Чи може Україна замінити Росію на Польщу в зовнішній торгівлі?

Чи може Україна замінити Росію на Польщу в зовнішній торгівлі?
Фото з відкритих джерел

Останні дані експорту України за I квартал 2018 року показали, що обсяг експорту України в Росію близько 860 млн дол., а у Польщу близько 820 млн дол. Як кажуть, різниця невелика. Може дійсно пора вже замінити ринок Росії на ринок Польщі? Тим більше, про це часто люблять поговорити економісти, і не тільки економісти. Але давайте розберемося, наскільки це реально.

Дійсно, обсяг експорту України до Польщі зростає, і зростає прискореними темпами. Обсяг експорту України до Польщі перевищив рівень 2013 року, і продовжує рости. Приклад зовнішньої торгівлі України в Польщу це якраз приклад, як потрібно було використовувати Угоду про асоціацію з ЄС, щоб вона дала позитивний ефект, а не просто про неї говорити, як про "диво". Але тут виникає одразу питання: як відрізняється структура експорту в Польщу і Росію. Тому що просто замінити об'ємом експорт – це ще не значить дати можливість нашим компанія успішно компенсувати втрату ринку Росії. Щоб не вийшло так, що деякі товари без ринку Росії Україна просто не зможе продати до Польщі.

Новини за темою

Для початку, структура експорту України в Росію. Близько 19% експорту України в Росію це чорні метали, а точніше напівфабрикати зі сталі, прокат чорних металів. Ще біля 6% - це вироби з чорних металів, це, як правило, продукція, яка потрібна для будівництва. А що ж Польща? Близько 16% експорту України до Польщі це чорні метали, і ще близько 5% вироби з чорних металів. Найбільше Україна продає в Польщу з чорних металів прокат чорних металів. Так що в цьому напрямку проблем немає. Дійсно, Польщі вигідно купувати українську продукцію чорної металургії, тим більше що в рамках зони вільної торгівлі вона звільнена від імпортних та експортних мит, а так як Польща працює у виробничій кооперації з Німеччиною та скандинавськими країнами, то метал їй потрібен і буде потрібен.

Близько 17% експорту України до Росії це уранова руда. Бо Україна купує в Росії ТВЕЛи. До слова Україна найбільший покупець ТВЕЛів в Росії. Ось це поставляти в Польщу Україна не зможе. Це можна поставляти тільки в Росію. Може бути, в майбутньому вдасться домовитися і поставляти уранову руду на переробку до Франції і США. Була б гарна ідея.

Близько 23% експорту України до Росії це продукція хімічної промисловості та нафтохімії. Це і є виробнича кооперація України з Росією. Українські компанії отримують на переробку сировину з Росії, а потім після переробки більшу частину експортують в Росію, а частину продукції в ЄС, в тому числі і в Польшу. Хоча частка експорту хімічної продукції з України в Польщу невелика. Але для того, щоб Україна могла поставляти на експорт хімічну продукцію, потрібна сировина і, насамперед, з Росії. Замінити це польським ринком не вийде. І хоча про цю виробничу кооперацію не модно говорити в Україні, але багато в чому ця виробнича кооперація знаходиться під найбільшим ризиком, коли закликають розірвати торгові зв'язки з Росією окремі нерозумні радикали.

Новини за темою

Близько 30% експорту України до Росії це продукція транспортного машинобудування та електрообладнання. В цілому ж Росія була і залишається головним покупцем нашої продукції машинобудування, яке виробляється на українських заводах. Це і запчастини для локомотивів, і двигуни, і трансформатори. Усього ж близько 40% експорту України до Росії це продукція машинобудівних заводів України.

Близько 12% експорту України до Польщі це електричні машини, і цей експорт зростає. Зараз розвивається виробнича кооперація України і Польщі. Україна крім горезвісних проводів і кабелів постачає до Польщі побутову техніку, починаючи від пральних машин і закінчуючи прасками. Це все продукція європейських компаній, яку Україна збирає на своїх підприємствах і постачає в країни ЄС і в Польщу. За 1 квартал 2018 року експорт електричних машин з України до Польщі зріс на 34% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Україна дійсно в цьому напрямку може і повинна нарощувати випуск продукції. Може не так швидко, але Україна може компенсувати втрату ринку збуту продукції машинобудування в Росії. За 2017 рік Україна продала в Польщу продукції машинобудування на суму близько 350 млн дол., у той час як в Росії продала на суму більше 600 млн дол. Є заділ, і можна дійсно замінити Росію на Польщу, якщо збільшити продажі продукції в Польщу. При цьому не варто забувати, що Росія останнім часом все менше і менше купує української продукції машинобудування. Тому потрібно бути готовим, що з часом Росія взагалі може заборонити експорт продукції машинобудування з України, як вона це зробила з продовольством. Крім того, бажано орієнтуватися не тільки на Польщу, але більше поставляти продукції машинобудування в Німеччину, Угорщину та інші країни ЄС. До речі, в Німеччину якраз експорт продукції машинобудування з Росії зростає, хоча це в основному дроти і знову ж побутова техніка.

Новини за темою

Близько 11% експорту України до Польщі це залізна руда. Росія руду у нас не купує, вона сама багато її добуває. Хоча це і сировина, але для України це вигідні поставки, так як в даному випадку Україна володіє великими запасами залізної руди і можна нарощувати збут за кордон. Близько 8% експорту України в Польщу це лісоматеріали і близько 8% - це експорт меблів. Польща потребує нашої лісопродукції, і вона купує не тільки дошки, але і меблі. В ідеальному варіанті потрібно збільшити експорт меблів за рахунок зменшення експорту звичайних дощок. Росія практично не купує в Україні меблі, а тим більше, лісоматеріали, так як вона сама світовий експортер лісу.

Замінити ринок Росії на ринок Польщі складно, але цілком реально, якщо наростити експорт продукції машинобудування і збільшити поставки чорних металів. Це дійсно дозволить Україні отримувати з Польщі експортної виручки більше, ніж з Росії. Це не означає, що потрібно згортати торгівлю з Росією. В ідеальному варіанті потрібно торгувати і з Польщею, і з Росією. Але потрібно враховувати той факт, що Росія веде проти України не тільки військову, але й торговельну кампанію, так що потрібно бути готовим до різного роду заборон і обмежень на українську продукцію. А для цього завжди добре мати альтернативу. Але справедливості заради варто сказати, що продавати трансформатори або двигуни, які зараз Україна продає в Росію, в Польщу малоймовірно, можна знайти ринки збуту цієї продукції тільки в Азії, частково це виходить, але поки що дуже слабо і важко. Продукцію машинобудування продавати завжди складно, куди простіше продати корабель із зерном або ешелон соняшникової олії, а можна і корабель з чавуном. Це реалії світової економіки.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів