banner banner banner

Чи може врятувати Україну "план Маршалла"?

Методів може бути багато, і всіх їх може бути задіяно в Україні вже зараз у рамках "плану Маршалла" або "нової економічної політики". Головне, щоб усі ці починання та проекти були захищеними від популізму і бардаку, яким так славиться наша економіка в останні три роки

Чи може врятувати Україну "план Маршалла"?
Фото з відкритих джерел

Методів може бути багато, і всіх їх може бути задіяно в Україні вже зараз у рамках "плану Маршалла" або "нової економічної політики". Головне, щоб усі ці починання та проекти були захищеними від популізму і бардаку, яким так славиться наша економіка в останні три роки

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман нещодавно сказав, що вів переговори в Брюсселі щодо розробки для України плану відродження економіки країни за аналогією з "планом Маршалла". Сама по собі ідея про "план Маршалла" для України не нова. Про це говорили ще в 2014 р. за прем'єрства Яценюка, а тепер тему знову піднімають. Тому виникає питання: чи може врятувати економіку України "план Маршалла", або вже нічого не допоможе?

Для початку варто було би кілька слів сказати про те, що таке "план Маршалла". Це розмовна назва широкомасштабного плану фінансової допомоги США країнам Західної Європи після Другої світової війни. Як відомо, Друга світова війна розвалила і знищила багато підприємств і житла в країнах Європи. І США вирішили за рахунок свого "плану Маршалла" допомогти відновленню економіки європейських країн. Для цієї мети виділили запаморочливу в ті часи суму – 14 млрд дол. Більшу частину цієї суми отримали Велика Британія, Франція і Голландія. Частково гроші отримала і Німеччина, і навіть Греція та Туреччина. Фінляндія, єдина з європейських країн, відмовилася від американських грошей. Країни, які тоді входили в сферу впливу СРСР, грошей від США не отримували, як нескладно здогадатися.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Головна мета "плану Маршалла" була в тому, щоб за рахунок грошей США (це були кредитні гроші, але на дуже пільгових умовах) європейські країни могли купувати американські товари, насамперед продукти харчування та обладнання, для будівництва і відновлення промисловості Європи. Це, з одного боку, дало можливість європейським країнам відновити заводи і фабрики, але найголовніше, це сприяло небувалому зростанню економіки США. Тому 50-ті роки вважають найбільш успішними для економіки США. Фактично США за рахунок емісії своїх доларів профінансували будівництво в Європі за рахунок американських товарів. Такий собі хитрий план благодійності.

Фактично за такою схемою працюють в Україні ЄБРР і ЄІБ. Ці банки надають українським компаніям, у тому числі малому і середньому бізнесу, довгострокові кредити під дуже низькі відсотки. При цьому ЄБРР і ЄІБ головною умовою кредитування ставлять придбання за кредитні кошти тільки європейських товарів, насамперед обладнання і техніки. Зрештою попит на товари, вироблені в ЄС, зростає, і економіка ЄС зростає. Українські компанії отримують можливість закупити техніку та обладнання з ЄС за відносно дешеві кредитні гроші, але от обслуговування цієї техніки й обладнання потрібно робити вже за свої гроші. А на це не всі наші бізнесмени згодні. Тому кредитування з боку ЄБРР та ЄІБ іде важко, незважаючи на низькі відсотки і тривалі терміни кредитування.

Новини за темою

Якщо наша влада вирішила повторити досвід США або ЄБРР та ЄІБ, то, швидше, ефект від такого "плану Маршалла" для України буде слабким. Можна частково скористатися дешевими кредитами і накупити європейського обладнання, але де взяти гроші, а точніше, валюту, щоб потім обслуговувати і ремонтувати цю техніку? Будь-який "план Маршалла" насамперед має бути вигідним для економіки України і дійсно стимулювати зростання бізнесу в Україні. Для цього набагато більш ефективним був би "план Маршалла" для України, який було б орієнтовано на українські ресурси і гроші українців. Це не таємниця, що і бізнес, і населення України величезні кошти зберігають у готівковій формі, а ще більше - в офшорах. Якщо залучити ці гроші до економіки України, то це дійсно було б економічним дивом і "найкращим планом Маршалла" для України.

Новини за темою

Тут може бути використано різні методи. Це може бути і створення справжніх вільних економічних зон за аналогією з Туреччиною, де бізнесу буде вигідно відкривати нові виробничі, а не торговельні компанії. Можна також удосконалити законодавство України щодо фондового ринку і запустити систему інвестиційних фондів, які б акумулювали кошти бізнесу і населення, які теж інвестували б у реальне виробництво. Напрямом бізнесу може бути і система будівництва транспортної інфраструктури України за рахунок грошей бізнесу з подальшим отриманням доходу у вигляді платних доріг і магістралей. Можна подумати також і про розвиток ринку іпотечних облігацій та будівництва житла під іпотечні кредити та іпотечні розписки. Методів може бути багато, і всіх їхможе бути задіяно в Україні вже зараз у рамках "плану Маршалла" або "нової економічної політики". Головне, щоб усі ці починання та проекти були захищеними від популізму і бардаку, яким так славиться наша економіка в останні три роки. Не потрібно шукати дива за кордоном, все можна і потрібно зробити в Україні і без закордону. Для цього потрібно менше маніловщини та більш прагматично думати не про піар, а про економіку України. І тоді точно все вийде.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>