014-2015 роках Україна і Росія пережили локальну економічну кризу. Зараз Україна знаходиться на стадії зростання, хоча зростання це слабке. З таким темпом наслідки кризи 2014-2015 років ще довго відчуватимуться в економіці України. Немає економічного драйвера, який міг би запустити українську економіку для нового злету і наступної кризи. Зліт і криза економіки – це брати-близнюки.

Україна починала цей рік при курсі 28 гривень/долар, а тому, якщо навіть курс гривня/долар на кінець року буде 29 грн, це явно не криза. Інша справа, що зростання цін в Україні явно завищено, тому саме інфляція заважає і населенню, і бізнесу. А постійне підвищення тарифів на послуги ЖКГ - це і є криза "по-українськи".

Шкода, що це ручна криза, яку наша влада сама створює своїми руками. Торгові війни, які розв'язав Трамп, світову кризу вирішити не можуть, а ось створити проблеми для українського експорту можуть. За сім місяців 2018 року зростання експорту України становило лише 12% порівняно з аналогічним періодом 2017 року. Явно замало для успіху. Населення лається, що за банківськими депозитами низькі ставки, а ставки за кредитами високі. Це проблема, яка залишається в українській банківській системі після "реформ" Гонтаревої. Виправити це можуть тільки час і стабільність.

А з цими виборами спочатку президента України, а потім Верховної Ради, яка може бути стабільність? Ось це дійсно головний ризик для економіки України. Не важливо, буде чи не буде світова криза, якщо українські політики знову влаштують бійку і будуть своїми політичними гаслами та істерикою розвалювати економіку України. Чого тільки варті різноманітні блокади і заборони на транзит та зовнішню торгівлю. Саме ці дії шкодять економіці України більше, ніж розмови про світову кризу.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>