Чи є в Україні антисемітизм? Дивимося на факти

Чи є в Україні антисемітизм? Дивимося на факти
Фото з відкритих джерел

В Україні немає жодного зростання проявів антисемітизму, а якщо і є якісь випадки, то це підступи Кремля. Власне, навіть лист американських конгресменів про ситуацію з антисемітизмом у Польщі та Україні в нашій країні розцінили як такий, що інспіровано Росією.

МЗС України після цього вибухнуло різкою заявою, у якій "рішуче відкинуло будь-які інсинуації і звинувачення в нібито зростанні проявів антисемітизму на території нашої держави". Правда, президент Петро Порошенко у своєму Facebook особисто написав допис (що буває не так часто і лише на найважливіші теми), в якому прямо вказав, що є проблема: "Я рішуче засуджую будь-які прояви нетерпимості та антисемітизму. Вважаю неприпустимими спроби протягнути ці ганебні явища в Україні - як це нещодавно мало місце під час акцій у Львові та Одесі". Тобто, по суті, президент написав, що проблема є, а от у МЗС впевнені, що це все інсинуації.

При цьому Порошенко обіцяє, що "реакція українських правоохоронних органів на такі протиправні дії буде миттєвою". А у МЗС впевнені, що правоохоронні органи вже "розслідують і притягають до відповідальності кожного винного у таких правопорушеннях".

У нашому МЗС зазначають, що за даними Моніторингової групи прав національних меншин неурядової організації Конгрес національних громад України, протягом 2017 року в Україні не було зафіксовано жодного випадку насильства на ґрунті антисемітизму, а за результатами опитування PEW Research Center рівень антисемітизму в Україні найнижчий у Центрально-Східній Європі.

Почнемо з останнього. Дослідження PEW Research Center мало того, що проведено в 2015 році, так ще й не містить жодного слова про антисемітизм. Щодо насильства на ґрунті антисемітизму не буду робити жодних висновків, чи були вони. Просто подивимося на факти.

21 січня 2018 року, напередодні Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту, міністр у справах діаспори Ізраїлю Нафталі Беннет презентував щорічний звіт "Антисемітизм у 2017 році". У звіті йдеться про те, що на тлі зниження кількості інцидентів у Східній Європі в Україні кількість інцидентів, пов'язаних з антисемітизмом, подвоїлася, до того ж їхня сума більша, ніж в інших країнах пострадянського простору. Також Міністерство у справах діаспори Ізраїлю стверджує, що другий рік поспіль в Україні зафіксовано найбільшу кількість інцидентів: антисемітська пропаганда в політичному дискурсі, вандалізм проти єврейських місць (кладовищ, меморіальних місць жертв Голокосту і громадських будівель). У звіті Міністерства у справах діаспори Ізраїлю також згадується діяльність Інституту національної пам'яті України. Вони звинувачують установу у  глорифікації деяких національних героїв, які нібито брали участь у приниженні єврейського населення.

Що ж це за інциденти, про які говорить ізраїльське міністерство? Давайте подивимося, що було в 2017 році.

У березні в Дніпрі в торговому центрі "Міст Сіті" група підлітків причепилася до рабина, ім'я якого не розголошується з міркувань конфіденційності. Рабина штовхнули плечем, від чого у нього з голови злетіла кіпа. Підлітки викрикували образи і погрози: "Всіх вас треба вбити", "Жиди — геть звідси" тощо. Конфлікт обмежився словесною перепалкою. Потерпілий звернувся до поліції, де було відкрито провадження з попередньою кваліфікацією "Хуліганство".

У березні невідомі вандали осквернили пам'ятник жертвам Голокосту на околиці Тернополя, поблизу селища Петриків. Червоною фарбою зловмисники перекреслили магендавид на стелі і нанесли зображення свастики і здвоєної блискавки (символ СС). Пам'ятник встановлено на місці знищення нацистами у 1941 році 16 тисяч євреїв Тернополя.

Фото з відкритих джерел

У березні на єврейському кладовищі в Одеській області вандали розбили і перевернули пам'ятники загиблим у Великій Вітчизняній війні. Того ж місяця під Одесою невідомі зруйнували монумент на честь жертв Голокосту.

У квітні стало відомо про осквернення свастикою меморіалу на місці масових розстрілів часів Голокосту біля Костополя (Рівненська область). Пам'ятник того ж дня очистили від графіті студенти місцевого будівельно-технологічного коледжу.

28 квітня у селі Петриків Тернопільській області невідомі осквернили пам'ятний камінь на могилі жертв Голокосту: сам знак і вінки біля нього було облито олійною рідиною.

У травні було здійснено акт вандалізму на єврейському кладовищі в Черкасах. Невідомі вандали за допомогою трафарету чорною фарбою нанесли на надгробок зображення свастики і напис "Толерантність — це слабкість".

У травні в Чернівцях осквернили меморіальний комплекс пам'яті жертв гетто. Червоною фарбою вандали нанесли зображення свастики і цифри "14/88". Цей поширений у праворадикальних колах числовий код означає "Хайль Гітлер".

У травні на воротах синагоги в Чернівцях, розташованої по вул. Садовського, 11, з'явилися графіті у вигляді двох свастик, намальовані червоною фарбою.

