Чи є майбутнє в нашої банківської системи?

НБУ опублікував Стратегію Національного банку України, показавши нам, що чекає нашу економіку, бізнес і наших мешканців за такого стану банківської системи

Чи є майбутнє в нашої банківської системи?
Фото з відкритих джерел

НБУ опублікував Стратегію Національного банку України, показавши нам, що чекає нашу економіку, бізнес і наших мешканців за такого стану банківської системи

Для розуміння майбутнього нашої банківської системи дуже важливо розібратися, що запланував НБУ у своїй стратегії. Бо те, що було раніше з банками, всі українці мали "честь" випробувати на своєму гаманці. Тепер же хочеться, щоб у майбутньому гаманець менше страждав від неефективної роботи НБУ та його начальників.

Перше, що кидається в очі при читанні Стратегії НБУ, — це необ'єктивний або, швидше, брехливий опис наявної банківської системи та економіки України загалом. З тексту НБУ українці можуть дізнатися, що, виявляється, в Україні в умовах галопованої інфляції "досягнуто цінової стабільності", що масове закриття банків називається там "банківський нагляд відповідає стандартам ЄС". В умовах, коли кредитування бізнесу взагалі не працює, НБУ заявляє "кредитування відродилося". Зрозуміло, що кожен хвалить себе і свою роботу, при цьому ніхто не хоче дивитися правді в очі й визнати, що після "реформ" українська банківська система — це, скоріше, Руїна, якій час уже б дійсно відродитися, оскільки без нормальної банківської системи в України немає майбутнього.

Новини за темою

Як само НБУ планує відроджувати українську банківську систему з Руїни? Насамперед, НБУ обіцяє, що інфляція буде низькою, а динаміка цін — стабільною. Цього НБУ хоче досягти шляхом стримування порожньої емісії гривні за рахунок монетарних методів управління фінансовою системою України і, звичайно, гнучкого курсу гривні. У теорії все правильно, і тепер НБУ використовує монетарні методи регулювання вартості грошей у фінансовій системі України. Але було б добре, щоб НБУ реально оцінював економіку України і не забував, що в Україні 50% економіки працюють у "тіні" й що на руках в населення близько 80 млрд готівкової валюти. Що монетарні методи є ефективними в країні, де немає бардаку на ринку енергетичних ресурсів, де приховану емісію гривні здійснюють, коли телефонують з АП або уряду. Тому в теорії ці методи, може, й ефективні, але в Україні малоймовірні. У 2017 році, незважаючи на те, що всі монетарні показники були загалом у нормі, офіційна інфляція становила майже 15% і понад 20% — реальна. Україна потребує економічних методів регулювання фінансового ринку "як в Україні", а це як мінімум фіксований курс гривні, зниження тарифів ЖКГ не менш ніж удвічі та припинення "псевдореформ" в економіці та енергетиці.

НБУ не розуміє або не хоче зрозуміти, що економіка України дещо відрізняється від економіки ЄС. Тому безглуздо заявляти, що НБУ буде контролювати банки, як це роблять у ЄС. Не можна бігти попереду паровоза. Хочете, щоб банки працювали як у ЄС, — спочатку зробіть так, щоб економіка України працювала, як у ЄС. А поки економіка України є далекою навіть від моделі Туреччини, не варто знищувати українські банки і розповідати казки, що це "реформи".

Новини за темою

Не можна відродити кредитування тільки за рахунок створення Кредитного реєстру або внесення поправок до законів України. Наразі в Україні просто не працює Конституція, і мало хто звертає увагу на закони. Проблему з кредитуванням в Україні створили "реформи" впродовж останніх років, тому і вирішити її можна тільки за рахунок ліквідації нерозумних і безглуздих розпоряджень попереднього керівництва НБУ. Банкіри краще за всіх знають, як і кому видавати кредити, не треба їм заважати і розповідати, що вони мають видавати кредити, "як у ЄС". Знову цей безглуздий "ЄС".

Регулювання НБУ небанківського фінансового сектору — це красиво звучить, але навіщо це робити? На поточний момент багато в чому завдяки тому, що НБУ не має можливості регулювати небанківський фінансовий сектор, розвивається споживче кредитування на рівні ломбардів та фінансових компаній. Може, не варто ламати те, що нормально працює? Тим паче що небанківські фінансові структури мають свій регулятор.

Вільний обіг капіталу — це гарна ідея, яку було взято багато в чому з тексту Угоди про асоціацію з ЄС. Було б корисно, щоб НБУ уважно прочитав розділ про вільний обіг капіталу Україна - ЄС. Там не все так просто, а, точніше, зовсім не просто. Для того щоб дійсно зробити вільний обіг капіталу, необхідна стабільність у банківській системі, а не постійні "реформи" і бардак. А найголовніше, що в Угоді про асоціацію з ЄС не записано, що, для того щоб Україна і ЄС мали вільний обіг капіталу, треба знищити в Україні всі банки з приватним українським капіталом і залишити тільки українські дочки, де власники з ЄС. Навпаки, ніхто не любить і не поважає в ЄС країни, де керівництво не вміє відстоювати свої національні інтереси. Запам'ятайте це.

Новини за темою

Якщо дивитися Стратегію, як набір цілей, загалом, усе правильно, і все заслуговує на повагу та увагу. От тільки методи, за допомогою яких буде досягнуто цих цілей, дуже незрозумілі або, скоріше, багато в чому книжні, а не реальні. Економіці й банкам в Україні сьогодні важко, і тому їм дійсно потрібно відроджуватися з Руїни, а не читати лекції про те, що в нас має бути, "як у ЄС".

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>