Чи легко вести бізнес в Україні?

Чи легко вести бізнес в Україні?
З відкритих джерел

Богдан Данилишин

Екс-міністр економіки України

Оригінал на сторінці Богдана Данилишина в Facebook

У світі є безліч рейтингів для співставлення економічного розвитку країн. Серед них - рейтинг легкості ведення бізнесу (Ease of Doing Business Index), для порівняння простоти підприємницької діяльності між різними країнами світу, результати якого були оголошені на минулому тижні.

Його авторами є Симеон Дянков і Герхард Поль, які в 2003 році були провідними економістами сектора Центральної та Східної Європи групи Світового банку. Створили його вони на основі дослідження економістів Олівера Гарта, лауреата Нобелівської премії з економіки 2016 року, і Андрія Шлейфера.

До речі, фігура останнього примітна. У 1997 році Шлейфер був звинувачений держорганами США в порушенні законів про корупцію. У 2005 році суд засудив Шлейфера до сплати штрафу в розмірі 28,5 млн доларів, два з яких виплатив сам обвинувачений, а решта 26,5 млн доларів - Гарвардський університет, професором якого був Шлейфер.

Метою створення індексу бізнесу Doing Business є дослідження впливу регуляції бізнесу державою на економічне зростання. Цей індекс заснований на вивченні законів, постанов і правил, що стосуються ведення підприємницької діяльності в конкретній країні. Він базується на 10 індикаторах. При цьому, індекс не бере до уваги, наприклад, такі загальні умови ведення бізнесу, як стан інфраструктури, рівні інфляції і злочинності, рівень прибутковості бізнесу.

Новини за темою

З 2007 до 2016 року рейтинг очолював Сінгапур, а з 2017 року лідерство повернула собі Нова Зеландія, яка очолювала цей рейтинг в 2006 році. Вона є лідером і в недавно оприлюдненому рейтингу.

Цікавий факт полягає в тому, що, хоча багаті країни в середньому посідають більш високе місце, ніж бідні країни, але є і слабкопояснюване виключення. Так, Кувейт, одна з найбагатших країн у світі, займає нижче місце (83), ніж набагато бідніші країни - Кенія (56 місце), Узбекистан (69 місце). У свою чергу, Італію (58 місце) перевершують в рейтингу такі бідні країни, як Руанда (38 місце), Вірменія (47 місце), Молдова (48 місце).

Наприклад, Грузія за легкістю ведення бізнесу займає 7 місце, випереджаючи такі країни, як Велика Британія (8 місце), Швеція (10 місце), Німеччина (22 місце), Ізраїль (35 місце), Швейцарія (36 місце). У той же час, Грузія, поступається при цьому по подушному ВВП (за ПКС) Єгипту (за даними МВФ за 2018 рік - відповідно 94 і 103 місця), який посідає в рейтингу легкості ведення бізнесу аж 114 місце.

І, незважаючи на те, що Грузія стоїть вище Вірменії по легкості ведення бізнесу на 40 пунктів (7 і 47 місця відповідно), по подушному ВВП вона вище Вірменії лише на 5 пунктів (103 і 108 місця відповідно), маючи подушний ВВП всього на 1200 доларів більше ніж, у Вірменії (11473 доларів і 10273 доларів відповідно).

Цікаво, що згідно з розробленим британським журналом "Економіст" індексом кумівства капіталізму, в 2014 році перше місце в цьому рейтингу посідав Гонконг, друге місце Росія, третє Малайзія, четверте Україна.

Якщо зіставити це з тим, що Гонконг за легкістю ведення бізнесу знаходиться на високому третьому місці, а Малайзія займає в цьому ж рейтингу досить високе 12 місце (вище, наприклад, на два пункти, ніж Австралія), то виходить - не можна робити висновки про те, що високе місце в рейтингу легкості ведення бізнесу убезпечує країну від корупції і обов'язково веде до високих показників подушного ВВП.

Тим часом, коли в цьому році Україна піднялася в цьому рейтингу з 71 місця на 64, прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що "підвищення рейтингу України в Doing Business-2020 відразу на сім позицій - це результат, який говорить сам за себе. Це позитивний сигнал для українських підприємців і зелене світло для іноземних інвесторів".
Не впевнений, що варто робити такий висновок на підставі досить скромного підвищення в рейтингу.

Ми як і раніше значно нижче в цьому рейтингу, наприклад, Росії (досить високе 28 місце), яка, до речі, чомусь займає в ньому місця вище Іспанії, Франції і Швейцарії (30, 32 і 36 місця відповідно). Хочу нагадати читачам, що одними з індикаторів, які враховуються в цьому рейтингу, є такі, як захист прав інвесторів і забезпечення контрактів.

Викликає дуже великі сумніви, що в Росії по цих індикаторах справи йдуть краще, ніж у Іспанії, Франції і Швейцарії. І як ці індикатори поєднуються з засиллям кумівського капіталізму в Росії (і Гонконгу теж) - мені незрозуміло.

Ось і виходить, що дані рейтингу, при всій повазі до вчених-економістів Гарта, Шлейфера, Дянкова, Поля, є не надто інформативними. За великим рахунком з нього неможливо навіть зрозуміти легко чи ні насправді вести бізнес в конкретній країні. Згадайте хоча б масові протести в Гонконзі! Або замовні арешти підприємців в Росії. Наприклад, арешт Майкла Калві - керівника інвестиційної фірми Baring Vostok Capital Partners.

Я писав в недавній статті, наскільки непереконливо виглядає Нобелівська премія з економіки за 2019 рік. Таке ж враження справляє і рейтинг Doing Business. У двох сусідніх країнах Грузії і Вірменії справи йдуть по-різному. В одній, вести бізнес легко (Грузія), в іншій відносно важко (Вірменія), але це слабо позначається на показниках їх подушного ВВП.

А враховуючи, що скажімо в Ізраїлі (приблизно така ж невелика країна, як Грузія і Вірменія) вести бізнес щодо нелегко (згідно з цим рейтингом), але, незважаючи на це, його подушного ВВП за 2018 рік за даними МВФ склало 37 994 долари, що більш ніж в три рази вище подушного ВВП Грузії (11473 доларів), де бізнес, згідно з рейтингом, вести дуже легко.

Тому виникає очевидний подив, а навіщо цей рейтинг розроблений, якщо на підставі його можна зрозуміти, чому так відрізняються рівні макроекономічного розвитку, наприклад, Ізраїлю та Грузії? Але ж відповідно до ідеології його розробки, він повинен давати таке розуміння! Мао Цзедун колись сказав: "Чим гірше, тим краще". Можливо цей принцип можна застосувати саме до цього випадку?

Новини за темою

І нарешті ж зрозуміло, що легкість ведення бізнесу в країні зовсім не обов'язково приверне туди підприємців. Підприємці можуть віддати перевагу країні, де бізнес вести важко, але маржинальність бізнесу в цій країні вище середньої.

У закритих від конкуренції країнах при наявності у підприємців зв'язків з місцевою владою, умови для ведення бізнесу будуть куди більш кращі, оскільки відсутність конкуренції на внутрішньому ринку робить ведення бізнесу на такому ринку високомаржинальним. Що з того, що там бізнес вести нелегко? Для бізнесу, мабуть, швидше важливіша прибутковість, ніж легкість його ведення!

Ось і виходить, що піднятий пресою ажіотаж з приводу підвищення України в цьому рейтингу, позбавлений таких вже серйозних підстав. Для поліпшення макроекономічних показників Україні скоріше важлива її участь в міжнародній торгівлі технологічними товарами, а не торгівлі сировиною, безвідносно до того, легко це робити чи важко!

А для створення таких технологічних товарів швидше необхідна проактивна промислова політика уряду, а не заходи, що сприяють легкості ведення бізнесу в Україні. Нехай навіть і технологічного, який без підтримки його державою (як наприклад, це робили в Ізраїлі за програмою "Йозма") майже приречений на висококонкурентних світових ринках.

А з промисловою політикою в Україні у нас, на відміну від того ж Ізраїлю або Чехії, поки все дуже погано. Її просто у нас поки немає. Тому нам залишається бути поки лише країною, яка торгує низькодохідною і низькомаржинальною сировиною.

І тому для досягнення настільки бажаних високих макроекономічних показників України легкість або тяжкість ведення бізнесу, в порівнянні з іншими набагато важливішими індикаторами для розвитку національної економіки, про які я постійно пишу в своїх статтях, не має такого вже значимого характеру.

Прошу зрозуміти мене правильно, я, звичайно, - за легкість ведення бізнесу в Україні та проти багатьох бюрократичних перепон, але важливість цього для макроекономічного успіху країни, на мій погляд, переоцінена.

Богдан Данилишин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>