У червні в Кременчуці (Полтавська область) ізраїльські паломники виявили наслідки акту вандалізму щодо охеля (молитовного павільйону над могилою) дочок цадика рабі Нахмана — Сари і Хаї — та їхніх чоловіків - р. Іцхака і р. Аарона. Охель згорів, а надгробний пам'ятник було розбито.

У червні у Львові невідомі осквернили меморіальну стелу на Площі синагог. Чорним маркером вандали розмалювали стелу зображеннями свастики, кельтського хреста і руни "одал" (використовувалася в Третьому рейху в символіці "Аненербе" і деяких бойових підрозділів СС, а також була популярна в неонацистському молодіжному середовищі) і залишили написи white power.

У червні 2017 року в селі Анатівка Київської області невідомі пошкодили склеп єврейського праведника Мордехая Чорнобильського.

У червні невідомі кинули пляшку з коктейлем Молотова в стіну чинної синагоги у Львові (вул. Братів Міхновських, 4). На будівлі синагоги на вул. Вугільній, 3 було залишено антисемітські написи: "Геть єврейську влада" і "Жиди, пам'ятайте 1 липня" (очевидно, натяк на погром 1 липня 1941 р.). З будівлі колишнього єврейського общинного будинку по вул. Шолом-Алейхема, 12 зникли меморіальні таблички.

Фото з відкритих джерел

Всього лише за півроку. Цей список можна продовжувати і далі, таких фактів безліч. Так, фізичного насильства стало набагато менше, проте вандалізм із душком антисемітизму виріс.

У Міністерстві у справах діаспори Ізраїлю звертають увагу на відсутність достатньої політичної волі в Україні для протидії проявам антисемітизму, які нерідко кваліфікуються як хуліганство, а не як злочини на ґрунті ненависті. В результаті вандали кілька разів поспіль нападають на один і той же об'єкт.

В Україні прийнято списувати все на провокації Кремля. У вищезгаданій заяві МЗС про це сказано досить різко: "Подібні ганебні провокації часто інспіровані кремлівським режимом, який з допомогою інструментів гібридної агресії намагається розхитати політичну ситуацію і ще раз кинути на Україну тінь антисемітизму. Так, у жовтні 2017 Національна поліція України викрила координоване з Росії злочинне угруповання, яке роками здійснювало напади на місця релігійного паломництва, пам'ятники архітектури і культові споруди, зокрема здійснювало осквернення синагог", - йдеться в заяві.

Можливо, це й так, адже вандалів у нас не прийнято ловити і притягати до відповідальності. Проте, як бути з націоналістами, які ходять вулицями з нацистськими знаками, приносять їх на стадіони, публічно ведуть антисемітські дискусії, привносять це ганебне явище в українську політику? Партія "Свобода" - лідер за цими проявами. На марші націоналістів часто звучать антисемітські гасла. Наприклад, 1 січня 2017 року під час смолоскипної ходи частина колони скандувала "Юден — геть!"

А керівник одеського обласного осередку "Правого сектору" Тетяна Сойкіна на "Марші українського порядку" в Одесі 2 травня цього року заявила, що Україна належатиме "українцям, а не жидам": "Ми віримо, впевнені, що наведемо як в Одесі, так і в Україні справжній український порядок. Україна буде належати українцям, а не жидам".

Це, напевно, теж російські провокатори:

Українські чиновники теж не гребують подібним.

На цьому відео мер українського містечка Сколе Володимир Москаль розповідає, що влада в Україні "московсько-жидівська", що при владі було від 70 до 95% євреїв, аналізує Кабалу і Тору і приходить до висновку, що єврейських дітей змалку вчать, хто ворог, що євреї хочуть смерті гоям, а якщо ізолювати 50 найбагатших євреїв, то війн не буде, і що світове "жидівство" забезпечило Сталіну перемогу.

Та що там Сколе, при всій повазі. Ось народний депутат Надія Савченко в ефірі одного з телеканалів на всю країну заявила: "…Якщо про це говорить народ (що в Україні зараз єврейське ярмо, - запитання глядача), то він каже правду. І так, влада у нас, якщо так взяти, дійсно має кров неукраїнську… Говорити про це можна — що з цим робити? Треба думати і діяти!"

А тепер ось стало відомо, що консул України в Німеччині, так-так, працівник того самого МЗС, яке безапеляційно запевняло, що в Україні немає антисемітизму, пише у себе в "Фейсбуці" таке:

Фото з відкритих джерел

"Вся ця хвиля антисемітизму не випадкова. Це продукт багаторічного ігнорування проблеми на всіх рівнях: політиками, суспільством, правоохоронними органами. Але не тільки ігнорування, але і спроби штучно применшити проблему. Ще раніше увагу України на проблему звертали міжнародні єврейські організації – Всесвітній єврейський конгрес, Антидифамаційна ліга, Національна коаліція на підтримку євреїв Євразії, інші. Відповіді не було – політики не реагували, поліція справи не порушували. Тільки після листа Конгресу антисемітські акти засудили президент Порошенко і міністр внутрішніх справ Аваков, було порушено кілька кримінальних справ", - каже директор Українського єврейського комітету Едуард Долинський.

Поки не будуть "летіти голови", не буде жодної відповідальності, будемо і далі сповзати у прірву країни з печерним антисемітизмом.

Віктор Ружинський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів