Чи може безкоштовна правова допомога бути якісною?

Надавати безкоштовну правову допомогу тим, хто її потребує, - моральне завдання, яке стоїть як перед державними адвокатами, так і перед незалежними адвокатськими компаніями

Чи може безкоштовна правова допомога бути якісною?
Фото з відкритих джерел

Олександр Климчук

Керуючий партнер компанії «Климчук і Партнери»

Надавати безкоштовну правову допомогу тим, хто її потребує, - моральне завдання, яке стоїть як перед державними адвокатами, так і перед незалежними адвокатськими компаніями

На початку липня цього року Міністерство юстиції України створило 100 центрів безкоштовної правової допомоги для незахищених соціальних верств населення. На сьогоднішній момент ця ініціатива вже має кількісні показники. Згідно з офіційними даними, за перші десять днів вдалося надати правову допомогу 1761 громадянину України. І якщо припустити, що потік людей залишився таким же, як у перші дні, то за минулий місяць у центри звернулося близько 10 000 людей. Значна цифра. Колосальна відповідальність перед тими, хто не має можливості вибирати собі правозахисника, а довіряє тим адвокатам, які їм пропонує держава.

Якщо розглядати створення центрів безоплатної правової допомоги з точки зору розвитку українського правосуддя, то потрібно відзначити позитивну динаміку. Держава ще раз підтримала рівність сил між стороною обвинувачення і стороною захисту в кримінальному процесі. Перші кроки були зроблені в 2011 році, коли був прийнятий закон "Про безоплатну правову допомогу" і зайшла мова про те, що адвокат повинен бути такою же частиною системи правосуддя як слідчий, прокурор і суддя. До цього моменту механізми сторони захисту не були такими дієвими, як механізми сторони звинувачення.

Новини за темою

З точки зору практики виникає низка питань, головне з яких – якість безоплатних правових послуг. Адже не варто забувати, що те, що для певних верств населення безкоштовна правова допомога, то для адвокатів – низькооплачувана робота. Згідно з постановою КМУ №17 від 17 вересня 2014 року №465 "Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу", годину адвоката оцінено в 2,5% від мінімальної заробітної плати, що на сьогодні становить 30 грн 45 копійок (1,5 дол.). Цього явно недостатньо, щоб адвокат прагнув надати найвищий рівень якості своїх послуг. А прагнути необхідно, оскільки від його роботи залежить виправдання невинної людини або ж справедливе покарання, яке буде точно співвідноситися з тяжкістю правопорушення підзахисного.

Також Європейський суд неодноразово зазначав, що українські правозахисники, які працюють на безкоштовній основі, замість реального захисту клієнта створюють видимість активної діяльності. Наприклад, погоджуються з несправедливими твердженнями сторони обвинувачення, дозволяючи тим самим покарати невинну людину.

У теж час у європейських країнах і США існує практика "pro bono", що в перекладі означає "заради суспільного блага". Суть програми полягає в тому, що незалежні адвокатські компанії надають малозабезпеченим громадянам безоплатну правову допомогу. Держава також не оплачує ці послуги. Провідні адвокати та юристи здійснюють таку діяльність у рамках соціальної політики своїх компаній. Даний досвід можна застосувати і в Україні. Наприклад, я і мої колеги зараз надаємо юридичну допомогу родині полковника Нацгвардії, який рік тому героїчно загинув у зоні АТО. Ні про який гонорар, або грошову компенсацію з боку Мін'юсту мова, звичайно ж, не йде.

Новини за темою

У такого підходу є маса переваг. По-перше, це реальна і безкорислива допомога тим, хто її потребує, що відповідає високим моральним принципам адвокатури. По-друге, ця програма гарантує, що представлення інтересів людей, які не можуть собі дозволити оплатити правові послуги, здійснюватиметься на такому ж високому рівні, як і ведення справ, за які правозахисники отримують гонорари. Оскільки за справу береться адвокатська компанія, для якої якісний захист інтересів кожного свого клієнта є справою честі і репутації.

Таким чином, надавати безкоштовну правову допомогу тим, хто її потребує, - моральне завдання, яке стоїть як перед державними адвокатами, так і перед незалежними адвокатськими компаніями. Об'єднуючим критерієм для роботи всіх правозахисників повинні бути порядність, професіоналізм та відстоювання інтересів кожного свого клієнта. Оскільки, перш за все, ми маємо справу з живими людьми, які довіряють своїм адвокатам і сподіваються на їхню компетентність.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>